В Україні скасували ПДВ і мито на ввезення генераторів, трансформаторів, акумуляторів та іншого подібного обладнання. Однак на практиці фізособи та компанії часто стикаються з тим, що митники відмовляються дозволити пільгове розмитнення.
Нардеп Ярослав Железняк у себе в телеграм-каналі провів опитування, за результатами якого назвав головні перешкоди для безмитного ввезення генераторів.
- Митниці на місцях не мали інструкцій, тому відмовлялися застосовувати пільгу.
- Митниця не пропускає генератор, якщо немає документів, що ти везеш його з метою «боротьби з коронавірусом».
- Митниця вважає, що пільга не поширюється на фізичних осіб.
- Не всі товари/коди потрапили до переліку.
- Митниця трактувала, що пільга має бути тільки в тому разі, якщо товар ввозиться на суму менш як 500 євро і легше за 50 кг.
- Митниця обкладає поштові відправлення вартістю понад 150 євро, навіть якщо ти замовив генератор (найпопулярніша скарга).
- Митник однаково вимагає хабар.
Залізняк написав, чому виникають ці проблеми та що вже зроблено чи потрібно зробити для їхнього подолання.
З чим пов`язані проблеми з безмитним ввезенням генераторів в Україну і як їх вирішити
Проблеми №1 і №2 пов'язані з тим, що замість того, аби піти нормальним шляхом внесення змін до Митного та Податкового кодексів Кабмін вирішив звільнити генератори від платного розмитнення, внісши зміну до «ковидної» постанови. Потім зрозуміли, що там є проблема із сертифікацією, незрозуміло, як правильно діяти митниці. «Класична історія, як героїчно створили проблему й героїчно її розв'язують. Зараз начебто вже всі знають, що робити».
Проблема №3 – Кабмін роз'яснив, що пільга поширюється й на фізичних осіб (див. скрин).
Проблема №4 – насправді не всі коди потрапили до переліку, і в багатьох випадках це дивно. Тому тут або доповнюватимуть перелік, або потрібно нарешті нормально все впорядкувати законом.
Проблема №5 – оскільки рішення оформлено відверто «лівою» ухвалою, а митниця керується законами, з'явилася колізія з тим, що можна без розмитнення та декларування завезти товар до 500 євро та 50 кг. Проблему начебто розв'язали роз'ясненням ГТС (див. скрин).
У цьому листі ГТС роз'яснила, що можна пересилати генератори та інші подібні товари, навіть якщо посилка оцінена в понад 150 євро. У такий спосіб було знято проблему №6.
Проблема №7 – тут окрім кадрових рішень щодо керівництва вже нічого не допоможе, вважає Желєзняк.
Нардеп зазначив, що пільги запровадили 9 листопада, а зараз уже 29 листопада. «Чому три тижні потрібно на елементарні роз'яснення? Навіть ті роз'яснення, які є, – це милиці, а не розв'язання проблеми. Тому готуватимемо зміни до законодавства, щоб не підставляти під колізії громадян і бізнес», – резюмував він.