Facebook Pixel

Чи зможе Путін заморозити Євросоюз та Україну цієї зими

Минулу зиму, попри різке зниження поставок газу з РФ, Європа пройшла досить спокійно. Допомогла цьому не лише тепла погода, а й заходи, які ЄС та його країни-члени вжили для заміщення російського газу. Цього року «путінського» газу не побільшало. The Page розбиралося, наскільки стійкими до морозів зими, що наближається, є ЄС і Україна, яка багато в чому залежить від поставок газу з Європи.

Путін може зважитися піти ва-банк і перекрити останні два газопроводи, якими газ із РФ іде до Європи через Україну та Туреччину. Тоді Європі не уникнути енергетичної кризи, але вона не стане масштабною. Подушку безпеки забезпечить газ, накопичений у підземних сховищах.

Скільки газу знаходиться у європейських сховищах у вересні 2023 року

Традиційно підземні газові сховища в ЄС виснажуються навесні та поповнюються до листопада, коли в північній Європі люди включають газове опалення. Минула зима видалася теплою, і в засіках залишилося більше половини накопиченого, тоді як рік тому було всього 25%.

Газосховище, Північне море, Велика Британія

Газосховище, Північне море, Велика Британія

2023 року Євросоюз взяв підвищені зобов'язання: до 1 листопада заповнити сховища на 90%. 2022-го мета була 80%. Підвищений норматив виконали вже в середині серпня, а тепер сховища заповнені в середньому на 95%, повідомило ВВС News.

Єврокомісар з енергетики Кадрі Сімсон сказала днями, що ЄС накопичив близько 100 млрд кубометрів газу. Такий обсяг розрахований приблизно на три місяці споживання. Загалом у 2023 році 27 країн Євросоюзу з населенням 450 млн осіб спалять 490 млрд кубометрів газу.

Щоб наростити запаси, європейські газові трейдери почали активно закачувати газ до українських сховищ. Щотижневі обсяги прокачування становлять близько 200 млн кубометрів, зазначає аналітик Bruegel Бен Маквільямс.

«Росія нині постачає до ЄС близько 1,7 млрд кубометрів на місяць. Тож навіть якщо поставки зупиняться, це не призведе до дефіциту газу взимку, як і будь-які холоди», – вважає головний економіст енергетичного директорату Єврокомісії Мігель Хіль Тертре.

Перспективи зниження споживання газу в Європі

ЄС натепер залежить від російського трубопровідного газу менше ніж на 8%. Проте замістити ці відсотки дуже важко, особливо для Австрії та Угорщини. Скоротити споживання газу ще на 15%, як минулого року, вже не вийде, тому що й у промисловості, і у населення майже вичерпані можливості для економії, а нові – справа витратна і довга.

Структура імпорту газу в Європі, другий квартал 2023 року

Структура імпорту газу в Європі, другий квартал 2023 року

За словами єврокомісара Кадрі Сімсон, якщо мети знову буде досягнуто, ЄС заощадить за рік до березня 2024 року ще 65 млрд кубометрів. У першому півріччі 2023 року попит на газ у ЄС впав на 30 млрд кубометрів.

Поки що європейський Центр Коперника прогнозує температури вищі за норму в жовтні і в цілому м'яку погоду в Західній Європі аж до Нового року. Але морозні місяці традиційно – січень та лютий, і для них прогнози поки що не складають.

Які перспективи постачання зрідженого газу до Європи

Зріджений природний газ (ЗПГ) став для європейців головним замінником трубопровідного газу з РФ. У травні 2023 року Європа вперше в історії імпортувала більше ЗПГ, ніж трубопровідного: 13,9 млрд кубометрів проти 13,7 млрд.

Термінал ЗПГ у Нідерландах

Термінал ЗПГ у Нідерландах

Основна частина зростання імпорту ЗПГ до Європи припала на американський газ, близько 23% – на Катар та 12% – на Росію. Частка російського ЗПГ на європейському ринку нині становить близько 13%.

