Facebook Pixel

Похід на Москву, БНР та бажання жити в Україні: інтерв’ю з радником Легіону «Свобода Росії»

Довгий час українці та «російська опозиція» скептично ставились до існування Легіону «Свобода Росії» через їхню малу активність у соцмережах і ЗМІ.

Після рейду на Бєлгородщину разом із РДК «Легіон» став набагато активнішим і сумнівів щодо його діяльності немає.

В інтерв’ю The Page Олексій Барановський, радник з питань комунікації Легіону, розповідає про їхні рейди на територію рф, можливість походу на Москву та внутрішню структуру формування.

На фото Олексій Барановський під час волонтерського візиту в Куп'янськ у вересні минулого року

На фото Олексій Барановський під час волонтерського візиту в Куп'янськ у вересні минулого року

Рейд на Бєлгородщину

Нещодавно ви провели рейд на Бєлгородщину. Як це сталося та якими силами?

Туди ходило багато новачків. Для багатьох це було, знаєте, таке хрещення вогнем. Тому що одна справа пройти курс молодого бійця – три місяці. Інша справа виконувати якісь завдання в обороні. А зовсім інша – це йти в такий рейд на територію рф.

КОЛИ РОСІЙСЬКІ ДОБРОВОЛЬЦІ ПІДУТЬ НА МОСКВУ: розповідає Легіон «Свобода Росії» (відео)

Скільки бійців «Легіону» брали участь у рейді?

Це дуже обмежена група, можна сказати, партизанський загін.

Ми переслідували дві мети:

  • внутрішнє завдання — це перевірити «молодь» у бою в умовах реального, так би мовити, походу
  • більш глобальна — ми створюємо напруженість у всіх російських прикордонних територіях. Такі рейди відтягують увагу і резерви російських сил оборони від України.

Тим самим ми створюємо додаткові незручності для російського генштабу, відтягуємо на себе увагу і робимо, відповідно, свій внесок в успіх українського контрнаступу.

Чи є реальні шанси у Легіону та РДК здійснити похід на Москву

Легіон Свобода Росії та РДК на Бєлгородщині виступають перед журналістами під час свого рейду на територію росії. Фото: Reuters

Легіон Свобода Росії та РДК на Бєлгородщині виступають перед журналістами під час свого рейду на територію росії. Фото: Reuters

Після цих рейдів та походу Пригожина на Москву, що ви думаєте про захищеність кордонів росії?

Розумієте, ось якраз рейд Пригожина показав, що наш план походу на Москву абсолютно можливий і матиме приблизно такий самий вигляд, який був у Пригожина, тому що російське суспільство, російська система, вона налаштована так, що сприймає тільки силу.

Коли Пригожин показав силу, всі оці пузаті міліціонери відвернулися в бік: ми нічого не знаємо, ви самі розбирайтеся. За нашим прогнозом, усе буде так само, коли Легіон піде на Москву. Тільки, на відміну від Пригожина, ми розуміємо, що це квиток в один кінець.

Поки що ми розвиваємося і готуємося саме ось до цього головного походу.

Які умови мають скластися, аби ви пішли на Москву?

Ми вважаємо, що найбільш оптимальна ситуація буде, коли Україна почне звільняти Крим. Тоді буде ситуація схожа на те, коли Євромайдан почав перемагати під час Революції Гідності. Коли в якийсь момент силовики просто перестали виконувати накази Януковича.

Ми впевнені, що те ж саме в росії відбуватиметься, коли Україна почне звільняти Крим, буде колапс росії. І ось саме в цей момент потрібно йти на Москву і скидати путіна.

Спочатку Бєлгородська народна республіка, а вже потім путін в Гаазі

Припустимо, що ви заходите в якусь область рф, але чи можете ви там закріпитись?

Якщо похід на Москву не вдасться, ми можемо, наприклад, відкотитися до Брянська. Головне, щоб це була прикордонна область. Грубо кажучи, план народних республік «ДНР/ЛНР» під владою, відповідно, вільної Росії, Російської Республіки.

