Facebook Pixel

Все, що завозиться, продається в перші години, — оператори ринку про попит на зарядні станції

«Шановні клієнти! У зв'язку з високим попитом відправка зі складу протягом 7 днів за наявності товару. Дякуємо за розуміння», — повідомляють на своєму сайті дилери однієї з найпопулярніших в Україні зарядних станцій. Адже все більше українців розуміють, що відключення електроенергії з нами надовго, і вкладають кошти в енерготовари. The Page з’ясовує, як підвищений попит впливає на ціни і асортимент.

Якою є пропозиція і попит товарів для автономного живлення

Quote«Багато товару [зарядні станції, генератори тощо] завезли в Україну у жовтні-листопаді 2023 року, коли постачальники готувалися до нових масових відключень світла. Але цей період ми пройшли практично без відключень, і товар перестали купувати. На початку 2024 року постачальники навіть були вимушені продавати зарядні станції за заниженими цінами», — згадує Андрій Гречин, керівник департаменту «Аксесуари» компанії COMFY.

Проте на початку травня 2024 року ситуація докорінно змінилася. За словами Гречина, усі запаси товарів, які залишились з минулої осені, розпродали за два тижні, і нині в Україні відчувається суттєвий дефіцит у цій категорії — все, що завозиться, продається у перші години. Це стосується практично усіх засобів автономного живлення, за виключенням павербанків невеликої ємності.

За словами Андрія Гречина, попит на окремі товари зріс у 3-4 рази проти березня-квітня 2024 року, а саме:

  • зарядні станції: +400%;
  • джерела безперебійного живлення (ДБЖ): +320%;
  • генератори: +300%;
  • павербанки: +150%.
Quote«Щойно з'являються товари у постачальників — ми їх викуповуємо, — розповідає про роботу COMFY з дефіцитними категоріями Андрій Гречин. — Також робимо передзамовлення у зовнішніх постачальників, щоб законтрактувати якомога більше зарядних станцій та павербанків. Важливо розуміти, що в Європі зарядні станції використовують для облаштування кемпінгів, тому їхня кількість не може покрити всі запити українців. Тому ми шукаємо додаткові ринки, оптимізуємо маршрути і намагаємося втримати ситуацію».

В «АЛЛО» також підтверджують стрімке зростання попиту на засоби автономного живлення.

Quote«Порівняно з червнем 2023 року продажі павербанків зросли на 43%, генераторів — на майже 30%, а зарядних станцій — на 450%. Якщо порівняти продажі генераторів та зарядних станцій у червні із попереднім місяцем, то є зростання у понад 2 рази», — коментує Юлія Кушніренко, керівниця департаменту зовнішніх комунікацій «АЛЛО».

Кушніренко додає, що в компанії працюють над значним розширенням асортименту енерготоварів і не прогнозують їх дефіциту.

В OLX підтверджують наступне зростання попиту на пристрої автономного живлення для квартири або будинку у червні 2024 року у порівнянні з січнем:

  • павербанк: 3,6 раза;
  • портативна лампа: 2,6 раза;
  • генератор до 5 кВт: 10,5 раза;
  • безперебійник: (ДБЖ): понад 23 рази;
  • зарядна станція: 23 рази;
  • ліхтарик: без змін.

Павербанк для роутера. Фото: Prom.ua

«Вже місяць, як попит на товари автономного живлення (зарядні станції, генератори, повербанки, лампи з акумулятором тощо) істотно зріс. Середній приріст кількості замовлень у категоріях генератори та портативні зарядні станції — у 3 рази тиждень до тижня. Загалом рік до року попит зріс більш ніж у 10 разів», — продовжує Юлія Новаченко, директорка з маркетингу Prom.ua.

Як зросли ціни на засоби автономного живлення, коли почалися відключення електроенергії

Quote«Здорожчання товарів у великих національних гравців, які працюють «в білу», сплачують податки і завозять товари офіційно, як це робить COMFY, можливе через збільшення собівартості комплектуючих до зарядних станцій, курс долара та додаткові витрати на оперативну логістику. Останнє означає, що нам та іншим постачальникам доводиться шукати товар на більш віддалених ринках, що автоматично збільшує витрати», — пояснює тенденцію Андрій Гречин.

