Facebook Pixel

Хто такі РДК, як вони вербують вагнерів і коли похід на Москву: розповідає начштабу корпусу Фортуна

Хто такі РДК та як вони вербують вагнерів?

Хто такі РДК та як вони вербують вагнерів?

Начальник штабу «Русского добровольческого корпуса» (РДК) Олександр «Фортуна», росіянин. З 2017 року він жив в Україні, ніколи військовою справою не займався, але 24 лютого пішов служити добровольцем. Каже, спочатку партизанив в Ірпені, потім були виїзди до Бородянки, Ворзеля, Рубежівки.

Тоді корпусу ще не існувало. Фортуна разом із Денисом WhiteRex Нікітіним, головою РДК, став одним із засновників підрозділу, який воює на стороні України та складається лише з росіян-добровольців.

У травні 2023 року бійці РДК разом із Легіоном «Свобода Росії» ходили на Бєлгородщину, де захопили російське БМП та взяли полонених, ще раніше – на Брянщину.

Олександр розповів The Page про ідеологію РДК, як корпус набирає новобранців, зокрема серед полонених росіян, оцінив перспективи походу на Москву і пояснив різницю між росіянином і руським.

Про претензії до Легіону «Свобода Росії», що не так із «російською опозицією» та чим РДК займається в Україні, крім війни: дивіться у повній версії інтерв'ю з Фортуною

Плани РДК на росію: власна держава та демонтаж режиму

РДК створювався на ваших очах. Головним завданням корпусу так і залишається демонтаж сучасного режиму в росії?

Ми з Денисом Нікітіним були знайомі ще з 2010 років, але добре познайомилися лише на початку літа 2022-го, коли я дізнався про його амбітний проєкт, в який ніхто не вірив, – добровольчий корпус на боці України, зібраний суто з росіян.

На території рф плани у нас не змінюються, ми виступаємо і будемо виступати за демонтаж кремлівського режиму, за те, щоб на його місці з'явилася можливість створення спочатку громадянського суспільства, а потім уже якогось державного утворення, яке б відповідало сподіванням та надіям і нашим, і населення Росії, і світовим, і загальноцивілізаційним.

Бійці РДК під час останнього заходу в Білгородську область, коли вони протягом тижня утримували Нову Таволжанку

Бійці РДК під час останнього заходу в Білгородську область, коли вони протягом тижня утримували Нову Таволжанку

WhiteRex не раз заявляв, що росію можна скоротити до Московської області – головне, щоб це була національна держава росіян. Цей концепт переслідує РДК?

Це один із концептів, є кілька сценаріїв. У кожного з них є свої плюси та свої мінуси, але у будь-якому разі це будуть вирішувати ті, хто там проживає.

Зрозуміло, що історію завжди пишуть переможці, і якесь певне майбутнє, зокрема, з погляду державного утворення, буде волею-неволею продиктовано тим, хто поставить крапку в усій цій історії.

Є сценарій, коли імперія руйнується і там відбувається велика громадянська війна, і що буде в підсумку — незрозуміло.

Є сценарій, коли у нас тільки Московська область стає так званою руською національною державою (в РДК наполягають на розмежуванні росіян та «русских» — про це нижче).

Що не так із новоствореним підрозділом «Сибір»

Є Легіон «Свобода Росії», є РДК, є новостворений підрозділ «Сибір». Чому з'являються нові підрозділи, а не розширюються існуючі? Ви не можете домовитися між собою, у чому проблема?

Проблеми насправді немає. Якщо ми говоримо про розширення, то розширення присутнє. У нас зараз взагалі така фаза вибухового зростання, їде величезна кількість людей, ми на всі боки розширюємося.

Так званий батальйон «Сибір» було створено, як анонсувалося, з числа жителів Сибіру, але це дуже умовний термін, якщо не говорити про тувінців, якутів, бурятів.

Їхня основна політична теза: народи Сибіру і території Сибіру повинні відокремитися від рф, мають бути вільними і жити самостійно. Наскільки багато у них прихильників, поки що, напевно, зарано судити, оскільки натепер батальйон «Сибір» не брав участі ще в жодних операціях, він не присутній і не був присутнім на фронті.

Я доволі скептично ставлюся до подібних медійних історій, не впевнений, що батальйон буде на фронті, але подивимося.

Ще два-три місяці тому говорили про приблизно тисячу-дві людей у РДК. Скільки нині нараховує ваш корпус?

Давайте скажемо так: хто б не озвучував якісь цифри місяць тому, три місяці тому, натепер це на порядок більше людей.

Як РДК набирає в свої лави вагнерів та інших охочих полонених

Один із полонених РДК, взятий під час перебування корпусу в Білгородській області

Один із полонених РДК, взятий під час перебування корпусу в Білгородській області

Як я розумію, підхід РДК щодо набору людей змінився. Нещодавно голова РДК питав хлопців із Третьої штурмової на їхньому заході «Двіж», чи підтримують вони вербування до РДК, наприклад, вагнерів. Штурмовики всі були за. До цього корпус вербував насамперед росіян з рф, України та закордону, але не бійців МО рф. Що змусило вас змінити погляд?

