В розпал літньої спеки громадяни були змушені підлаштовувати своє життя під графік відключення світла. Напередодні серпня відключення майже припинилися, і українці зітхнули з полегшенням. Але має нагадати, що дефіцит електроенергії, на жаль, ще довго впливатиме на життя і економіку країни. Зокрема, «Укренерго» вже попереджає українців, коли будуть відключати світло у серпня.
Відключення світла можливі в кінці серпня і з кінця листопада по березень
З серпня до кінця жовтня за відсутності екстремальної спеки або холодів ситуація з енергопостачанням мала бути доволі комфортною для українців. Проте останні два тижні серпня обіцяють бути особливо спекотними. У зв'язку з цим, коли температура повітря по всій території України підвищиться до +28-30 °С, диспетчерський центр «Укренерго» прогнозує можливе зростання споживання на 10-12%. В такий ситуації «Укренерго» залучатиме аварійну допомогу з європейських країн і застосовуватиме заходи обмеження споживання – тобто графіки відключення світла. Зокрема,14 серпня Україна вже отримувала аварійну допомогу зі Словаччини. Проте під час аномальної спеки цього буде недостатньо і відключення світла повернуться.
Отже, відключення світла у серпні 2024 року можливі у особливо спекотні робочі дні 19-21 серпня, коли у Києві стовпчик термометра підніматиметься до +33 °С. Проте і у понеділок 26 серпня, синоптики обіцяють у столиці +32 °С. Навантаження на енергосистему створюватиме те, що висока температура триматиметься рівномірно по всій території країни.
Прогнозні дані на 12:00 19 серпня. Скріншот: windy.com
З початком осені аномальна спека вшухне і нас, вочевидь, чекає кілька місяців без відключень світла. Далі в умовах звичайної української зими цілковито імовірно може повторитися ситуація, яку українці переживали у липні в розпал аномальної спеки. Отже, період, коли будуть відключати світло, вірогідно розпочнеться у листопаді 2024 року і триватиме до кінця березня.
Раніше Сергій Коваленко, гендиректор Yasno, в інтерв’ю зазначив, що він не бачить жодного сценарію без дефіциту електроенергії взимку. Хіба що в Україну зимою прийде аномальне тепло. За оцінками Коваленка, графіки відключення світла зимою 2024-2025 будуть такими, щоб забезпечити споживачам електроенергію близько 12 годин на день. Звісно, черги вимикатимуть не на 12 годин поспіль, а на 4-6 годин.
Дефіцит електроенергії відчуватиметься до 2026 року включно
На жаль, ворог завдав настільки значних руйнувань українській енергосистемі, що дефіцит електроенергії відчуватиметься не один рік. В Національному банку, де вивчають ситуацію в економіці, щоб оновити макропрогноз на кілька років, очікують наступний середньорічний дефіцит електроенергії:
- 2024 рік: 7%;
- 2025 рік: 8%;
- 2026 рік: 5%.
«Попри порівняно помірні розміри дефіциту, відсутність електроенергії може бути тривалою, передусім у пікові періоди споживання. Відключення також можуть бути нерівномірними за регіонами», – пояснюють в НБУ.
Отже, в певні періоди, як от в серпні, відключення світла взагалі не застосовуватимуться, а в період зимових холодів дефіцит електроенергії сягатиме 30% і більше.
Відключення світла уповільнять розвиток економіки
На жаль, відключення світла не минуть безслідно для бізнесу і економіки. У відповідь на запит в Нацбанку негативний вплив дефіциту електроенергії на ВВП оцінили наступним чином:
- 2024 рік: -1 відсотковий пункт (в.п.);
- 2025 рік: -0,9 в.п.;
- 2026 рік: -0,5 в.п.
Тим часом Віталій Кравчук, старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), в коментарі оцінює негативний внесок дефіциту електроенергії у ВВП у 1-1,5 в.п.
Дмитро Чурін, директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital, додає, що справжній вплив на економіку від дефіциту електроенергії буде відчутно сильніше і призведе до втрати до 2 в.п. від прогнозованого зростання ВВП.
Дефіцит електроенергії прискорює зростання цін
Тривалі відключення світла у червні 2024 року вплинули на прискорення інфляції в Україні. За оцінками Нацбанку, впродовж останніх місяців інфляція у річному вимірі наблизилася до 5%. Відповідно до оновленого прогнозу НБУ інфляція на кінець 2024 року становитиме 8,5%.