Юлія Кушніренко підтверджує, що роздрібна ціна на енерготовари залежить від низки факторів, серед яких є офіційний курс гривні, що встановлюється НБУ, і витрати на логістику. Нагадаємо, що станом на 12 липня 2024 року курс, визначений регулятором, складає 40,88 UAH/USD (+7,6% проти початку 2024 року). Між тим, попри шалений попит, стрімке зростання вартості енерготоварів і значна спекулятивна націнка наразі не спостерігаються.

В листопаді — грудні 2022 року енерготовари, зокрема генератори, подорожчали в рази через шалений попит і спекулятивну націнку. Фото: Depositphotos

Аналітики OLX у відповідь на запит The Page називають такі медіанні ціни на популярні засоби автономного живлення:

  • павербанк: 800 грн (0% у порівнянні з січнем 2024);
  • портативна лампа: 300 грн (0%);
  • генератор до 5 кВт: 15 тис. грн (0%);
  • безперебійник (ДБЖ): 3,5 тис. грн (+6%);
  • зарядна станція: 16,5 тис. грн (+37,5%);
  • ліхтарик: 289 грн (+7%).
Quote«Ціни на засоби автономного живлення зросли в середньому на 15% здебільшого через те, що ті товари, які були закуплені за старими цінами, вже розкупили, а нові — дорожчі у закупці у тому числі через курс [валют]», — узагальнює Юлія Новаченко.

Як у 2024 році зросли ціни на зарядні станції

Отже, серед усіх енерготоварів найбільш помітно подорожчали саме зарядні станції, які опинилися у фокусі найбільшого попиту. Розглянемо кілька прикладів.

Так, зарядна станція EcoFlow DELTA 2 ємністю 1024 Вт/год відповідно до даних агрегаторів цін у липні 2024 року в середньому коштує близько 51,3 тис. грн. (+28,7% у порівнянні з січнем 2024 року). Проте найдорожче EcoFlow DELTA 2 в Україні коштувала у розпал блекаутів у листопаді 2022 року — 99,5 тис. грн.

Візьмемо дешевшу модель EcoFlow RIVER 2 Pro ємністю 768 Вт/год, яка у липні 2024 року в середньому коштує 32,25 тис. грн (+26,8% до січня 2024 року). Зокрема, в авторизованому магазині в Україні зарядна станція EcoFlow RIVER 2 Pro продається за 33,999 тис. грн. Цікаво, що на європейському сайті виробника стандартна вартість цієї моделі становить 699 євро (еквівалент 31,273 тис. грн). Правда, у межах літнього розпродажу зараз її можна придбати на 100 євро дешевше. Тим не менш, різниця в ціні між Україною і Європою зараз не виглядає разючою, як це було під час попередньої хвилі блекаутів. Адже у листопаді 2022 року ця модель коштувала більш ніж удвічі дорожче, ніж зараз.

Зарядна станція EcoFlow RIVER 2 Pro

Зарядна станція іншого популярного бренду BLUETTI — EB55 Portable Power Station 537Wh — відповідно до агрегаторів цін у липні в середньому коштує 28,2 тис. грн (+58%). Один із популярних магазинів ще зовсім нещодавно пропонував її за 21 999 грн, але наразі товар закінчився. У європейському офіційному магазині бренду цей товар коштує 449 євро (близько 20 тис. грн). Тобто українські ціни на 10-40% вищі за європейські.

Зарядна станція BLUETTI EB55 Portable Power Station 537Wh

Одним словом, вартість зарядних станцій зросла доволі помітно. Проте такого панічного стрибка, як восени 2022 року, коли ціни на енерготовари злетіли в рази, поки не відбулося. Тобто спекулятивна націнка якщо і є, поки виглядає помірною.

Відеоінтерв’ю з Дмитром Лісовим, Co-Founder в ATP Power, про технічні нюанси вибору зарядних станцій

Подякувати 🎉