Facebook Pixel

Програма єВідновлення — поради юристів, як не втратити компенсацію на ремонт житла і реальні кейси

«Наша двоповерхова квартира була повністю зруйнована. Наразі дім вже відбудували і я подала заяву на компенсацію ремонту за програмою «єВідновлення». Зараз чекаю комісію», — розповідає The Page власниця нерухомості у новому житловому комплексі в Шевченківському районі столиці, який постраждав від ракетної атаки у квітні 2022 року і вдруге зазнав руйнувань у червні 2022-го.

Будинок у Шевченківському районі Києва пошкоджений ракетним обстрілом. Фото: Марія Бабенко

Будинок у Шевченківському районі Києва пошкоджений ракетним обстрілом. Фото: Марія Бабенко

Заяви в застосунку «Дія» співрозмовниця видання подавала кілька разів — у серпні, вересні та грудні 2023 року — і тільки в останній раз отримала підтвердження. Вочевидь, це пов’язане з тим, що лише в грудні стартував черговий етап програми «єВідновлення», який передбачає відшкодування капітальних ремонтів, а не лише дрібних, як було запроваджено з 10 травня.

Тим часом мешканці будинку у Солом’янському районі Києва, якій зазнав руйнувань під час масованої ракетної атаки російської армії 2 січня 2024 року, розбирають завали і тільки готуються до оформлення компенсації за програмою «єВідновлення». Така ж ситуація у багатьох інших постраждалих громадян з інших міст. У зв’язку з цим The Page уточнює у експертів з нерухомості і юристів практичні нюанси оформлення та отримання компенсації.

Наслідки масованої ракетної атаки російської армії 2 січня 2024 року в Києві. Фото: ДСНС

Наслідки масованої ракетної атаки російської армії 2 січня 2024 року в Києві. Фото: ДСНС

Що таке «єВідновлення»

Державна програма «єВідновлення» передбачає надання грошової допомоги власникам житла, пошкодженого або зруйнованого під час повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Quote«єВідновлення» — одна з ключових законодавчих ініціатив внутрішньої політики України за минулий рік і, попри певні нюанси і обмеження, досить дієва. Програма працює і, як на мене, достатньо ефективно, враховуючи кількість профінансованих заявок і розширення переліку випадків», — вважає Вікторія Берещак, оглядачка ринку нерухомості.

Нагадаємо основні етапи впровадження програми «єВідновлення»:

Людям, чиє майно постраждало внаслідок бойових дій, Вікторія Берещак радить уважно вивчати процедуру та алгоритм подачі заявок, а також обмеження та умови за програмою «єВідновлення». Співрозмовниця The Page додає, що враховуючи реалії, в яких ми всі перебуваємо, варто завчасно знати порядок дій на випадок негативного сценарію з майном. Нехай ці знання ніколи не знадобляться на практиці, але краще бути підготовленими.

Біля житлового будинку після російського обстрілу. Фото: ДСНС

Біля житлового будинку після російського обстрілу. Фото: ДСНС

«Першочергово після пошкодження або знищення житла рекомендуємо зайнятися збиранням документів, фіксуванням пошкоджень та оформленням матеріалів, що підтверджують початковий вигляд житла та його вартість. Для збирання доказової бази можна подати звернення до ДСНС та місцевих рад для проведення обстеження майна, написати заяву до поліції про відкриття кримінального провадження тощо», — радить Ярина Паш, молодший юрист адвокатського об'єднання «Місечко та Партнери».

За словами Миколи Максимова, адвоката, керівника судової практики ЮК RIYAKO&PARTNERS, першим кроком має бути правильна та чітка фіксація пошкоджень нерухомого майна — зйомка фото та відео, складання акта з детальним переліком пошкоджень нерухомості, який варто надати на підпис сусідам або іншим свідкам.

Quote«За адресою житла обов'язково викликається наряд поліції, який складає протокол огляду місця події. У разі, якщо мала місце пожежа, працівники МНС мають надати акт, у якому вказуються причини такої пожежі. Після цього особа має право самостійно замовити звіт про оцінку пошкоджень, у якому фігуруватиме потенційна сума майбутньої компенсації», — продовжує Микола Максимов.
Пожежа після обстрілу. Фото: ДСНС

Пожежа після обстрілу. Фото: ДСНС

Після проходження доказового етапу переходимо до подання заяви на отримання компенсації. Ярина Паш уточнює, що до неї слід долучити документи на право власності на житло та фото або відео, що підтверджують стан житла до та після пошкодження. Оскільки пріоритетне право на отримання компенсації мають учасники бойових дій, мобілізовані, інваліди І та ІІ груп та багатодітні сімʼї, до заяви необхідно долучати документи, що підтверджують цей статус.

