Facebook Pixel

Україна розглядає можливість переходу від долара до євро на тлі геополітичних змін

Україна розглядає можливість переходу від долара до євро на тлі геополітичних змін

Україна розглядає можливість переходу від долара до євро на тлі геополітичних змін

Україна починає розглядати можливість відмови від долара США і, можливо, тісніше прив'язати свою валюту до євро на тлі розколу світової торгівлі та зростаючих зв'язків з Європою, заявив голова Національного банку України Андрій Пишний в інтерв'ю агентству Reuters.

За його словами, потенційний вступ до Європейського Союзу, посилення ролі ЄС у забезпеченні обороноздатності, більша волатильність на світових ринках і ймовірність фрагментації світової торгівлі змушують НБУ переглянути питання про те, чи має євро бути базовою валютою для української гривні замість долара.

Quote«Ця робота складна і вимагає якісної, різнобічної підготовки», — , сказав Пишний в електронному коментарі.

Долар домінує в міжнародній торгівлі і на нього припадає більшість світових резервів. Найбільші економіки, включаючи Саудівську Аравію і Гонконг, прив'язують свої валюти до долара.

Але за президента Дональда Трампа США розв'язали торговельну війну, запровадивши, можливо, найвищі тарифи за останнє століття, що змусило деяких оглядачів поставити під сумнів майбутню роль долара як світової резервної валюти.

Зараз, на четвертому році боротьби з російським вторгненням, Україна також стала свідком того, що Трамп тимчасово припинив надання військової допомоги країні.

Європейські лідери, в тому числі з ЄС, пообіцяли зміцнити ЗСУ, щоб вони могли стати наріжним каменем майбутньої безпеки в Україні, але прогрес іде важко.

Тим часом Україна уклала угоду, яка надає Сполученим Штатам преференційний доступ до нових українських угод з видобутку корисних копалин і фінансує інвестиції у відбудову країни.

З моменту повернення Трампа до Білого дому курс долара знизився більш ніж на 9% проти кошика основних валют, оскільки інвестори відмовляються від володіння американськими активами.

Деякі експерти застерігають від того, щоб пов'язувати силу долара з його статусом резервної валюти. Проте історично доларові авуари пов'язані з альянсами безпеки та військовими зв'язками для Вашингтона.

Операції з доларом США продовжують домінувати на всіх сегментах валютного ринку, сказав Пишний, але частка операцій, деномінованих в євро, зростає в більшості сегментів, хоча «поки що помірно».

Україна запровадила гривню у 1996 році, і протягом десятиліть вона використовувала долар як базову валюту. Одразу після вторгнення росії в лютому 2022 року Нацбанк запровадив контроль за рухом капіталу і прив'язав гривню за офіційним курсом близько 29 за долар США. Пізніше Україна була змушена провести девальвацію через накопичення фіскальних дисбалансів. У жовтні 2023 року НБУ перейшов від жорсткої прив'язки до режиму керованого обмінного курсу, який використовує долар США як орієнтир — вимірювач для вимірювання валютних інтервенцій та згладжування коливань обмінного курсу.

ЄС розпочав переговори про членство з Україною та Молдовою майже рік тому, хоча попереду ще довгий і важкий шлях, перш ніж вони зможуть приєднатися до блоку. Президентка ЄС Урсула фон дер Ляєн заявила в лютому, що Україна може вступити до ЄС до 2030 року за умови, що вона продовжуватиме впроваджувати реформи політичної та судової системи нинішніми темпами. Готуючись до цього, Молдова перейшла з 2 січня з долара на євро як базову валюту для молдовського лея.

Пожвавлення інвестиційної та споживчої активності завдяки тіснішим зв'язкам з Європою та економічній нормалізації допоможе економічному зростанню дещо прискоритися протягом наступних двох років до 3,7-3,9%, сказав Пишний, хоча багато в чому економічна траєкторія залежить від того, як розвиватиметься конфлікт.

Quote«Швидке завершення війни, безумовно, було б позитивним сценарієм з хорошими економічними результатами, якби воно включало в себе гарантії безпеки для України. Тим не менш, важливо визнати, що економічні вигоди від закінчення війни, ймовірно, потребуватимуть часу для повної матеріалізації», — зазначив Пишний.

Україна покладається на зовнішнє фінансування, щоб допомогти фінансувати військові зусилля. За словами Пишного, цього року він очікує $55 млрд, які не лише покриють бюджетний дефіцит, але й будуть використані для створення резерву державних фінансів на наступні роки, коли обсяги допомоги, ймовірно, почнуть зменшуватися.

Quote«Ми прогнозуємо, що Україна отримає близько 17 мільярдів доларів у 2026 році та 15 мільярдів доларів у 2027 році», — сказав Пишний.
Подякувати 🎉