В ідеалі, звісно, взяти Кремль, винести звідти путіна і відправити його в Гаагу. Але цілком можливо, що все буде у зворотній послідовності.

Припустимо, ми зрозуміємо, що ми можемо зараз утримати Бєлгородську область, створити там анклав, плацдарм, щоб почати прийом добровольців з території рф. Тому що вербування в Україні — це обмежена можливість, дуже ретельні перевірки тощо.

Хто приймає рішення щодо рейдів Легіону

Штурмова група Легіону на території Білгородщини вночі, кінець вересня 2023 року. Фото: https://t.me/legionoffreedom – єдиний офіційний Тг-канал Легіону

Штурмова група Легіону на території Білгородщини вночі, кінець вересня 2023 року. Фото: https://t.me/legionoffreedom – єдиний офіційний Тг-канал Легіону

Хто зараз ухвалює рішення щодо ваших рейдів у прикордонні райони росії?

Легіон «Свобода Росії» – це частина інтернаціонального легіону ЗСУ. Коли легіонери перебувають на території України, вони вбудовані в українську військову машину, підкоряються військовим наказам ЗСУ. Ба більше, кожен легіонер має контракт із ЗСУ, отримує гроші, тобто ми в правах прирівняні до українських військовослужбовців.

Але коли ми йдемо в рейд на територію рф, усі йдуть у відпустку. Ми більше не солдати ЗСУ, ми громадяни росії зі зброєю в руках – це наша внутрішньоросійська справа, як ми її звільняємо.

Скільки людей зараз служать в «Легіоні»?

«Свобода Росії» налічує чотири батальйони (у сучасних реаліях батальйон – це 500-1000 бійців, але це здогадка The Page). Позиція керівництва Легіону не називати в абсолютних числах. Укомплектовані не на сто відсотків, є куди рости. Зростання за літо дуже сильне відбулося. Регулярно звітуємо, що надходять нові добровольці.

Які перевірки проходять росіяни перед вступом до Легіону

У якийсь момент, дійсно, в Києві ухвалили рішення, що такому підрозділу з громадян росії бути. Розробили алгоритм перевірки цих охочих приєднатися:

  • військовий психолог перевіряє, чи реальна мотивація людини;
  • перевірка біографії та документів;
  • перевірка на детекторі брехні, чи співпрацювала людина з російськими спецслужбами.


Ось якщо людина всі ці перевірки проходить, то так, її приймають у Легіон, вона підписує контракт і може вже служити на боці України.

«Заслані казачки» траплялися?

Власне, на поліграфі вони сиплються. Якщо таку людину виявляють на території України, вона автоматично потрапляє в обмінний фонд як військовополонена, і потім її відправляють назад до росії.

Кожний боєць Легіону – політично вмотивований солдат

Тренування новоприбулих бійців Легіону, по центру Цезар, заступник командира ЛСР. Фото: https://t.me/legionoffreedom

Тренування новоприбулих бійців Легіону, по центру Цезар, заступник командира ЛСР. Фото: https://t.me/legionoffreedom

Ви набираєте у свої ряди тільки «пламєнних»?

Нам не просто потрібні солдати, а політичні солдати, а це мотивація, тобто в кожного легіонера максимальна мотивація на те, щоб змінити життя своєї країни, готовність віддати життя за це.

Якщо людина не може показати, що для неї це всерйоз, вона нам не підійде. У нас немає такого, що аби кого-небудь набрати. Ні.

За чиї кошти працює «Легіон» та чи допомагає йому Україна?

Ну, оскільки це підрозділ у ЗСУ, природно, основний тягар утримання фінансування лежить на українській стороні офіційно. У кожного підрозділу є і фонди, з якими він працює.

Ми дуже чекаємо, що російський бізнес почне проявляти інтерес до фінансування, тому що якщо люди хочуть знайти своє місце в післяпутінській росії, то вже час, як мінімум, розкладати яйця в різні кошики.

Коли ми прийдемо до влади, ми подивимося, хто нам донатив, а хто ні. Тому російський бізнес, надсилайте донати в Легіон, тоді у вас є шанси для успішного бізнесу після путінської росії, а якщо ні, то вибачте.