За підсумками першого півріччя Європа отримала приблизно 12,5 млрд кубометрів російського ЗПГ. Якщо такий же рівень збережеться у другому півріччі, обсяг поставок вийде на 25 млрд кубометрів, що рівнозначно прокачуванню однією вцілілою ниткою «Північного потоку».

Аналітик нафтогазового ринку Михайло Крутіхін зазначає, що постачанням ЗПГ до Європи з РФ займається міжнародний консорціум, і російський бюджет поки не отримує доходу від цих поставок.

Постачання будь-якого російського газу до Європи зараз не перебуває під санкціями. Але європейські політики шукають способи обмежити шляхи надходження зрідженого газу з РФ на свої ринки – наприклад, через заборону російським постачальникам бронювати потужності на регазифікаційних терміналах ЄС. Ще один спосіб – рекомендувати європейським компаніям не укладати довгострокові договори з російськими виробниками ЗПГ. Проте конкретних рішень з цього приводу поки що не прийнято.

Також треба враховувати, що трубопровідний газ постачається за довгостроковими контрактами, гарантованими обсягами за стабільними цінами. ЗПГ продається на спотовому ринку, де ціни визначаються балансом попиту та пропозиції, а продавці у будь-який момент можуть розвернути газовоз у море та відправити його туди, де ціни кращі.

Кількість танкерів, що транспортують ЗПГ (газовозів), натепер у світі оцінюється приблизно в 500 (перевезенням нафти займаються 12 тис. танкерів). Для будівництва одного газовозу потрібно від 20 до 36 місяців та від $185 до 250 млн, залежно від розміру.

Які запаси газу в Україні у вересні 2023 року

Експорт природного газу з України було заборонено ще на початку повномасштабної війни у 2022 році. Весь газ власного видобутку надходить на внутрішнє споживання та у підземні сховища (ПСГ). Закуповує газ у сховища й «Нафтогаз України».

Чий газ знаходиться у сховищах України у вересні 2023 року

Чий газ знаходиться у сховищах України у вересні 2023 року

«Група «Нафтогаз» достроково виконала план Кабміну щодо забезпечення обсягів газу в ПСГ», — повідомила компанія 19 вересня. Плановий показник – 14,7 млрд кубометрів. Глава «Нафтогазу» Олексій Чернишов додав, що Україна продовжує нарощувати видобуток та закачувати газ у ПСГ.

Не весь газ у ПСГ Україна може використовувати у своїх цілях. Значні обсяги (зараз це близько 2 млрд кубометрів) розміщені європейськими трейдерами на тимчасове зберігання.

Однак Чернишов демонструє впевненість: «Ми можемо заспокоїтись, оскільки газу вистачить для проходження наступного опалювального сезону. Україна здатна збільшувати власний видобуток, здатна постійно працювати над зміцненням своєї нафтогазової інфраструктури, і ми продовжуємо закачувати газ».

Понад те він заявив, що Україна вперше пройде зиму за рахунок газу власного видобутку, тобто без закупівель у Європі.

«У 2023 році «Нафтогаз» зробив рекордну кількість нових свердловин. Цю зиму ми плануємо пройти за рахунок газу українського видобутку, і наші розрахунки підтверджують таку можливість», — розповів Чернишов у телеефірі.

З початку 2023 року добовий видобуток газу державною компанією «Укргазвидобування» (це основний видобувач газу в країні) збільшився на 3,31 млн кубометрів. Це найвищий показник за останні три роки – від червня 2020 року. Такого результату вдалося досягти завдяки тому, що з початку цього року з'явилися 54 нові свердловини, які вже введені в експлуатацію.

За підсумками 2022 року компанія пробурила 47 нових свердловин. Проте минулого року видобули 2,5 млрд кубометрів газу, це на 3% менше, ніж 2021 року.

Подякувати 🎉