Алгоритм дій після пошкодження житла для отримання компенсації

  • зібрати доказову базу — фото, відео пошкоджень тощо;
  • подати заявку на отримання допомоги від імені власника або співвласника житла у застосунку «Дія», ЦНАПі або через нотаріуса, який має доступ до Реєстру пошкодженого і знищеного майна;
  • відкрити рахунок в одному з банків-партнерів (ПриватБанк, monobank, ПУМБ, Ощадбанк, Sense Bank, Райффайзен Банк та ін.);
  • дочекатися комісії, яка має на місці оцінити стан майна та скласти акт пошкоджень;
  • отримати рішення комісії з сумою компенсації у «Дії»;
  • дочекатися зарахування грошей на картку «єВідновлення»;
  • витратити компенсацію на будівельні матеріали та послуги протягом 12 місяців.

Які ускладнення виникають з отриманням компенсацій за пошкоджене житло

На практиці описаний вище механізм не завжди спрацьовує ідеально — опитані The Page громадяни та експерти вказують на певні проблеми.

Quote«Передусім — це темпи та якість відпрацювання комісій, які здійснюють оцінку пошкодженого об’єкта на місцях, — називає головне з ускладнень програми «єВідновлення» Вікторія Берещак. — Розгляд конкретного випадку можуть призупинити через, наприклад, неповний пакет документів чи з посиланням на технічні збої у реєстрі. Подекуди цей процес розтягується в часі або виконується недостатньо сумлінно. Наприклад, пошкодження можуть оцінити нижче за ринкові ціни на подібні роботи у зв’язку з тим, що формула розрахунку не враховує інфляцію та зростання цін».

По-друге, Берещак вказує на особливості психології сприйняття громадянами певних обмежень програми. Наприклад, якщо приватний будинок повністю зруйновано, а власники не бажають отримати сертифікат на придбання нового житла деінде, а прагнуть відбудувати саме свій будинок — їм доводиться чекати, поки запрацює відповідний етап програми. Через це, на думку Берещак, формується певне невдоволення у суспільстві. Так само відбувається з житлом, яке знаходиться на окупованій території. Поки у межах програми «єВідновлення» компенсацію за нього не виплачують, хоча така можливість розглядається в теорії.

По-третє, є спектр проблем, які неможливо вирішити точковими ремонтами в окремих квартирах, тому що капітального ремонту потребує увесь постраждалий від росіян будинок. У цьому разі, за словами Берещак, питання відновлення може затягнутися, бо алгоритм дій місцевих влад стосовно капремонту багатоквартирних будинків вочевидь потребує доопрацювання.

Деякі будинки потребують капітального ремонту. Фото: Марія Бабенко

Деякі будинки потребують капітального ремонту. Фото: Марія Бабенко

Показову історію розповідають The Page мешканці міста Ірпінь, на будинок яких на початку березня 2022 року рашистський літак скинув дві авіабомби. Протягом окупації цей житловий комплекс зазнав додаткових ушкоджень від обстрілів з танків та різноманітної зброї і двічі горів.

Quote«Цей будинок дуже відомий. Тут після звільнення Ірпеня побували представники всіх дружніх Україні країн від президентів до акторів та співаків, — ділиться співрозмовниця The Page. — Мер міста Ірпінь відразу казав, що цей будинок першим розбомбили — першим й відбудують. Але восени 2022 року його визнали непридатним для життя та знесли. Обіцяли, що ось-ось почнуть будівництво».

Пауза затягнулася — будівництво досі не розпочато. Станом натепер мешканці зруйнованого будинку отримали інформацію, що один з міжнародних донорів виділяє на відбудову 3 млн євро. Очікують на тендер. Але зі слів співрозмовниці The Page, процес виглядає непрозорим — за майже два роки так і не стало зрозуміло, хто за що відповідає та до кого звертатися за конкретними відповідями.

До речі, у мешканців цього будинку з осені 2023 року з’явилася можливість податися на житлові сертифікати за програмою «єВідновлення». Але більшість із них хочуть жити у себе вдома й налаштовані чекати на відбудову.

Зруйновані житлові будинки в Бородянці на Київщині. Фото: Depositphotos

Зруйновані житлові будинки в Бородянці на Київщині. Фото: Depositphotos

Чому можуть відмовити у компенсації за житло

Отримувачами компенсації за пошкоджене війною житло не можуть бути:

  • особи, до яких застосовано санкції відповідно до закону України «Про санкції»;
  • особи, які мають судимість за кримінальні злочини проти основ національної безпеки України;
  • спадкоємці вищезгаданих осіб.

