Facebook Pixel

Альтернативні позики: що зміниться в роботі кредитних спілок після ухвалення нового закону

Законопроєкт, який завершує велику реформу небанківського фінансового ринку, чотири рази вносився до зали Верховної Ради. Уперше його не розглянули через те, що в залі спалахнув пульт для голосування й засідання перервали, удруге – 24.02.22 року – почалася війна, утретє було оголошено повітряну тривогу. Підсумкове голосування виявилося успішним лише 14 липня цього року. Йдеться про нову версію закону «Про кредитні спілки» (законопроєкт № 5125 від 22.02.2021 року).

Що таке кредитна спілка

Перший закон «Про кредитні спілки», який визначив їхній правовий статус і модель роботи, ухвалили в грудні 2001 року. Зараз діяльність кредитних спілок в Україні регулює Національний банк: він їх ліцензує та веде відповідний реєстр.

Кредитна спілка – це фінансова установа (прибуткова або неприбуткова), яку засновують особи, що проживають (працюють) в одній територіальній громаді або об'єднані на інших засадах.

Працюють кредитні спілки за простим принципом: їхні члени здійснюють обов'язкові та додаткові внески (вступний, пайові) та беруть у спілці кредити. Союз розміщує кошти своїх членів у різних фінансових інструментах (депозитах, цінних паперах тощо) і заробляє на відсотках.

Узяти кредит у союзі його члену значно простіше, ніж у банку, і коштують такі кредити зазвичай дешевше.

Що зміниться в роботі кредитних спілок

«По-перше, новий закон і оновлення регулювання в цій сфері відповідають кращій світовій практиці. По-друге, без сумніву, нові підходи до регулювання роботи кредитних спілок сприятимуть підвищенню їхньої стійкості та результативності», — вважає перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова.

Що зміниться для кредитних спілок та їхніх членів:

  • нові учасники – членами спілки зможуть бути не лише фізичні особи (як зараз), а й юридичні. Йдеться про фермерські господарства, ОСББ, кооперативи, мікропідприємства;
  • нові вимоги до капіталу – передбачається розширення джерел поповнення капіталу кредитної спілки, запровадження вимог щодо складників регулятивного капіталу;
  • посилення системи управління кредитною спілкою – з'являться нові вимоги до системи корпоративного управління та системи внутрішнього контролю. Повноваження між органами управління буде чітко розподілено. Вважається, що нові вимоги до систем управління дадуть змогу запобігти концентрації процесів управління в руках вузького кола осіб. Це знизить ризики для фінансового стану кредитної спілки та захистить інтереси її учасників;
  • нові правила отримання ліцензій і нові можливості – наприклад, тепер непотрібно буде отримувати кілька ліцензій на різні види фінансових послуг. Закон передбачає поділ ліцензій на стандартну та спрощену. Кредитна спілка зможе надавати послуги з гарантій, торгівлі валютними цінностями, деякі з фінансових платіжних послуг. Спілки зможуть надавати супровідні, посередницькі та консультаційні послуги, щоб підвищити залученість громадян до використання фінпослуг;
  • можливість передати низку функцій спілки на аутсорсинг.

Нова редакція закону «Про кредитні спілки» набуде чинності наступного дня після опублікування й повністю вводиться в дію з 01.01.2024 року.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