В серпні 2024 року відключення світла в Україні припинилися. Проте дефіцит електроенергії знову нагадає про себе з настанням холодів. Отже, українці мають вікно можливостей щоб, наприклад, купити генератор бензиновий або знайти інтернет-магазин, де зарядна станція для дому коштуватиме найдешевше.
Пільги на ввезення цього та іншого енергетичного обладнання введені законами №3853-IX та №3854-IX від 16.07.2024, які набули чинності 27 липня 2024 року. Проте розповсюджуються вони не на всі енерготовари. з’ясовує деталі.
Які товари в Україні звільнили від ввізного мита та ПДВ — список
Ярина Паш, молодший юрист АО «Місечко та Партнери», перелічує наступне обладнання, яке підпадає під дію пільг зі сплати ввізного мита та ПДВ:
- турбіни парові (крім турбогвинтових та турбореактивних двигунів та їх частин);
- інвертори (крім інверторних зварювальних апаратів);
- літій-іонні акумулятори (крім накопичувачів енергії потужністю менше 300 Вт змінного і постійного струму та окремих літій-іонних елементів ємністю менше 200 А-год);
- сонячні електричні панелі;
- електрогенераторні установки з поршневим двигуном (крім призначених для цивільної авіації);
- газові турбіни;
- електричні машини та обладнання з власним джерелом живлення;
- двигуни та генератори електричні (крім електрогенераторних установок) потужністю понад 750 кВА;
- панелі керування, щити для керування або розподілення електричного струму (крім тих, що призначені для автомобілів);
- частини для вітроенергетичних установок;
- двигуни внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням та двигуни внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення;
- трансформатори, статичні перетворювачі та котушки індуктивності;
- пульти, панелі, консолі, столи, шафи та інші основи для електричних пристроїв;
- провід, кабелі та інші електричні провідники;
- акумулятори.
«Нові правила можуть дозволити зекономити від 20% коштів на придбанні зарядних станцій в залежності від виду товару, — продовжує Іван Маринюк, юрист, керівник практики податкового права юридичної фірми «Ілляшев та Партнери». — Зокрема, із застосуванням пільг українці зможуть завозити в Україну або замовляти поштою з-за кордону літій-іонні акумулятори та зарядні станції на їх основі (крім акумуляторів малої потужності), інвертори (група товарів за кодом УКТ ЗЕД 85 04), електрогенератори тощо. Застосування пільг також поширюється на низку енергетичного обладнання та комплектуючих, що використовується у виробничій діяльності, а також для цілей оборони».
В Новій пошті у відповідь на запит уточнили, що в Україну можна ввезти без мита і ПДВ генератор бензиновий потужністю понад 7,5 кВ*А, але не більш як 375 кВ·А, тоді як дизельний генератор обкладається митом.
За які енерготовари треба сплачувати мито
Крім дизельних генераторів, під дію пільг на митниці також не потрапляють деякі зарядні станції і повербанки.
«Наприклад, портативна зарядна станція потужністю 200 ВТ, ємністю 151 Вт/год (40800 мАг) та повербанк потужністю 100 Вт та ємністю 40000 мАг не підпадають під дію пільг. Водночас портативна зарядна станція потужністю 300 Вт, ємністю 256 Вт/год підпадає», — наводить приклад Анастасія Луук, співкеруюча партнерка юридичної компанії «АРМАДА».
Проте, у випадку з такими виключеннями треба враховувати фактор ціни. Бо митне декларування ще до прийняття згаданих законів не було потрібне у випадку з наступними товарами:
- вартістю до 500 євро, вагою до 50 кг у багажу;
- до 150 євро у міжнародних поштових відправленнях.