В усіх інших випадках шанси на отримання позитивного рішення доволі високі. Адже Вікторія Берещак, спираючись на досвід попередніх етапів «єВідновлення», повідомляє, що негативний результат не перевищує 20% від загальної кількості заявок. При цьому частина відмов обґрунтована тим, що зібрано не весь пакет документів або ремонт проведений власними силами, а ступінь і наслідки пошкоджень попередньо не зафіксовані комісією.

За словами Ярини Паш, негативний результат в оформленні компенсації можливий у таких випадках:

  • подання заяви особою, яка не може бути отримувачем компенсації або не має для цього повноважень;
  • виявлення недостовірних даних у заяві.
Quote«Найбільш поширеною проблемою є відсутність правовстановлюючих документів на житло, коли документи на право власності втрачені або знищені, а відомості про них відсутні у Реєстрі речових прав на нерухоме майно, — розповідає The Page Ярина Паш. — Буває, що право власності на житло взагалі не оформлене. Тобто будинок був збудований і в ньому довгий час проживали навіть поколіннями, але самого оформлення права власності не відбулося. Така ситуація більш поширена у сільських населених пунктах».
Пошкодження житлових будинків у Харкові. Фото: Depositphotos

Пошкодження житлових будинків у Харкові. Фото: Depositphotos

За словами Миколи Максимова, непоодинокими є випадки, коли комісії органів місцевого самоврядування відмовляють у виплаті компенсації з досить сумнівних підстав. У такому випадку інформація про відмову має надійти заявнику у «Дії». Співрозмовник The Page наголошує, що для оскарження такого рішення є тільки п'ять днів.

Вікторія Берещак попереджає, що комісія не зобов’язана надсилати повний текст рішення і повідомляти причини відмови, через що дізнатися, що щось пішло не так, можна надто пізно. Тому вкрай важливо самостійно відслідковувати кожен етап вирішення питання.

Як визначають суму компенсації за програмою «єВідновлення»

«Мені за рознесений двоповерховий будинок запропонували 250 тис. грн за «єВідновленням». Але я відмовилася, бо за ці гроші можна хіба що вікна замінити», — розповідає чергова співрозмовниця The Page. Ситуацію для неї ускладнює те, що наразі вона через відсутність дому перебуває за межами України.

Тим часом власниця дворівневої квартири у Шевченківському районі Києва, історію якої The Page розповідає на початку статті, повідомила виданню, що має документ від оцінщика, відповідно до якого її збитки сягають $120 тис. Але на відшкодування у таких масштабах вона не сподівається. Ба більше, верхня межа для капремонту квартир встановлена на рівні 350 тис. грн.

На капітальний ремонт пошкодженого приватного будинку можуть надати компенсацію до 500 тис. грн. Фото: Марія Бабенко

На капітальний ремонт пошкодженого приватного будинку можуть надати компенсацію до 500 тис. грн. Фото: Марія Бабенко

Як зауважує Ярина Паш, розмір компенсації за знищене майно вираховується комісією за нормативно встановленими формулами та показниками, які можуть не відповідати реальній вартості житла з урахуванням ремонту, меблів, техніки тощо.

Quote«Оцінка пошкодженого або знищеного нерухомого майна у більшості випадків є помірно заниженою, — підтверджує Микола Максимов. — Суб'єкти, які здійснюють оцінку, бояться брати на себе відповідальність за адекватну оцінку пошкоджень, адже необґрунтовані витрати державного або місцевих бюджетів часто мають наслідком кримінальну відповідальність за розтрату грошових коштів».

Зі свого боку, Вікторія Берещак має питання лише до актуальності цін відповідно до поточного рівня інфляції і частково до коефіцієнтів вартості квадратного метра відповідно до року забудови. Однак в іншому співрозмовниця The Page вважає формулу збалансованою і вже відпрацьованою на практиці.

За які товари та послуги можна розрахуватися карткою «єВідновлення»

Карткою «єВідновлення», на яку надходить грошова компенсація, можна розраховуватися за будівельні матеріали або роботи за чітко визначеними МСС-кодами тільки у компаній-партнерів, з переліком яких можна ознайомитися за посиланням.

За спостереженнями Вікторії Берещак, список підрядників є досить строкатим і розгорнутим. Але найбільше питань виникає у маленьких селах, де може взагалі не бути акредитованих за програмою учасників. У такому разі замовляти товари доведеться в іншому місці й нести додаткові витрати на транспортування.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