Facebook Pixel

Чому банк «Форвард» відправили на ліквідацію та хто ним володів

Національний банк України 7 лютого відніс банк «Форвард» до категорії неплатоспроможних. Це рішення ухвалено через неприведення банком своєї діяльності у відповідність до вимог законодавства після віднесення його до категорії проблемних. Враховано також те, що ймовірне подальше «суттєве та незворотне погіршення фінансового стану банку за відсутності дієвих заходів щодо його покращення, неможливості та недостатності запланованої банком капіталізації», йдеться в повідомленні НБУ.

Станом на 1 листопада 2022 року банк за розміром активів (2,5 млрд грн) посідав 42-ге місце із 67 банків, що працюють в Україні.

Що передувало віднесенню банку «Форвард» до неплатоспроможних

У липні минулого року суд за клопотанням СБУ ухвалив передати 100% акцій «Форвард банку» та його головний офіс у Києві в управління Національному агентству з виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (АРМА). На ці активи було накладено арешт.

Банк «Форвард» належить російському банку «Російський стандарт», власник якого – алкогольний магнат Рустам Таріко. Раніше «Форвард» також називався «Російський стандарт».

У клопотанні СБУ йшлося про те, що частина коштів, отриманих «Форвард банком» від діяльності на території України, «може використовуватися представниками РФ для підготовки, планування та ведення агресивної війни проти України».

У листопаді суд відмовився задовольнити клопотання банку «Форвард» про скасування арешту його активів.

НБУ 24 листопада 2022 року відніс «Форвард» до категорії проблемних. Підставою для такого рішення стало «встановлення факту здійснення банком ризикової діяльності за ознакою недостатності доходів банку, що створює в майбутньому ризик зменшення його регулятивного капіталу та порушення встановлених Нацбанком економічних нормативів капіталу».

У повідомленні НБУ від 8 лютого цього року йдеться, що з часу віднесення банку до категорії проблемних його фінансовий стан суттєво погіршився, що становить загрозу інтересам вкладників і кредиторів банку.

Аналітик CASE Ukraine та колишній експерт Нацбанку Євген Дубогриз зазначив, що проблеми «Форварда» не пов'язані з наявністю в банку російських акціонерів. Регулятор кілька останніх років постійно звертав його увагу на те, що потрібно змінювати бізнес-модель, скорочувати витрати на топменеджмент, збільшувати частку невідсоткових доходів, диверсифікувати доходи та витрати. «Ні, говорив банк, ви нічого не розумієте, ми знаємо, як вести бізнес», – написав експерт.

Хто такий Рустам Таріко

У жовтні 2022 року рішенням РНБО України до Таріко застосовано персональні санкції.

60-річний Рустам Таріко, який потрапив під санкції, є власником холдингу «Російський стандарт», до якого входять алкогольна компанія «Російський стандарт горілка», однойменні банк і страхова компанія, інші бізнеси.

Свою бізнес-кар'єру він розпочав наприкінці 1980-х, допомагаючи розселяти італійських туристів у готелі Москви.

Рустам Таріко

Рустам Таріко

В 1992 заснував компанію ROUST («Руст»), яка торгувала спиртними напоями Martini, Smirnoff, Johnnie Walker та іншими.

1998 року створив компанію «Російський стандарт». На початку 1999 року придбав банк, який отримав таку саму назву.

У грудні 2006 року купив інтернет-домени Vodka.com і Vodka.ru для міжнародного просування своєї горілки та бренду.

У 2013 році закрив угоду з купівлі польської Central European Distribution Corporation (CEDC), і його «Руст» став найбільшим виробником і дистриб'ютором алкогольних напоїв у Центральній і Східній Європі та одним із найбільших виробників горілки у світі.

Подякувати 🎉