Facebook Pixel

Американська освіта: вибір на користь якості та можливостей

Автор
Інтерв'ю із співзасновником та віцепрезидентом American University Kyiv

Інтерв'ю із співзасновником та віцепрезидентом American University Kyiv

Олексій Шершньов, співзасновник, віцепрезидент Амерікан Юніверсіті Київ (АЮК), девелопер інфраструктурних проєктів, – про масштабний проєкт створення університету в Україні та про вищу освіту як інвестиції в майбутнє.

- Ви є девелопером American University Kyiv. Чому саме освіта? Адже Ваш досвід дозволяв взятися за проєкт у будь-якій іншій сфері?

На ідею створення АЮК мене надихнув приклад моїх грузинських партнерів, які були залучені до створення Georgian American University (GAU), що вже близько 20 років працює у Тбілісі. Спілкування з ними дало мені багато ідей та можливостей для реалізації подібного проєкту. Хоча освітні практики в Україні та Грузії відрізняються, саме грузинські колеги відіграли важливу роль у створенні візії та стратегії АЮК та пошуку необхідних партнерств. Колеги з Грузії стали співзасновниками, першими інвесторами та менторами з різних стратегічних питань. Таким чином, АЮК перетворився з ідеї кількох ентузіастів на комплексний інвестиційно-девелоперський проєкт, який складався з багатьох етапів: потрібно було залучити інвесторів, освітнього партнера та знайти приміщення під кампус.

Моя місія у цьому багаторівневому процесі полягала у тому, щоб не лише знайти найкращих партнерів та інвесторів, а й створити систему, поєднати всіх учасників єдиною ідеєю та комунікацією.

- Перетворити Річковий вокзал у Києві на кампус – неординарна задача. Як Ви погодилися на цей простір?

Саме цю будівлю нам запропонували фахівці Сolliers, провідної міжнародної компанії-консультанта з комерційної нерухомості. Це дійсно був виклик, оскільки це була занедбана будівля, якою давно ніхто не опікувався. Всередині майже відпали історичні фрески, всюди лежало бите скло. Інвестори АЮК допомогли нам коштами, і ми перетворили будівлю на інноваційний студентський простір. До речі, разом із нашими провідними українськими дизайнерськими бюро проєктом опікувалася провідна американська компанія Perkins&Will, що розробляла дизайнерські рішення для топових університетів США, включно з Лігою Плюща. Також відреставрували фрески та панно 60-х років. Зараз вони охороняються державою, і ми не маємо права нічого робити зі стінами. Плануємо тільки колись у мирний час відновити втрачені частини фресок.

Фото надане партнером

Фото надане партнером

- Як Ви вважаєте, вища освіта – це досі важливо? Адже часто можна почути про те, що банально не вистачає «робочих рук», а не менеджерів.

Не погоджуся. Менеджери також бувають різними. І професійних управлінців Україні також дуже бракує. Їх шукають усі: від приватних компаній до державного сектору. Людей з дипломами управлінців багато, а крутих фахівців, які можуть взяти проєкт та показати результат – на порядок менше.

Якщо дивитися на вищу освіту стратегічно, то нам вкрай важливо зараз виховувати майбутніх професійних управлінців, лідерів країни, які розумітимуть міжнародні принципи ведення бізнесу, урядового управління, міжкультурної взаємодії. Цьому не навчитися в соцмережах, не осягнути самотужки. І навіть не всі виші дають такі знання і навички.

Не забуваємо, що і відповідальні батьки в Україні розглядають вищу освіту як інвестиції в майбутнє дитини. Наприклад, у 2024 році 43% бакалаврів прийшли в АЮК з приватних шкіл, що більше на 7 процентних пунктів порівняно з 2023 роком.

- Як Ви як представник американської освіти в України ставитеся до критики недоліків місцевої освітньої системи?

Ставлення до вищої освіти в Україні є суперечливим: з одного боку, вона вважається важливим елементом соціального успіху, а з іншого боку, її актуальність часто ставиться під сумнів через швидкі зміни на ринку праці.

