Facebook Pixel

Чому НБУ знизив облікову ставку більше за очікування ринку

Правління Національного банку України з 27 жовтня 2023 року встановило облікову ставку на рівні 16%. Абсолютна більшість експертів, опитаних напередодні, вважала, що Нацбанк зменшить ставку на 2 п.п., до 18%. Причину такої розбіжності керівники НБУ пояснили під час брифінгу.

Сергій Ніколайчук, заступник голови НБУ, зазначив, що експерти формували свої прогнози, виходячи з чинної монетарної політики регулятора. Рішення ж правління НБУ виявилося комплексним: не лише знижено облікову ставку, а й модернізовано операційний дизайн монетарної політики – від системи «середини коридору», що діяла з початку повномасштабного вторгнення, до системи «нижньої межі», тобто облікова ставка тепер однакова зі ставкою за депозитними сертифікатами НБУ овернайт. Ставки за іншими операціями НБУ з банками встановлено такі: ставка за тримісячними депсертифікатами дорівнюватиме «обліковій ставці + 4 п.п.» (20%), а за кредитами рефінансування – «обліковою ставкою + 6 п.п.» (22%).

«Модернізація операційного дизайну монетарної політики посилить сигнальну роль облікової ставки в умовах структурного профіциту ліквідності банківської системи. Такі зміни, зокрема, дозволять НБУ утримувати короткострокові гривневі міжбанківські ставки близькими до облікової. У результаті збільшиться наша спроможність впливати на очікування економічних агентів та мотиви їхньої поведінки», – сказав голова НБУ Андрій Пишний.

Він додав, що ухвалене 26 жовтня рішення щодо ставки – «перший крок до відновлення конвенційних підходів до операційного дизайну монетарної політики».

Прогнозується, що у грудні облікову ставку буде знижено ще на 1 п.п., до 15% річних.

Пресбрифінг щодо рішень правління НБУ з монетарної політики — жовтень 2023 (відео)

«Мінятимемо й інші ставки, які не прив'язані до облікової. Ці зміни залежатимуть від актуальних завдань НБУ. Операційний дизайн на основі нижньої межі ми вважаємо найбільш адекватним нинішній ситуації і поки не плануємо переглядати його або повертатися до колишньої системи», – пояснив Ніколайчук, зробивши застереження, що якщо зміняться якісь фундаментальні фактори, то такі корективи можливі.

За словами голови НБУ, останнім своїм рішенням щодо облікової ставки Нацбанк додає ясності ринку в розумінні того, якої монетарної політики він прагне, що реалізовуватиме і яких ефектів очікує.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