Facebook Pixel

Гранти для бізнесу 2023: куди бізнес може податися до кінця року

Щоб бізнесу було легше шукати гранти, The Page підготував підбірку можливостей для малих та середніх підприємств до кінця 2023 року. Після вторгнення грантові фонди розширилися, і тепер вони стали доступними не лише активістам чи дослідникам. Як знайти грант на власну справу чи інший грант для бізнесу, The Page дослідив разом з грантовим менеджером Миколою Апетиком.

Де шукати гранти для бізнесу

Грант для бізнесу можна знайти на профільних відкритих ресурсах, які на цьому спеціалізуються: «ГУРТ», «Громадський простір», «Велика ідея». Ці платформи першочергово створили для залучення коштів неприбуткових громадських організацій. Проте після вторгнення вони почали публікувати анонси про гранти для бізнесу.

Інший ресурс – телеграм-канал Людмили Гуляєвої «Грантові фішки», де авторка публікує гранти для бізнесу, молоді, громадських організацій та професіоналів з різних сфер. На її каналі також є анонси про навчання для підприємців. Новини про гранти для бізнесу, навчання та бізнес-кейси публікує портал «Дія.Бізнес».

Урядові державні гранти для бізнесу

Урядовий проєкт «єРобота» – це гранти на власну справу, для досвідченого бізнесу або навчання підприємців. Проєкт включає 6 грантових програм: мікрогранти для створення власного бізнесу, гранти для розвитку переробного підприємства, державне фінансування закладки саду, кошти для розвитку тепличного господарства, грант на реалізацію стартапу, у тому числі в ІТ, кошти на навчання ІТ-спеціальностям. Заявки на гранти подаються через портал «Дія».

Міністерство аграрної політики та продовольства має актуальні гранти для аграріїв на сайті. Станом на 2023 рік міністерство видає гранти для бізнесу у сфері тепличного господарства. Інша програма – гранти для створення або розвитку садівництва, ягідництва та виноградарства.

Гранти для бізнесу від українських банків

Українські державні банки співпрацюють з українським урядом, міжнародними організаціями та партнерами з ЄС, щоб також залучати фінансування для бізнесу. Це можуть бути як гранти, так і кредитні гарантії чи часткова компенсація позик. Кожен банк має свої програми, тому його потрібно перевіряти індивідуально.

Гранти для бізнесу від ПриватБанку

ПриватБанк видає грант для мікропідприємств у деокупованих і постраждалих від війни регіонах за підтримки GIZ та Фонду розвитку підприємництва. Максимальна сума гранту – €4000 в гривневому еквіваленті. Якщо не буде підтверджено цільове використання фінансової допомоги, грант буде повернено до Фонду розвитку підприємництва.

Гранти для бізнесу від Ощадбанку

Державний Ощадбанк видає гранти «єРобота»: «Своя справа», «Ветеран», «Свій сад», «Своя теплиця», «Новий рівень». За цими програмами підприємці можуть отримати суму від 250 000 грн до 10 млн грн. Ці гранти дозволяють бізнесу закупити меблі, обладнання, компенсувати орендну плату чи консалтингові послуги, будувати теплиці, створювати переробні підприємства та придбати для них устаткування.

Гранти мають різні дедлайни у 2023 році, тому потрібно стежити за оновленням кожної програми індивідуально. Для таких грантів підходять новостворені та діючі підприємства з позитивною діловою репутацією. Часто для гранту потрібен готовий бізнес-план, проєкти будівництва теплиці.

Гранти для бізнесу від міжнародних організацій

Підприємці можуть знайти гранти, стежачи за новинами міжнародних організацій.

Гранти для бізнесу від ЄБРР

Європейський банк реконструкції та розвитку надає грант для бізнесу, який хоче залучити консультантів на свій проєкт. ЄБРР оцінить потреби бізнесу, залучить консультанта, супроводжуватиме проєкт від початку до завершення та компенсує 85% вартості проєкту (без ПДВ).

Подати заявку можна на сайті. Щоб відповідати критеріям програми, бізнес має працювати на ринку від двох років, понад 50% компанії повинно належати громадянам України, штат компанії має налічувати від 10 до 500 співробітників. У бізнесу має бути гарна ділова репутація та потреба в залученні консультанта.

Гранти для релокованого бізнесу від Mercy Corps

Глобальна неурядова гуманітарна організація Mercy Corps (Корпус милосердя) видає гранти для малого та середнього бізнесу у сумі $1500-$40 000, щоб відновитися після війни або релокації. Заявки подаються на сайті – подаватися може бізнес із північних, східних та західних областей.

Гранти для бізнесу від USAID та GIZ

Незалежне агентство федерального уряду США надає гранти для бізнесу в рамках програми «Конкурентоспроможна економіка України». Це одна з найпотужніших програм для бізнесу будь-якого масштабу. Підприємці можуть брати участь в тендерах на консультації для своїх колег, отримати гранти на власну справу, брати участь у форумах, дискусіях і хакатонах, отримати анонси про навчання і банківські програми.

Сильний конкурент USAID – програма уряду Німеччини Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). Вони також регулярно оголошують тендери та анонси про гранти для малого, середнього та великого бізнесу. GIZ частіше анонсує проєкти у сфері охорони довкілля. Наприклад, навесні GIZ оголошувала гранти до €2 млн для підприємств, щоб вони закупили устаткування для зменшення викидів. Також у організації є програми у сфері енергоефективності. GIZ допомагає українським компаніям виходити на ринки ЄС.

