Facebook Pixel

Війна не завадила: завдяки чому у 2023 році банки отримують рекордний прибуток

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб 17 — 21 липня виставляє на продаж активи семи банків, що ліквідуються, із загальною стартовою ціною 18,2 млрд грн. За січень – червень 2023 року сума успішних торгів із продажу активів банків, що ліквідуються, склала лише 3,1 млрд грн. Водночас в Україні далі діють 65 банків. The Page розповідає, як вони працювали в першій половині 2023 року.

Скільки вже заробили банки у 2023 році

За п'ять місяців 2023 року українські банки заробили 53,6 млрд грн. Це у 2,2 раза більше за показник відповідного періоду 2021 року та найкращий результат за всю історію України.

Основна частина – 59 із 65 банків, що працюють, – отримали прибуток у розмірі 53,7 млрд грн, а шість банків – збитки в розмірі 73,2 млн грн.

Понад половину загального прибутку (59%) отримали державні банки — це 31,4 млрд грн. Із цих коштів 81% дістався Приватбанку. Його прибуток (25,5 млрд грн) виявився майже втричі більшим, ніж у 2021 році. Такий результат багато в чому пояснюється тим, що в статутному капіталі та портфелі банку міститься великий обсяг ОВДП.

Група банків із приватним капіталом (46 установ) отримали прибуток 7,2 млрд грн або 13% загального прибутку. Це в півтора раза більше за показник 2021 року.

Топ-10 банків України за розміром прибутку за п'ять місяців 2023 року

Місце 1
Банк Приватбанк
Прибуток, млрд грн 25,48
Місце 2
Банк Райффайзен банк
Прибуток, млрд грн 3,26
Місце 3
Банк ПУМБ
Прибуток, млрд грн 2,99
Місце 4
Банк Укрсиббанк
Прибуток, млрд грн 2,89
Місце 5
Банк ОТП банк
Прибуток, млрд грн 2,57
Місце 6
Банк Сітібанк
Прибуток, млрд грн 2,27
Місце 7
Банк Ощадбанк
Прибуток, млрд грн 2,23
Місце 8
Банк Укргазбанк
Прибуток, млрд грн 2,18
Місце 9
Банк Укрексімбанк
Прибуток, млрд грн 1,54
Місце 10
Банк Сенс банк
Прибуток, млрд грн 1,4

Як і кого кредитують банки у 2023 році

Основні обсяги кредитування в Україні зараз припадають на програму «Доступні кредити 5-7-9%», у рамках якої держава виплачує банкам частину відсоткової ставки замість позичальника.

За період дії воєнного стану в рамках програми станом на 17 липня уклали 32 тис. договорів на загальну суму 126,1 млрд грн. Абсолютним лідером програми є державний Приватбанк. З-поміж банків з українським приватним капіталом лідирує ПУМБ.

Держпрограма «Доступні кредити» у 2023 році

Держпрограма «Доступні кредити» у 2023 році

Зараз у програмі беруть участь 45 банків. НБУ виступає за те, щоб до неї повернули «Райффайзен банк», раніше виключений через те, що пов'язана з ним юрособа потрапила під санкції.

«Якщо подивитися на «Райффайзен Україна» та оцінити, наскільки він впливає на рішення, які приймають структури в Росії, то стає зрозуміло, що не впливає. Якщо подивитися на роль банку в Україні, то вона без перебільшення є значною. Це банк із великою експертизою, який кредитував навіть після початку війни, не бувши державним», – сказала в інтерв'ю «Економічній правді» перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

Якщо говорити про кредитування загалом, то за січень – червень Ощадбанк уклав із великими корпоративними клієнтами кредитні угоди на 11,8 млрд грн. Цей обсяг майже дорівнює сумі укладених договорів у 2021 році й лише на 10% менше від показника 2020 року. У банку наголошують, що більшість укладених договорів – з підприємствами агропромислового комплексу та торгівлі. Крім того, угоди уклали з компаніями енергетичної, машинобудівної, нафтогазової та хімічної галузей.

За даними НБУ, середньозважена ставка за всіма новими кредитами в Україні на кінець травня склала 21,2% річних (гривня – 22,9%, валюта – 6,7%). Така сама ставка кредитів для фізосіб – 29,2%.

Націоналізація та ліквідація банків

«Уже цього тижня Україна може націоналізувати «Сенс банк» російських мільярдерів Михайла Фрідмана та Петра Авена», – написав 19 липня перший заступник голови комітету ВР із фінансів Ярослав Железняк.

Колишній «Альфа-банк Україна» хочуть націоналізувати через те, що його співвласники перебувають під санкціями. Але проти цього кроку виступає МВФ, який бачить загрозу розширення частки держави в банківській системі України. За неофіційною інформацією, Фонд погоджується на націоналізацію, але за умови, що банк одразу продадуть приватному власнику.

Затягнулася історія й з націоналізацією «Першого інвестиційного банку» (працює під брендом PINbank). Підсанкційний росіянин Євген Гінер досі володіє 89% його акцій, хоча апеляційна інстанція Вищого антикорупційного суду ще 13 березня остаточно стягнула ці акції на користь держави. НБУ оприлюднив структуру власності PINbank станом на 5 червня, у якій 89% належать Гінеру.

У Нацбанку стверджують, що PINbank передано в управління АРМА без зміни форми власності. Проте АРМА в структурі власності банку не згадується. Там зазначено, що право голосу щодо акцій Євгена Гінера тимчасово передано довіреній особі НБУ Геннадію Михайленку. У реєстрі активів, якими управляє АРМА, немає акцій PINbank.

Міжвідомча робоча група із санаційної політики розглядала можливість передавання акцій PINbank до статутного капіталу «Укрпошти». Однак НБУ виступає проти цього та схиляється до ліквідації PINBank.

«PINBank не є системно важливим і може бути ліквідований без негативних наслідків для держави. Майно банку можна продати, а кошти віднести на користь держави. Це оптимальний шлях», – вважає Рожкова.

Оцінка стійкості банків

У НБУ не виключають необхідність докапіталізації державного Укрексімбанку. За словами Рожкової, цей банк уже порушує нормативи адекватності капіталу.

«Ми закінчимо діагностику й подивимося, що з ним може бути. Наше завдання, з огляду на фінансові результати банківської системи, обійтися без докапіталізації», – додала вона.

Наприкінці квітня Нацбанк повідомив, що розпочинає оцінку стійкості банківської системи в умовах воєнного часу. НБУ відштовхуватиметься від показників банків станом на 1 квітня 2023 року та оприлюднить результати тестування до 31 березня 2024 року.

Під стрес-тести та AQR (оцінку якості активів банків) потрапили 20 найбільших банків, сукупний обсяг активів яких перевищує 90% банківської системи.

Подякувати 🎉