Напевно, я зараз почну розвіювати безліч міфів, особливо щодо «Вагнера», «Шторм-Z» тощо. Насправді принцип набору в РДК не змінювався ніколи.

Ми набираємо до своїх лав добровольців, виключно добровольців, які йдуть з ідеологічних спонукань, які готові боротися з кремлівським режимом. Питання, якої ці люди статі, віросповідання, політичного забарвлення – вторинне.

З точки зору пересічного глядача, будь-який військовополонений – це людина, яку на фронті взяли в полон після ведення бою.

Є величезна кількість людей, які військовополоненими є лише формально. Є люди, які перейшли на бік України. Тобто вони здалися в полон, але прийшли за програмою «Хочу жити».

Є люди, які заздалегідь ішли на фронт, щоб не просто здатися, а переконати зокрема людей, які потім перейшли на бік України, здатися в полон.

У нас є така людина одна: це Данило Алфьоров, він зараз у нас на випробувальному терміні. Є люди з числа ПВК «Вагнер», які ніколи не брали участі в бойових діях на території України.

Але ми спілкуємося з полоненими не тому, що у нас там якийсь недобір, що до нас іде мало охочих. У нас величезна кількість заявок від людей, які раніше не служили в МО рф.

Багато — це сотні чи тисячі?

Натепер заявок сотні. Коли ми починаємо з'ясовувати, чи готова справді людина приїхати і взяти в руки зброю — сотні перетворюються на десятки.

За які погляди веде боротьбу більшість бійців РДК

Денис WhiteRex, голова корпусу (на фото праворуч), не раз заявляв про свої праві погляди, а часом цікаво відповідав на запитання про роль Гітлера в історії

Денис WhiteRex, голова корпусу (на фото праворуч), не раз заявляв про свої праві погляди, а часом цікаво відповідав на запитання про роль Гітлера в історії

Окрім голови РДК, всі його публічні особи, з вами включно сповідують ці погляди? Які ж тоді складові вашого націонал-традиціоналізму-консерватизму?

Ми за:

  • приватне підприємництво;
  • ринкову економіку, жорстку конкуренцію;
  • збереження національної ідентичності;
  • індивідуальність і самоідентифікацію;
  • відстоювання соціальних і культурних прав;
  • прагнення до порядку, справедливості, ідеалу.

Ми проти:

  • мультикультаралізму;
  • свободи на деградацію.

Ми часто говоримо про це, але всередині РДК немає однієї політичної директиви.

Тобто ідеологічних вимог до добровольців РДК все ж немає?

Тут є досить невловимий для багатьох зв'язок: коли людина є прихильником правих поглядів, вона, швидше за все, здатна на дію.

Тому що вся права ідеологія про боротьбу. Про боротьбу із зовнішнім ворогом, із внутрішнім ворогом, боротьбу з собою і своїми якимись недоліками. Це прагнення до певної досконалості, прагнення до справедливості, прагнення до порядку.

Коли людина каже, що вона взагалі політикою ніколи не цікавилася, не цікавиться і цікавитися не збирається, природно, це викликає запитання: а навіщо ти йдеш до нас, щоб що?

Чи реальний, після походу Пригожина, другий дубль на Москву

Представник Легіону «Свобода Росії» в інтерв'ю The Page сказав, що після походу Пригожина видно, що похід на Москву є реальним і для них. Наскільки це самогубство, на вашу думку? Що потрібно, щоб хоча б закріпитись у Бєлгородській області?

Є операції, які мають символічне значення, є – практичне. Бажано ці два фактори поєднувати завжди.

Якщо ми говоримо про похід на Москву, це має бути крім символічної ще й практичною операцією. Вона досить складна, вона вимагає тривалої підготовки, вимагає дуже великого ресурсу.

Здійснити таку операцію – піти ва-банк. На сьогодні у РДК немає впевненості в тому, що це вийде, тому такі операції поки не плануються.

Якщо ми говоримо про Бєлгородську область, ще якісь регіони, частини регіонів, завжди потрібно розуміти, що це не просто якийсь військовий похід з метою взяти і відкусити якийсь шматочок – завжди потрібно думати про те, а що ж буде потім. Його потрібно утримувати і його потрібно постачати: має бути логістика, має бути, крім військової, і цивільна адміністрація, там мають бути забезпечені нормальні умови для життя людей.

