Facebook Pixel

Як бізнесу, пов’язаному з будівельними матеріалами або ремонтом, заробляти в програмі єВідновлення

З 10 травня 2023 року в Україні стартувала програма державної допомоги «єВідновлення», завдяки якій українці можуть подати заявку в «Дії» і отримати компенсацію до 200 тис. грн на дрібний ремонт пошкодженого війною житла.

Як зазначила в інтерв’ю The Page Олександра Азархіна, заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, за цією програмою станом на початок листопаду вже виплатили компенсації на загальну суму 1,6 млрд грн. Ці кошти йдуть на ринок будівельних послуг і матеріалів, але отримати їх можуть лише ті бізнеси, які підключилися до програми.

Quote«Програма «єВідновлення» передбачає, що для ремонту зруйнованих обʼєктів залучатиметься якомога більше підрядників, у тому числі — невеликих компанії чи ФОП, — пояснює Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки і розвитку бізнесу. — Але на мій погляд, організації, які могли б взяти участь у проєкті і отримати додаткові замовлення, просто мало знають про програму чи не дуже добре розуміють, як їм долучитися. Тому важливо інформувати бізнес про таку можливість».

У зв’язку з цим The Page детально розповідає, як малому та середньому бізнесу (МСБ) підключитися до програми «єВідновлення» і які переваги це надає.

Навіщо бізнесу долучатися до «єВідновлення»

Порядок надання громадянам компенсації на дрібний ремонт житла визначений постановою Кабміну від 21 квітня 2023 року №381. Олександр Повар, партнер, адвокат ECOVIS Bondar & Bondar підкреслює, що відповідно до цього документу участь у програмі беруть такіі сторони:

  • держава, яка надає компенсацію;
  • громадяни, чиє нерухоме майно зазнало пошкоджень, які отримують та розпоряджаються компенсацією;
  • суб'єкти господарювання, які за рахунок державної компенсації продають громадянам певні товари або послуги, перелік яких чітко визначений.

Громадянам кошти на дрібні ремонти перераховують на спеціальні карткові рахунки «єВідновлення».

Quote«Зняти кошти з рахунку «єВідновлення» неможливо, як і витратити на інші потреби, окрім ремонту, — пояснює Каріна Клименко, юристка Stron Legal. — Розрахуватися можна лише за будівельні матеріали або послуги ремонтних бригад чи компаній, які зареєстровані у системі. Будматеріали не можна продати. Адже надалі отримувач компенсації повинен повідомити комісію про завершення ремонтних робіт та, за потреби, сприяти верифікації. Ці фактори змушують заявників витрачати свої кошти прозоро».

Тим часом бізнесу, у тому числі МСБ, щоб реалізовувати послуги або товари отримувачам державної компенсації, необхідно зареєструватися в програмі.

Кошти на дрібний ремонт пошкодженого війною житла громадяни отримують на карткові рахунки

Кошти на дрібний ремонт пошкодженого війною житла громадяни отримують на карткові рахунки

Підключення бізнесів до «єВідновлення» — інструкція

За словами Каріни Клименко, учасником програми «єВідновлення» може стати підприємство незалежно від розміру бізнесу, що займається торгівлею будівельними матеріалами або послугами і має МСС-код (Merchant Category Code), який відповідає критеріям програми, а саме:

  • 1520: генеральні підрядники — житлове та торгове будівництво;
  • 1711: генеральні підрядники з вентиляції, теплопостачання та водопроводу;
  • 1731: підрядники з електрики;
  • 1740: ізоляція, мозаїка, штукатурні роботи, кам’яна кладка, облицювання плиткою, кахлем;
  • 1750: підрядники теслярських робіт;
  • 1761: покрівельні роботи, зовнішня обшивка стін, обробка листового металу;
  • 1771: підрядники бетонних робіт;
  • 5065: електричні частини та обладнання;
  • 5074: обладнання для водопроводу та опалювальної системи;
  • 5198: лакофарбова продукція та супроводжуючі товари;
  • 5211: лісо- та будівельні матеріали;
  • 5200: товари для дому;
  • 5231: роздрібний продаж скла, фарб та шпалер;
  • 5713: покриття для підлоги;
  • 8911: архітектурні, інжинірингові та геодезичні послуги.
Quote«Merchant Category Code дає змогу платіжній системі ідентифікувати, чим саме займається суб’єкт господарювання. MСC присвоюється банком на основі видів діяльності суб’єкта господарювання (КВЕД), відомості про які, зокрема, містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як правило, на підставі основного виду діяльності чи максимального прибутку від конкретного виду діяльності», — уточнює Олександр Повар.

