Facebook Pixel

Літо без світла 2024-го: як обрати автономний генератор

Українській енергосистемі продовжує не вистачати генерації електроенергії в системі. Причини різні: від ремонту енергоблоків до погоди, але насамперед винні ракетні удари росії, що виводять з ладу генераційні та розподільні можливості нашої електромережі.

Через це у багатьох містах і селах України часто зникає електроенергія вже кілька тижнів. Резервним джерелом електроенергії для дому може стати автономний генератор. Тому The Page пропонує поради, як обрати генератор.

Які є типи генераторів

Загалом автономний генератор складається з двигуна внутрішнього згоряння, що обертає вал електрогенератора.

Типи генераторів за видом палива

Виробники випускають чотири типи генераторів за видом палива:

  • бензинові;
  • дизельні;
  • газові;
  • комбіновані.

Генератори, що працюють на бензині, відрізняються невисокою ціною, порівняно тихою роботою та компактністю. Вони є простими в транспортуванні, тому їх можна використовувати не тільки для електропостачання будинків на постійній основі, а й, наприклад, вивозити на дачу. З-поміж недоліків: висока вартість бензину, витрати якого досить великі.

Моделі на дизельному паливі відрізняються економним споживанням, а також можливістю тривалої безперебійної роботи. Їхні недоліки: порівняно висока ціна, підвищений рівень шуму, чутливість до низьких температур повітря.

Генератори на газовому паливі відрізняються економічністю, тихою роботою та простотою в обслуговуванні. Можна підключати як до газової мережі, так і живити від балонів. Мінуси газових генераторів: висока ціна та необхідність виклику фахівців, щоб під'єднати до газової мережі.

Комбіновані генератори (двопаливні) можуть працювати як на газі, так і на бензині (солярці). У разі зміни палива подання електрики не переривається. Ціна двопаливних генераторів досить висока.

Види генераторів за типом вихідного струму

За типом вихідного струму генератори бувають однофазні (220В) або трифазні (380В).

Види генераторів за типом запуску

Запуск генератора може бути ручним, електричним або автоматичним. Ручний запуск зручний у разі епізодичних включень генератора. Для старту необхідно смикнути пусковий шнур. Переваги – доступна ціна та простота користування. Електричний запуск (натискання кнопки) зручніший у разі регулярного застосування генератора. Моделі з автоматичним запуском включаються самі під час знеструмлення мережі.

Типи генераторів за двигунами

Двигуни генераторів можуть бути дво- або чотиритактними. Перші – дешевші, споживають менше палива, але їхня потужність і час безперервної роботи теж менші.

Звичайні та інверторні генератори

Генератори можуть бути звичайними та інверторними. Перші генерують електроенергію не дуже високої якості, хоча її цілком достатньо для живлення побутових електроприладів. Другі видають «ідеальну синусоїду», їх рекомендують застосовувати для електропостачання чутливої електроніки.

Потужність автономних генераторів

Потрібно враховувати, що в технічних характеристиках генератора часто вказують два значення потужності: номінальну та максимальну. Перша відповідає стабільній роботі генератора тривалий час. На максимальній потужності генератор може працювати дуже недовго, зазвичай не більш як 30 хвилин. Після цього генератор потрібно охолоджувати.

Що краще: бензиновий чи дизельний генератор

Практика показує, що за рівних умов експлуатації та середнього навантаження 75%, дизельний генератор витрачає на 30% менше палива. Ця особливість поступово компенсує різницю вартості бензинового та дизельного генератора.

Бензинові генератори працюють тихіше, рівень шуму, що видається під час їхньої експлуатації, перебуває в діапазоні 55 — 72 дБ. Дизельні установки зазвичай шумлять сильніше – до 110 дБ.

Дизельний генератор сильніше забруднює довкілля і в холоді завести його складніше, ніж бензиновий.

Моторесурс дизельного генератора в рази перевищує ресурс бензинового, але бензиновий легший і мобільніший.

Бензинові генератори прості в обслуговуванні – потрібно час від часу чистити свічки запалювання та стежити за оливою та фільтрами. Дизельні вимагають пильнішої уваги. У них частіше треба міняти оливу, а заміна витратних матеріалів обходиться дорожче.

Резюмуючи, можна сказати: якщо вам потрібен потужний генератор (10 кВт і більше) для тривалої роботи, варто придивитися до дизельних моделей.

Скільки потрібно палива для роботи генератора

Цей параметр залежить від великої кількості змінних. Часто стандартною нормою витрати палива дизельного генератора називають 200 — 250 грамів на кожний 1 кВт*год електроенергії.

Для бензинових генераторів наводять такі цифри витрати:

  • потужність 5 кВт – 2,3 літра на годину;
  • 10 кВт — 4,9 літра.

Споживання палива залежить від величини навантаження на генератор. Наприклад, для генератора 3 кВт у разі навантаження 75% витрати будуть 1,6 л/год, а за 90% – 1,8 л/год.

Скільки коштує генератор для дому

Ціна залежить від конструкції та типу генератора, потужності, функціональності та бренду виробника.

QuoteНаприклад, в одного з відомих виробників бензиновий генератор на 3 кВт коштує зараз від 20 до 22 тис. грн. Дизельний на 5 кВт – 50 тис. грн, а бензиновий такої самої потужності – 36 тис. грн.

Як визначити необхідну потужність генератора для дому

Для розрахунку необхідної потужності генератора потрібно скласти паспортну потужність усіх споживачів електрики, помножену на їхній пусковий коефіцієнт. Отже, потрібно врахувати, що деякі споживачі (насамперед це пристрої з електромоторами) в момент запуску споживають набагато більше електроенергії, ніж під час стабільної роботи.

Наприклад, пусковий коефіцієнт для телевізора, електроплити та лампи розжарювання становить 1,0, для пилососа – 1,2, для холодильника – 3,3, водяного насоса – 7,1.

Приблизно можна вважати, що:

  • генератор 3 кВт = лампа + чайник + холодильник + телевізор + насос;
  • генератор 5 кВт = освітлення + холодильник + насос + електроплита + телевізор + комп'ютер;
  • генератор 7 кВт = чайник + холодильник + телевізор + насос + електроплита + кондиціонер + пилосос;
  • генератор 10 кВт = електрочайник + кавоварка + мікрохвильова піч + холодильник + телевізор + насос + електроплита + кондиціонер + пилосос + камери спостереження + пилосос.

Також говорять, що можливостей стандартних генераторів на 5 – 6 кВт вистачить для житлового будинку із середнім споживанням енергії. У заміських котеджах з електричним опаленням, автономним водопостачанням і насосною каналізацією потрібні на 10 – 12 кВт і більше.

***

Важливо! Автономний генератор практично неможливо використовувати в багатоквартирних будинках, оскільки складно відводити вихлопні гази, забезпечити допустимий рівень шуму в житлових приміщеннях і дотримання норм пожежної безпеки.

Подякувати 🎉