Але з цим треба працювати. Сучасна українська освіта має тримати пульс на потребах реального бізнесу, що працює в Україні. Відповідно, адаптувати програми, проводити практичні заняття, організовувати стажування. Так компанії отримуватимуть не просто студента з дипломом, якого треба навчати або перенавчати, а готового спеціаліста, який володітиме всіма необхідними практичними навичками. АЮК тісно співпрацює, наприклад, з компанією EPAM, світовим лідером з розробки ІТ-рішень та продуктів цифрової трансформації. Ми розробляємо актуальні програми навчання, залучаємо до викладання експертів EPAM, які мають понад 10 років досвіду роботи в ІТ-індустрії та займають керівні посади в компанії. Вони діляться зі студентами практичними підходами до створення та розвитку продуктів, якими користуються мільйони людей у всьому світі.

Також АЮК має серйозний підхід до практики: студенти проходять стажування в міжнародних організаціях в Україні та за кордоном, де набувають навички, недоступні в українських реаліях. Адже часто працюють в міжкультурних командах, де всі колеги з різних країн світу. Це наша відмінність і велика перевага.

У цьому напрямку у нас діють дві окремі програми – Глобальна корпоративна програма та Глобальна програма стажування. Обидві дають змогу нашим студентам проходити оплачувані стажування за кордоном та в українських компаніях. Наприклад, У 2024 році 16 студентів АЮК стажувалися в таких світових компаніях США, як CCI, 7-eleven, Logistics Plus, Doka. Також вони побували з офіційними візитами в CISA, Капітолійському пагорбі, DFC, Пентагоні, Держдепартаменті США, Нью-Йоркській фондовій біржі та інших. Троє студентів АЮК отримали професійний досвід у світовому фінансовому гіганті J.P. Morgan у Лондоні. Цього року наших студентів на стажування прийняли в турецькому банку CreditWest, який працює на українському ринку та є нашим стратегічним партнером.

Фото надане партнером

Фото надане партнером

- Чи потрібна в нашій країні вища освіта, щоб гарно заробляти?

Роботодавці дивляться на ваші дипломи – це факт. Вони дивляться на авторитет навчального закладу. Є різниця між дипломом, скажімо, Гарварду, та ноунейм університету. Зрозуміло, кому з претендентів буде віддано перевагу, хто може розраховувати на більшу зарплатню тощо. При цьому важлива прикладна складова: чи вміє випускник застосовувати знання в реальному бізнесі? Цінність американського підходу до освіти полягає в тому, що дуже багато уваги приділяється саме практиці.

- У США студенти беруть кредити на навчання. На Вашу думку, чи може цей підхід працювати й в Україні?

Студентські кредити у США мають як переваги, так і серйозні недоліки. Вони допомагають здобути освіту, але можуть стати довгостроковим фінансовим тягарем через високу вартість навчання. Якщо є чіткий план, затребувана професія (як правило, не гуманітарна), тоді це варіант. В іншому ж випадку краще шукати гранти, стипендії, альтернативні рішення.

В АЮК є ціла програма залучення донорів, які дають кошти на повні чи часткові стипендії. Наприклад, на магістерські програми у Дніпрі. Наші співзасновники допомагають грантами студентам, які втратили рідних внаслідок війни.

Глобальна корпоративна програма також передбачає надання стипендій нашим студентам.

Ба більше, студенти АЮК можуть заробити собі на оплату навчання під час стажування у великих компаніях США, Великої Британії, Європи в рамках нашої Глобальної програми стажування. Західні компанії дають стажеру можливість працювати над повноцінним проєктом. Крім того, стажування є оплачуваним. А також їм покривається проживання та переліт.

Фото надане партнером

Фото надане партнером

- Які плани зараз в АЮК?

