Facebook Pixel

Банки видають мало кредитів бізнесу: чому так відбувається

Інфляція в Україні цілком залежить від проблем пропозиції, тож треба нарощувати фінансування постачальників товарів і послуг, але це суперечить позиції НБУ. Таку заяву зробив перший заступник міністра економіки Денис Кудін під час дискусії, організованої Центром економічної стратегії. За його словами, уряд намагається забезпечити таке фінансування через програму «Доступні кредити 5-7-9%», але цього замало в умовах коли банківські кредити дорогі та їх складно отримати.

Заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук на це відповів, що для регулятора головне — забезпечити макростабільність у країні, а спроби стимулювати економічну активність монетарними методами загрожують такій стабільності.

The Page проаналізувало, як банки зараз видають кредити та як допомагає бізнесу грошима держбюджет.

Як банки оцінюють перспективи кредитування бізнесу у 2023 році

У ІV кварталі 2022 року банки відзначили зростання кредитного попиту з боку бізнесу. Водночас вони повідомили про посилення стандартів усіх видів кредитування та зниження рівня схвалення заявок. Про це йдеться в результатах щоквартального опитування банків, яке НБУ провів наприкінці грудня – середині січня.

Наприкінці року інтерес корпоративних позичальників був найбільшим до короткострокових гривневих кредитів, особливо з боку МСБ. Бізнесу потрібні гроші насамперед для поповнення оборотного капіталу та реструктуризації боргів. Попит на довгострокові та валютні кредити знижувався.

Більшість банків учетверте поспіль повідомили про посилення стандартів корпоративного кредитування, особливо для довгострокових і валютних позик. Причини цього:

  • зниження ділової активності загалом і в окремих галузях;
  • погіршення інфляційних і курсових очікувань;
  • збільшення ризику застави.
Зміна рівня схвалення кредитних заявок в Україні з 2020 до 2023 року

Зміна рівня схвалення кредитних заявок в Україні з 2020 до 2023 року

Продовжуючи тенденцію 2022 року загалом, у IV кварталі банки зменшили кількість схвалених заявок на корпоративні кредити. Основними чинниками зниження стали:

  • зменшення сум запитуваних кредитів;
  • вищі відсоткові ставки;
  • жорсткіші вимоги до застав.

У наступні 12 місяців банкіри очікують помірного покращення динаміки корпоративного кредитування. Водночас більшість фінустанов готуються до погіршення якості кредитного портфеля, проте частка таких банків зменшилася, як порівняти з попереднім опитуванням.

За даними НБУ, на кінець листопада 2022 року залишок за всіма кредитами в банках становив 1 048 млрд грн, з них корпоративному сектору дісталося 796 млрд грн (це на 1,6% більше в річному обчисленні).

За даними Мінекономіки, середня ставка за новими кредитами бізнесу у 2021 році становила 9,1%, у листопаді 2022 року – 20,8%.

Програма «Доступні кредити 5-7-9%»: хто та скільки може отримати

З 30 січня до 3 лютого 252 підприємці отримали кредити за урядовою програмою «Доступні кредити 5-7-9%» на загальну суму 1,09 млрд грн. Від початку дії програми в лютому 2020 року банки видали 54,2 тис. кредитів на суму 170 млрд грн.

Антикризових кредитів видали на 61,9 млрд грн, на рефінансування раніше отриманих кредитів – 28,6 млрд грн.

На антивоєнні цілі видали 41,3 млрд грн, на інвестиційні – 10,9 млрд грн.

Аграрії отримали 25,9 млрд грн для підтримки своєї діяльності, торгові компанії взяли 1,4 млрд грн для поповнення оборотних коштів.

За даними Мінекономіки, найчастіше кредитуються за програмою «5-7-9%» підприємства, що працюють у сфері:

  • сільського господарства (53%);
  • торгівлі та виробництва (24%);
  • промислового перероблення (14%).

Зараз участь у програмі беруть 45 банків, найбільшу кількість пільгових кредитів видали Приватбанк (22,7 тис.), Ощадбанк (8,1 тис.) і «Райффайзен банк Аваль» (5,3 тис.).

Нагадаємо: програма «Доступні кредити 5-7-9%» дає змогу залучити до 60 млн грн під 0% на період дії воєнного стану плюс один місяць. Для роздрібних торгових мереж доступні кредитні кошти в розмірі до 1 млрд грн під 5% річних.

Підприємці також можуть отримати кредит на відновлення виробничих потужностей, зруйнованих унаслідок бойових дій. Умови: сума – до 60 млн грн, ставка – 9% річних, строк – до 5 років.

Результати програми «Доступні кредити 5-7-9%» під час воєнного стану

Результати програми «Доступні кредити 5-7-9%» під час воєнного стану


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