Співрозмовник The Page перед долученням до програми радить підприємцям уточнити у свого банку, який саме МСС присвоєно бізнесу, та перевірити, чи дозволяє він отримувати кошти від громадян за програмою.

З метою реєстрації на порталі «Дія» треба заповнити заяву на приєднання бізнесу до «єВідновлення» і підписати її за допомогою електронного підпису юрособи або ФОП. Після цього заяву мають опрацювати протягом одного дня. Повідомлення про приєднання до «єВідновлення» має надійти на пошту, а в кабінеті на порталі «Дія» відображатиметься статус заяви.

Чи сприяє «єВідновлення» детінізації бізнесу

Quote«Ми отримали дуже зручний інструмент, який ще й сприяє обіленню економіки, — розповідає про «єВідновлення» в інтерв’ю The Page Олександра Азархіна. — Бо навіть маленький ФОП, який на ринку продає будматеріали, вже встановлює POS-термінал, щоб отримувати оплату з карток «єВідновлення». Тобто підтримка надається ще й малому та середньому бізнесу: близько 85% зареєстрованих постачальників — це фізичні особи — підприємці».

Проте опитані The Page юристи не вбачають помітного впливу ініціативи на детінізацію бізнесу.

«Для участі у програмі не вимагається подання даних бухгалтерського обліку чи фінансової, податкової звітності. Перевірка факту повного виконання оплачених згідно з програмою робіт, за виключенням окремих випадків, здійснюється здебільшого вибірково. За таких обставин навряд чи можна говорити, що механізм змусить бізнес працювати більш прозоро», — коментує Олександр Повар.

Олександра Томашевська погоджується, що сама по собі участь у програмі не стимулює бізнес до відбілювання діяльності. Проте співрозмовниця The Page зауважує, що підрядником чи постачальником в межах програми не можна стати, якщо бізнес не зареєстрований і працює лише за готівку. Відповідно, такі гравці завдяки «єВідновленню» дійсно можуть отримати поштовх для реєстрації бізнесу і легалізації своєї діяльності.

Цікаво, що ПриватБанк у жовтні 2023 року відкрив рекордну кількість нових рахунків для бізнесу за останні три роки. При цьому значна частина нових клієнтів відразу підключили собі сервіс ПРРО «Каса», POS-термінали та LiqPay. Поки складно сказати, чи пов’язана ця тенденція саме з поширенням програми «єВідновлення».

POS-термінали стали затребувані серед підприємців

POS-термінали стали затребувані серед підприємців

Що дає бізнесу участь у програмі «єВідновлення»

Від програми «єВідновлення» виграють усі її учасники.

Quote«Очевидно, що кошти, які отримуватиме бізнес від громадян у межах програми «єВідновлення», дозволять якщо не збільшувати, то принаймні не скорочувати штат. Як наслідок, бізнес матиме доходи, працівники зарплату, а держава податки», — вважає Олександр Повар.
Ремонт житла. Фото: Pixels

Ремонт житла. Фото: Pixels

На думку Олександри Томашевської, відкрита реєстрація підрядників дозволить більш ефективно розпоряджатися державними коштами на відновлення. «Це дуже хороша ідея, особливо з точки зору швидкості відновлювальних робіт, оскільки у держави є можливість залучити одночасно багато підрядних організацій», — додає співрозмовниця The Page.

«Громадяни мають змогу скористатися достатньою кількістю компаній, що надають відповідні послуги, а у підприємців з’являється можливість залучити більше нових клієнтів», — продовжує Каріна Клименко. Вона додає, що 75% грошей, наданих за програмою, одержувачі витрачають у невеликих місцевих магазинах або платять місцевим ФОП за будівельні роботи. Тобто ці кошти позитивно впливають на економіку та бізнес у регіонах, які постраждали від бойових дій.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