Передусім, ми запускаємо нові навчальні програми. До 6 бакалаврських та 3 магістерських з нового навчального року додаються ще дві – програма з психології та цифрового дизайну. Менеджмент та ІТ, які є основними школами АЮК, належать до найпопулярніших галузей знань у всій країні: менеджмент – №1 на магістратурі та №3 на рівні бакалавра, ІТ – №6 на рівнях бакалавра та магістра.

Також ми розширюємо навчальні програми АЮК за межами Києва. Так, минулого року ми відкрили магістерські програми Global Management та Technology Leadership & AI у Дніпрі. Цього року відкриваємо вже бакалаврські програми. Це було зроблено в партнерстві з бізнес-спільнотами Дніпра, зокрема такими як INSPIRA, LEAD та IT Dnipro Community. У рамках нашої співпраці вони надають підтримку талановитій дніпровській молоді у прагненні здобути вищу освіту американського зразка. Цього року, наприклад, ми цілимося на 200 грантів, що повністю покриють навчання на бакалаврських програмах АЮК у Дніпрі. Відкриття навчальних програм АЮК у Дніпрі є частиною нашої загальнонаціональної стратегії розвитку, мета якої – сприяти тому, щоб талановита молодь не лише не виїжджала з України, а й навпаки поверталася жити й працювати тут.

Для мене це окремий вектор – об’єднувати великі бізнеси, провідні компанії та організації спільною ідеєю будувати нову генерацію українських лідерів. Таким об’єднувальним проєктом, зокрема, є Глобальна корпоративна програма АЮК.

Фото надане партнером

Фото надане партнером

- На Вашу думку, які є наразі глобальні тенденції в освіті та які з них простежуються в Україні?

Освіта стає більш гнучкою, технологічною та орієнтованою на індивідуальні потреби студентів. З часів ковіду світ ще більше перейшов на онлайн-навчання, і Україна не виняток. Це дозволяє глобалізувати освіту, забезпечуючи доступ до якісних знань з будь-якої точки світу. Цьому сприяє використання EdTech-рішень: інтерактивних платформ, VR та ШІ для персоналізованого навчання. Наприклад, в АЮК ми використовуємо провідну онлайн-платформу LMS Canvas, завдяки якій наші студенти можуть навчатися не лише дистанційно з будь-якої точки в Україні, де є інтернет, але й з-за кордону.

З трендів також можна виділити кросдисциплінарний підхід, розвиток soft skills – різноманітні курси з лідерства, емоційного інтелекту, тайм-менеджменту та з командної роботи. А також орієнтація на lifelong learning (навчання протягом життя), зміна фокуса з теорії на практику, що, до речі, в американській освіті давно є нормою. Зрештою, глобальним трендом є так званий Industry-driven education – зацікавленість бізнесу в якісній освіті. Це ми бачимо й на прикладі залученості бізнес-спільнот Дніпра в проєкт розвитку освіти американського зразка в регіоні. Сподіваємося, що цей проєкт у майбутньому розширимо й на інші регіони України, відкривши доступ до якісної вищої освіти ще більшій кількості талановитих українців.

Про Олексія Шершньова

Перед тим, як зайнятися масштабним проєктом створення АЮК, Олексій Шершньов виступив як девелопер декількох важливих проєктів у галузі медицини. Зокрема, Банку шкіри, Біотех-реабілітація поранених, Ukraine’s next generation.

Олексій об’єднав партнерів, однодумців, великі українські компанії та найбільш інноваційний університет у США – Arizona State University, перетворивши АЮК на центр перетину інтересів та амбіцій представників освіти, бізнесу, науки, громадських лідерів та діячів України і США.

Про Амерікан Юніверсіті Київ

АЮК – це перший приватний університет, який пропонує високі стандарти американської освіти в Україні завдяки партнерству з Arizona State University, одним із найбільших та найпрестижніших університетів США, який неодноразово визнано першим у США за інноваціями та глобальним впливом. Наразі на бакалаврських та магістерських програмах АЮК навчається понад 500 студентів. Університет має амбіцію зрости до 5000 студентів.

Подякувати 🎉