Гранти для агробізнесу від DRG4FOOD

Європейська організація DRG4FOOD видає гранти для бізнесу у сфері харчів. Мета гранту у 2023 році – розробка та тестування відповідальних рішень на основі даних у харчовому секторі. У гранті можуть брати участь МСП, стартапи, дослідницькі організації та університети і отримати від €150 000 до €300 000. Європейська програма EU4Business запустила заявки на гранти для бізнесу малого і мікросегментів на порталі «Дія».

UPD. The Page писали, що гранти також видають у Данській раді у справах біженців (DRC), проте здійснили помилку щодо кінцевих термінів грантів. Дедлайни проєктів закінчилися у травні 2023 року і на момент створення матеріалу не поновлювалися. Про нові грантові програми DRC повідомить на сторінці організації у Facebook.

Гранти для молодих підприємців від Erasmus

Молоді підприємці можуть отримати грант на обмін від Erasmus for Young Entrepreneurs programme. Програма дає можливість стажуватись у досвідченого бізнесу в Європі. Заявку на програму можна заповнити на сайті Erasmus.

Які ще міжнародні організації анонсують гранти для бізнесу

Інші міжнародні організації не мають актуальних грантів для бізнесу на 2023 рік, проте мають програми допомоги, консалтингу, навчання чи фінансування через банки. Варто стежити за їхніми сторінками у мережі Facebook – вони можуть оголосити про нові грантові програми чи повідомляти про гранти для бізнесу від своїх партнерів.

Сюди входить Міжнародна організація з міграції (МОМ), програма Європейського Союзу EU4Business. Гранти від Helvetas Swiss Intercooperation можна помітити на порталі «Громадський простір» або «ГУРТ». Нещодавно організація закрила заявки на грант на власну справу для внутрішньо переміщених осіб, які ведуть свою діяльність у Харківській та Дніпропетровській областях.

Гранти для бізнесу від українських ініціатив

Гранти для бізнесу від МХП

Благодійний фонд «МХП-Громаді» час від часу запускає гранти для запуску бізнес-ідей для різних секторів або населених пунктів в різних куточках України. Сюди входили гранти для агро і HoReCa, ветеранів чи мікропідприємств у Центральній Україні.

Гранти для ветеранів від Українського ветеранського фонду

Гранти для ветеранів можна знайти на сайті Українського ветеранського фонду. Максимальна сума на проєкт може сягати 3 млн грн. Грант на стартапи можна отримати в Українського державного фонду стартапів, проте гранти швидко закриваються – потрібно стежити за новинами фонду.

Гранти для бізнесу від KSE: консультації, розмінування, кластерний бізнес

KSE Graduate Business School, бізнес-школа КШЕ, не видає прямі гранти для бізнесу. Проте КШЕ безкоштовно консультує бізнес, щоб проаналізувати ключові виклики, визначити пріоритетні дії та адаптуватися до умов війни. Програма Demining допомагає розвивати проєкти з розмінування, включно із тестуваннями на полігонах. Тренінговий курс з кластерного менеджменту навчатиме майбутніх управлінців кластерів.

Що треба знати, перш ніж податися на грант для бізнесу у 2023 році

Бізнесу буде важко податися на гранти, якщо він не позиціонує себе як сталий, системний та відповідальний. Для цього найперше потрібні чіткі стратегічні і візійні документи організації. «Коли ідея бізнесу підкріплена актуальністю та є гарно розроблена бізнес-модель – шанси на успіх є вищими», – розповів The Page грантовий менеджер Микола Апетик.

Також не потрібно розглядати гранти як єдине джерело фінансування чи ліки від фінансових проблем бізнесу. «Рекомендую розвивати партнерства у своїй галузі та бути активним гравцем», – каже Микола Апетик. Окрім грантів, можна також шукати проєкти з партнерами або брати участь у тендерах.

Пошуки грантів, подача на них та підготовка бізнесу до цього процесу можуть зайняти надто багато часу, щоб ними суміжно займалися інші фултайм-спеціалісти. «Коли у вас є можливість залучити спеціаліста з розробки гранту, розробки маркетинг-стратегій або адаптації бізнес-моделі – залучіть його. Це підвищить вашу конкурентоспроможність в очах у донора», – радить грантовий менеджер.

Після російського вторгнення низка європейських та українських організацій почали давати бізнесу безкоштовні консультації, як оптимізувати бізнес та знайти гранти. Можна звернутися до Торгово-промислової палати України та профільних організацій, які працюють із бізнесами.

Гранти загалом орієнтовані на мікро-, малі та середні підприємства, які постраждали від війни. Ветерани та внутрішньо переміщені особи також можуть отримати грант на власну справу. Грант для бізнесу можуть отримати підприємці, які займаються будівництвом/відновленням інфраструктури.

Важливо стежити за звітністю після отримання гранту. Наприклад, гранти для бізнесу від Ощадбанку вимагають документи для моніторингу цільового використання гранту, форму 1ДФ для моніторингу робочих місць, довідку про суми сплачених податків. Міжнародні донори мають індивідуальні форми звітності для їхніх грантів та можуть вимагати створити окремі банківські рахунки під грант.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