Рівно 80 років тому в Німеччині та Англії почався серійний випуск телевізорів. Згодом виробництво налагодили практично по всьому світу. А найкращі телеприймачі в усі часи виготовляли в азіатських країнах — в Японії та в Південній Кореї.
Поговоримо про другу частину еволюції телевізорів — від перших LCD до новітніх розробок QLED-технологій. Першу частину матеріалу читайте нижче:
LCD-телевізори
LCD-телевізори набагато дешевші у виробництві, технологія принципово інша. LCD (liquid crystal display) у перекладі українською — «рідкокристалічний екран».
Телевізор з таким екраном було випущено ще в середині 80-х років минулого століття. А сам дисплей створено у 1964 році американським інженером Джоржом Хейлемером.
На нашому ринку такі дисплеї з'явилися наприкінці 1990-х — початку 2000-х і були величезною розкішшю. Багато в чому — через свої компактні габарити.
Зараз рідкокристалічні телевізори є найпоширенішими у світі та мають безліч різновидів із великою кількістю технологій, що в них застосовано. Це визначає вартість апарата.
LCD-дисплей — це стіс скляних або пластикових пластин, між якими розміщено рідкі кристали. Під час попадання на них світла вони змінюють площину поляризації пропорційно напрузі, що надходить до них. Позаду РК-матриці розташовується джерело світла та просвічує її наскрізь.
У виготовленні LCD-телевізорів застосовують кілька технологій: IPS (PLS), VA (MVA), TN+film. У кожній з цих технологій є певні відмінності: форма поверхні полімеру електрода, тип полімеру та властивості рідких кристалів.
Майже кожна велика компанія має власну запатентовану технологію. Так, компанії SAMSUNG належить технологія PLS, що, власне, є покращеною IPS.
LCD-телевізори нині випускають з різною роздільною здатністю екрана (кількість пікселів на одиницю площі): HD, Full HD, 4 K, 8 K.
У сучасних РК-телевізорах використовують три типи підсвічування матриці: газорозрядні лампи CCFL, плазмові лампи EEFL та світлодіодна LED.
Якщо говорити про переваги LCD-телевізорів, то це їхня легкість і компактність, чіткість зображення, доступна ціна. З мінусів хочеться відзначити низьку передачу чорного кольору, на TN-матрицях — малі кути огляду.
І, напевно, найнеприємнішим недоліком є свічення на кутах екрана, яке в темних сценах досить помітне та може зіпсувати задоволення під час перегляду улюблених фільмів і телепередач.
OLED&QLED
Найбільш прогресивними сьогодні є телевізори з технологіями OLED і QLED. Саме ці моделі змагаються зараз і конкуруватимуть упродовж найближчих років.
OLED (Organic Light-Emitting Diode) у перекладі з англійської означає «органічний світлодіод». Принципом такої технології є органічна плівка на вуглецевій основі, яку поміщають між двома провідниками, що пропускають електрику, яка змушує плівку випромінювати світло.
Кожен піксель окремо випромінює світло. Пікселі різних кольорів роташовані поруч і не впливають один на одного.
Перший телевізор з технологією OLED було випущено в Кореї у 2009 році. Перевагою таких телевізорів є малий час відгуку та великий кут перегляду. У технології органічних світлодіодів світло більш яскравого пікселя не засвічує сусідній, менш яскравий, що дозволяє досягти більш натуральної передачі кольору.
З мінусів варто відзначити досить високі ціни та слабку яскравість, якщо порівнювати навіть із деякими моделями LCD-телевізорів.
QLED (quantum dot) — у перекладі «квантова точка». Як і LPS у LCD, ця технологія належить SAMSUNG, керівництво якого відмовилося від випуску OLED-екранів, а почало розробку QLED-панелей.
QLED — це технологія підсвічування на квантових точках (кристали, які світяться під впливом струму або світла). Увесь дисплей складається з таких точок, які випромінюють різні кольори. Розмір такої точки — лише кілька нанометрів.
Перший такий дисплей було зроблено у 2011 році в Південній Кореї. Його ще довго доопрацювували, що, до речі, відбувається і зараз.
Головними перевагами цього дисплея є його яскравість, контраст і ціна, що нижча, ніж у OLED-телевізорів. З недоліків, як і у дуже багатьох моделей телевізорів, — неглибокий чорний колір.
Панелі OLED і QLED випускаються з роздільною здатністю 4 К та 8 К.
Смарт-технології
Нині більшість телевізорів оснащено смарт-ТВ на базі операційних систем Android (у Sony і Philips), Tizen (у Samsung) і WebOS 2.0 (у LG).
Смарт-телевізор інколи може навіть замінити комп'ютер. Підключивши мишку та клавіатуру, ви можете завантажити необхідні для роботи програми та черпати інформацію з браузера.
Щоправда, перед тим як заходити на незнайомі сайти, не забудьте скачати VPN, тому що, як і будь-яка операційна система, смарт-ТВ схильний до атак хакерів.
Оскільки в наш час телевізор є частиною Інтернету речей, зламавши його, кіберзлочинці можуть отримати контроль над вашим фінансовим аккаунтом.
У безкоштовному доступі на смарт-ТВ у користувачів зазвичай є YouTube. За інші застосунки потрібно заплатити. Більшість застосунків, найпопулярнішими серед яких є Netflix, Megogo, AppleTV, Amazon PrimeVideo, доступні за передплатою.
До речі, таке програмне забезпечення (тренд 2020 року, SaaS, Software as a Service) надається на обмежений строк за фактом оплати.
Спостерігаючи за розвитком IT-технологій та електронної промисловості в сучасному світі, хочеться з гордістю сказати: у цікавий час живемо, друзі!
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора