Зарядні станції є популярним вибором для забезпечення резервного живлення квартири в години відключень світла.
Head of digital та SPEKA Станіслав Матюшенко разом із Дмитром Лісовим розказали у відео, яку зарядну станцію для дому обрати, у чому різниця між типами акумуляторів і як швидко має заряджатися станція.
Вони також обговорили ціни на зарядні станції, як їх встановити у квартирі та чи здатна портативна зарядна станція забезпечити роботу холодильника.
Як обрати зарядну станцію
Насамперед варто визначити ваші потреби
Визначте, які пристрої ви плануєте живити і скільки енергії для цього потрібно. Наприклад, якщо потрібно живити ноутбук, телефон і роутер, то станції на 500 Вт-год буде достатньо. Основні параметри, на які варто звернути увагу:
- Номінальна ємність акумулятора: вимірюється у ват-годинах (Wh). Якщо зарядну станцію постійно максимально навантажувати, то розрядиться батарея дещо швидше, ніж за прогнозований час.
- Потужність: вимірюється у ватах (W). Вона визначає, які пристрої можуть бути підключені одночасно.
- Будьте уважні до часу заряджання. В умовах відключення електропостачання важливо мати зарядну станцію, яка може зарядитися приблизно за 2,5 години від нуля до 100%. Тому зарядні станції з літіє-фосфатними батареями (LiFePO4) є кращим вибором порівняно з літій-іонними, оскільки вони можуть досягти 80% заряду всього за пів години.
Чому не всі зарядні станції можуть запустити холодильник, бойлер чи котел
Питання потужності має свої нюанси. Теоретично її можна розглядати як ємність, але в багатьох побутових приладах (холодильники, пральні машини, бойлери) існує поняття стартового струму. Наприклад, холодильник споживає в середньому 100 Вт-год, але для його запуску потрібна потужність від 1 до 1,5 кВт протягом кількох секунд.
Деякі зарядні станції мають параметр пікової потужності для вирішення цієї задачі. Але якщо потужності недостатньо, у першому випадку зарядна станція вимкне себе, щоб уникнути перевантаження. У другому випадку вона знизить напругу, що може становити 200 або 180 вольт замість стандартних 220-230. Це дозволить техніці запуститися, але зниження напруги може негативно позначитися на роботі побутових пристроїв, і з часом їхні двигуни можуть вийти з ладу.
Що означає кількість циклів зарядної станції
Це кількість заряджань та розряджань, після яких акумулятор втратить приблизно 20% від початкової місткості. У літій-іонних акумуляторів зазвичай кількість циклів вища і може досягати 8 тис. Однак навіть умовні 3 тис. циклів — це вже багато, приблизно вісім років за щоденного заряджання.
Дмитро Лісовий каже, що найімовірніше з часом вийде з ладу не ресурс батареї, а електроніка чи інші деталі
Популярні моделі зарядних станцій: яку обрати
Деякі відомі бренди, такі як Ecoflow і Bluetti, належать до класу «A» і пропонують якісні та надійні вироби, також китайські компанії, націлені на американський ринок, наприклад, Anker і Zenduro.
При виборі зарядної станції враховуйте потужність. Для невеликих потужностей до 500 Вт бренд не грає вирішальної ролі, але якщо вам потрібна станція потужністю 1 кВт і більше, краще обирати відомий і перевірений бренд.
Перед покупкою зарядної станції корисно скористатися лайфхаками: зверніться до знайомих, які вже володіють такими пристроями, або випробуйте техніку у магазині, щоб перевірити її ефективність, наприклад, випробувавши її на фені потужністю 2 кВт.
Скільки коштує зібрати власну зарядну станцію для квартири
Ще один спосіб забезпечити електропостачання — встановити в квартирі інвертор і акумулятор. Інвертор перетворює постійний струм з акумулятора на змінний струм для використання у побуті. Це зручно в будинку чи квартирі, але така система має значні розміри.
Наприклад, якщо у вас є 24-вольтова батарея, це може забезпечити квартиру потужністю 2,5-3,5 кВт. Акумулятори можна також досить швидко заряджати, і якщо відключиться світло, пристрої автоматично переключаться на нове джерело енергії, якщо воно підключене до мережі.
Торік і до початку відключень сетап для квартири на 5 кВт міг коштувати 35 тис. грн, а тепер комбінація інвертор + батарея коштують 80 тис. грн і вище. Усе насамперед через дефіцит деталей в Україні, спричинений значним попитом.