Коли російські добровольці підуть на Москву: розповідає Легіон «Свобода Росії» (відео)

«Громадянська війна в рф невідворотна»

Бійці РДК готуються до пресконференції в Сумській області України, недалеко від кордону з росією, після виходу з Білгородської області. Фото: Evgeniy Maloletka / AP / Scanpix / LETA

Бійці РДК готуються до пресконференції в Сумській області України, недалеко від кордону з росією, після виходу з Білгородської області. Фото: Evgeniy Maloletka / AP / Scanpix / LETA

Чи може росія розпастися після закінчення війни? Чи розглядають в РДК варіанти розпаду рф?

Особисто я вважаю, що громадянська війна в росії неминуча рано чи пізно. Старт буде в момент, коли росія зазнає безпосередньо військової поразки на фронті або почне розвалюватися якась одна з найпотужніших «скрєп»: наприклад, це втрата Криму.

Наслідки громадянської війни можуть посприяти створенню громадянського суспільства в рф. Або це буде вже не росія, неважливо. Без наявності громадянського суспільства неможливий якийсь запит на зміни.

Але є противага: нікому у світі глобально не цікава росія у вигляді якоїсь великої території, на якій панує хаос, яка повністю у владі анархії і яка ніяк не контролюється.

Для, скажімо так, західного полюса у будь-якому разі росія, якою б поганою вона не була, вона є зрозумілою, передбачуваною, зрозумілі її реакції на ті чи інші дії світової спільноти, тобто все в принципі під умовним контролем. На відміну від ситуації, коли влада на різних територіях може перейти відразу до кількох олігархів.

Якщо громадянська війна невідворотна, то РДК має взяти в ній участь? Але чи є реально велика кількість людей у рф, які б захотіли боротися за себе, наприклад, у лавах РДК чи іншої антипутінської організації?

На сьогодні російське суспільство – це феодалізм. Є верховний імператор, є феодали, розкидані по країні, в основному це представники так званих еліт.

Коли ми в РДК говоримо про громадянську війну в росії, ми маємо на увазі, що це буде війна еліт за ресурси, владу, людей — просто переділ ринку.

Звісно, ми плануємо в цьому взяти участь безпосередньо і з великим розмахом. Якщо вже пофантазувати, то хотілося б отримати якусь автономію, привабливу насамперед для «русских» громадян рф.

Ви сказали, що росія зараз нагадує феодальну систему. Тоді заяви типу: «наши мальчікі нє віновати» це правда, чи як ви це пояснюєте? Чи винні росіяни в тому, що отримали такий режим?

Росіяни безумовно винні в тому стані справ, який зараз мають. Тут питання в ступені провини, ось і все. Є люди, які завжди були за цей режим і досі продовжують бути за цей режим. Є люди абсолютно ідейні, які за путіна, «за пацанів», які їдуть на фронт.

Є й такі, хто просто промовчав, проігнорував. А є ті, що знизують плечима і кажуть: ну ми прості люди, ми нічого не можемо зробити. Усі вони точно винні в тому, що мають на сьогоднішній момент.

Усі бійці РДК зазначають у своїх інтерв'ю, що були вкрай здивовані незахищеність кордону рф. Вони очікували спротиву одразу після переходу перших 100 метрів, а насправді отримали його вкрай далеко

Усі бійці РДК зазначають у своїх інтерв'ю, що були вкрай здивовані незахищеність кордону рф. Вони очікували спротиву одразу після переходу перших 100 метрів, а насправді отримали його вкрай далеко

Ви та вище керівництво РДК переслідуєте побудову національної держави замість сучасної росії. Але тоді хто такий росіянин чи «русский» – він визначається за кров’ю, громадянством, фенотипом?

Зараз, коли ми говоримо про росіян, ми маємо на увазі певний образ мультикультурної радянської людини. Раніше була радянська людина, зараз це російська людина, різниці немає жодної, і в принципі вся ця історія – це змішання всіх народів, що населяють рф, у таку ось загальну масу.

Коли це зручно, кажуть, що це росіяни. Коли незручно, кажуть, що це дагестанець, наприклад.

Ми дуже чітко розділяємо речі. Є росіяни, а є «русские». Я розумію, що з точки зору української мови є свій аспект. Але для нас це важливо, тому що для нас слово «русский» – це етнічна приналежність, досить зрозуміла, а слово «росіянин» – це термін неорадянської мультикультурної спільноти.

Є Якутія, є Дагестан, є Чечня, Татарстан, і Башкирія. Всі ці люди мають там досить зрозумілу самоідентифікацію, вони мають свою автономію, зокрема культурну, але у «русских» цього немає.

Взагалі, «русский человек», який хоче в росії зробити щось зі словом «русский»: «русский» клуб, там, шахів, я не знаю, «русское» товариство любителів Пушкіна, автоматично потрапить під екстремізм. А якщо ти Якутська громада любителів Пушкіна, будь ласка.

Багато питань не вмістились у текст: коли РДК спробують зайняти одну область рф, війна в Україні на цивілізаційному рівні, хто такий Фортуна

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