Передусім ця тенденція пояснюється зростанням вартості електроенергії для бізнесу через те, що значний її обсяг доводиться імпортувати. Проте коли тривають відключення світла, електроенергія, яку виробляє генератор, коштує дорожче в рази.
«Ціни зростатимуть на все, – прогнозує Ірина Коссе, провідний науковий співробітник ІЕД. – Уряд намагається цьому запобігти, тримаючи деякі тарифи, які може регулювати, але це лише частково вирішить ситуацію, тому що витрати на генератори і пальне бізнес частково перекладатиме на споживачів».
Деяким бізнесам через енергетичні проблеми загрожує згортання діяльності
На жаль, не всі бізнеси здатні витримати перебої з енергопостачанням і високі ціни на електроенергію. На думку Гліба Вишлінського, виконавчого директора Центру економічної стратегії (ЦЕС), найбільш відчутний удар отримають сектори і підприємства, які є найбільш енергомісткими і при цьому не настільки великими, щоб імпортувати електроенергію самостійно. Співрозмовник попереджає, що для багатьох слабких підприємств, які були близькі до межі збитковості, це може призвести до згортання бізнесу або його продажу сильнішим конкурентам.
Бізнес будуватиме власні енергогенеруючі потужності
За словами Ірини Коссе, промисловість, яка споживає найбільше електроенергії, зараз серйозно задумується про будівництво власних електростанцій, які можна живити газом або дизелем.
Щоб підтримати цей рух, в Стратегії розвитку кредитування, яку в червні 2024 року схвалив Нацбанк, одним з пріоритетних напрямків названа енергетична інфраструктура. Отже, банки вже приймають і розглядають заявки на фінансування проєктів у напрямку енергонезалежності.
Додатковим стимулом для бізнесу будувати власні енергогенеруючі потужності має стати рішення уряду не застосовувати графіки відключень до тих споживачів, які використовують щонайменше 80% електроенергії з власних джерел.
Попит на зарядні станції під час відключень зростає в рази і падає, коли світло є
У відповідь на запит Андрій Гречин, керівник департаменту «Аксесуари» компанії COMFY, у липні 2024 року розповів, що на той час в Україні відчувався суттєвий дефіцит зарядних станцій, генераторів та інших товарів з цієї категорії – все, що завозилося, продавалося у перші години.
Тим часом на маркеплейсі «АЛЛО» за результатами І та ІІ кварталів лідерами продажів, зокрема, стали джерела безперебійного живлення, зарядні станції і генератори.
Проте в серпні, щойно відключення припинилися, за інформацією джерел , попит на зарядні станції і подібні товари в Україні миттєво вщух.
Вочевидь, найліпший період для покупки зарядних станцій триватиме до початку зимових холодів і загострення дефіциту електроенергії. Адже відсутність частих відключень і зниження попиту сприятиме встановленню кращих цін на таку продукцію.
Пільги на ввезення енергообладнання допоможуть підготуватися до зими
В Україні з 27 липня 2024 року ввели нові пільги на ввезення енергообладнання. Анастасія Луук, співкеруюча партнерка юридичної компанії «АРМАДА», в коментарі підкреслила, що від сплати мита та ПДВ при ввезенні в Україну звільнені наступні товари:
- електрогенераторне обладнання;
- обладнання для вітрової та сонячної генерації;
- акумулятори (крім акумуляторів малої потужності).
Промисловості доведеться подолати енергетичну неефективність
Опитані експерти зазначили, що українській промисловості найближчим часом доведеться подолати таку застарілу хворобу, як низька енергоефективність.
За словами Дмитра Чуріна українська економіка традиційно була енергоємною, але мала конкурентні переваги за рахунок більш низької вартості електроенергії, ніж в Європі. Проте тепер інша реальність. Тому Чурін сподівається, що реальному сектору вдасться налагодити енергозберігаючі процеси.
Навколо відключень електроенергії будуються ворожі ІПСО
Як тільки в Україні частішають відключення світла, в інформпросторі починають ширитися різноманітні теорії змови, як-от про експорт електроенергії на тлі її відсутності у громадян.
«Головна проблема, що коли люди ведуться на ІПСО, у них зміщується акцент з реалізму і сприйняття нормальних рішень. Тому я вважаю, що ІПСО вбиває. Якщо людина не прийняла правильного рішення влітку на зиму, це жахлива історія», – зазначив в інтерв’ю Сергій Коваленко.
Отже, ще є час врахувати викладену інформацію і зважено готуватися до зими.