Як до вас ставляться українські військові?

У перші місяці було деяке насторожене ставлення, але потім ми заслужили свою повагу в українських частинах. Для нас найважливіше була повага від цих людей, військових побратимів.

Марк Фейгін на позиціях ЛСР під Часовим Яром у травні 2023 року. Після цього у більшості відпали сумніви щодо існування формування. Фото: https://t.me/legionoffreedom

Марк Фейгін на позиціях ЛСР під Часовим Яром у травні 2023 року. Після цього у більшості відпали сумніви щодо існування формування. Фото: https://t.me/legionoffreedom

Які відносини між «Легіоном» і РДК

Які у вас відносини з «Русскім добровольчєскім корпусом»?

Можна сказати, це робочі відносини. РДК – окремий підрозділ, вони досить ідеологічно згуртовані люди. Вони, в хорошому сенсі, вікінги, можливо, навіть трошки авантюристи, тобто вони завжди намагаються поїхати в найгарячіші точки фронту, бувають у різних місцях. І на острів Зміїний плавають, і під Херсоном вони куролесять, і на Бахмутському напрямку – скрізь.

Легіон у цьому відношенні більш консервативний, ми працюємо на Бахмутсько-Торецькому напрямку, крім того, коли ми йдемо в росію.

Коли є велика операція, як це вже було в тій же Бєлгородській області, тоді Легіон і РДК діють спільно.

Засиупник голови ЛСР Цезар і голова РДК WhiteRex на зустрічі. Фото: https://t.me/legionoffreedom

Засиупник голови ЛСР Цезар і голова РДК WhiteRex на зустрічі. Фото: https://t.me/legionoffreedom

Чи є конфлікт думок, інтересів між РДК і «Легіоном»?

Є різні уявлення «прекрасной россии будущего». Легіон «Свободи Росії» використовує біло-синьо-білий прапор відповідно – російський прапор без кривавої червоної смуги. РДК не визнає цього прапора, у них своя символіка. Це така, знаєте, стилістична розбіжність. У них є свої уявлення про росію після путіна, але це нормально, це власне демократія, це конкуренція думок.

Тут немає якихось протиріч нерозв'язних. Є амбіції, є плани, але це не заважає нормальній конструктивній взаємодії на полі бою та участі знов-таки у спільних операціях.

Самоідентифікація бійців та як вони ставляться до ненависті до всього російського

Як ви ставитесь до того, що багато українців зараз ненавидять все російське, все, що пов’язане з росією? Можливо, так само ставляться до російських бійців на боці України?

Ми самі дуже сильно ненавидимо все російське. Для нас найважливіше, як до нас ставляться українські солдати, ті люди, з якими ми воюємо пліч-о-пліч. І ось їхня повага, коли ми її заслужили, це найголовніше.

Половина легіонерів хоче залишиться жити в Україні після війни

Олексій Барановський на базі Легіону під Бахмутом, грудень 2022 року

Олексій Барановський на базі Легіону під Бахмутом, грудень 2022 року

Чи багато серед легіонерів людей, які хочуть отримати українське громадянство та залишиться тут?

Ну, майже 50 на 50. Хтось хоче залишитися тут, хтось полюбив усім серцем Україну, от я хочу залишитися тут. Я теж піду в похід і навіть у мене буде якась там місія. Але загалом я не хочу жити в росії, я хочу залишитися тут, і таких людей багато.

Кістяк Легіону сформувався дуже швидко саме з тих громадян росії, хто вже був на території України, хто давно, знаєте, ходив по різних військкоматах. Я сам з великими труднощами потрапив у Київське ТРО.

Створення Легіону було дуже важливим доленосним рішенням, і ми вдячні Україні, українському керівництву за те, що вони, власне, ухвалили таке рішення і дали можливість громадянам росії теж проявити себе в захисті України.

У відеоверсії інтерв'ю ви можете почути про роботу Іллі Пономарьова та ким він є для корпусу, чому Арестович нахвалював Легіон та інше

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