На початку лютого Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) оголосив про старт процедури виведення з ринку неплатоспроможного банку «Форвард». Це передбачає виплату відшкодування вкладникам (власникам депозитів) у сумі 1,49 млрд грн. За час існування фонду 2 млн вкладників ліквідованих банків отримали 101,5 млрд грн відшкодування.
НБУ зараз не бачить загрози визнання неплатоспроможним жодного з банків. На час дії воєнного стану плюс три місяці після закінчення вкладникам гарантується відшкодування 100% сум їхніх вкладів у всіх банках, після закінчення цього періоду сума відшкодування становитиме 600 тис. грн.
пропонує проаналізувати дані НБУ, щоб визначити, які банки гіпотетично можуть завдати найбільше проблем ФГВФО в разі їхньої ліквідації.
Найбільші банки України за сумою депозитів фізосіб
У сфері роботи з фізособами з великим відривом лідирують два держбанки: Приватбанк і Ощадбанк. На них припадає 56% усіх вкладників, або 44% суми всіх вкладів, тобто середня сума вкладу в них нижча, ніж у низці менших фінустанов. Якщо в Приватбанку та Ощадбанку ця сума становить 16,3 тис. грн і 13,6 тис. грн, то, наприклад, у Кредобанку та «Прокредит банку» – 28,4 тис. грн і 262,7 тис. грн відповідно.
Топ-25 банків за величиною можливого відшкодування ФГВФО на 1 січня 2023 року
Вкладники та вклади в українських банках на 1 січня 2023 року
За даними НБУ, на 1.01.2023 року в банках було:
- 65,35 млн вкладників, з них 8,87 млн — вкладники в інвалюті;
- у середньому в одному банку 975 тис. вкладників;
- сума всіх вкладів фізосіб (включно з ФОП) – 1 051,5 млрд грн, з них 397,5 млрд грн – в інвалюті;
- сума вкладів, що підлягають відшкодуванню з ФГВФО, – 1050,5 млрд грн, або 99,9% усієї суми;
- частка ФОП у структурі вкладників 3,0%, а сума їхніх вкладів – 118,8 млрд грн. (11,3% загальної суми вкладів). Вклади фізичних осіб – підприємців підпадають під гарантії фонду з 1 січня 2017 року.
У реєстрі учасників Фонду гарантування перебувають 67 банків, водночас два з них («ІНГ банк» і «Дойче банк ДБУ») не мають вкладників-фізосіб.
Хто не може отримати відшкодування вкладу від ФГВФО
Попри те що в умовах війни гарантуються 100% вкладів, приблизно 1 млрд грн зараз не підлягають відшкодуванню. У законі «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» зазначено, що ФГВФО, наприклад, не відшкодовує кошти:
- які передано банку в довірче управління;
- за вкладом у розмірі менш як 10 грн. Таких вкладів зараз у банках 25,7 млн на загальну суму 27 млн грн;
- розміщені на рахунку в банку пов'язаною з ним особою;
- розміщені в банку особою, яка надавала банку професійні послуги;
- розміщені власником суттєвої участі банку;
- за вкладами, розміщеними на індивідуальній неринковій основі.