Facebook Pixel

Економіка України насправді зросла лише на 0,8% за перший квартал 2025: причини

Економіка України зросла на 0,8% рік до року за перший квартал 2025-го, і на 0,7% – у квітні. Скорочення були у більшості економічних секторів. У квітні бюджетна ситуація була сприятлива, і Україна отримала очікувану міжнародну допомогу. Проте наступні транші під питанням, якщо Україна й надалі вчасно не виконуватиме умови програм, включаючи Ukraine Facility.

Про це повідомили в Інституті економічних досліджень (ІЕД) на основі оновлених даних Держстату.

Що відбувається з економікою України у 2025

За оцінкою ІЕД, реальний ВВП зріс лише на 0,7% в річному вимірі у квітні та на 0,8% за перший квартал року. Раніше в ІЕД, оцінювали квартальне зростання у 1,1%, проте переглянули показники після оновлених даних Держстату.

Як змінювався ВВП України за 2024-2025. Джерело: ІЕД

Як змінювався ВВП України за 2024-2025. Джерело: ІЕД

Як почувається добувна промисловість у квітні 2025

У цьому секторі падіння поглибилось до майже 10% до попереднього року (дпр). Окрім російських атак на підприємства, включно з газовидобуванням, галузь слабшає після втрат шахт в Селидовому та Покровську.

За даними Держстату, добувна промисловість скоротила виробництво на 0,8% дпр у січні.

Що відбувається з енергосектором у квітні 2025

Падіння галузі минулого місяця сповільнилось до 5,8% дпр порівняно з понад 8% у березні. Це повʼязано з меншою кількість російських атак на енергоінфраструктуру.

Зараз у ремонті знаходяться чотири енергоблоки АЕС.

У квітні імпорт електроенергії скоротився на 30% з березня, до 191 тис. МВт/год. Найбільше електроенергії Україна отримала з:

  • Угорщини – 44%;
  • Словаччини – 18%;
  • Польщі – 18%.

Експорт електроенергії за минулий місяць зріс майже вдвічі, до 157 тис. МВт/год.

Як зросла переробна промисловість у квітні 2025

Зростання сектору прискорилось до 3,3% дпр (порівняно з 2% у березні), передусім через підвищення споживчого попиту і оборонні замовлення.

За результатами щомісячного опитуванням бізнесу від ІЕД, дефіцит кадрів залишається найбільшою перешкодою для діяльності бізнесу. Це спонукає компанії підвищувати зарплати.

Чому сільське господарство може й надалі падати у 2025

В агросекторі скорочення було на майже 3% дпр у квітні. Це надалі відображає лише показники тваринництва. За даними ІЕД, є ризик, що у наступні місяці показники погіршаться через несприятливі погодні умови – врожай ягід та фруктів, найвірогідніше, буде гіршим за високі показники минулого року.

Як почувається сектор торгівлі у квітні 2025

У торгівлі зростання склало близько 2% дпр у березні. Зокрема, й надалі зростає роздрібна торгівля. Водночас оптова демонструє спад через збільшення прямих продажів та сповільнення експорту.

Що відбувається з транспортним сектором

У квітні транспорта газуль скоротилася на майже 6% дпр, а ситуація залишається складною. Зокрема, триває спад у трубопровідному транспорті після зупинки транзиту російського газу в Європу з 1 січня 2025-го.

Що буде з міжнародною допомогою Україні

У квітні бюджетна ситуація була сприятлива, і Україна отримала очікувані кошти міжнародної допомоги. Водночас зросли ризики для наступного траншу у межах програми ЄС Ukraine Facility.

Наступна позика в межах Ukraine Facility буде пізніше, ніж раніше очікували в червні. Україна вчасно не виконала чотири індикатори у межах програми за перший квартал і тепер ризикує пізніше отримувати кошти. Окрім цього, ЄС може знизити фінансування за цією програмою.

Водночас ІЕД залишає прогноз зростання реального ВВП України у 2,9% на 2025-й.

Нагадаємо, на березень 2025 року реальний ВВП залишався на 17,4% нижче рівня до повномасштабної війни. Водночас висока інфляція цього року має сповільнитися вдвічі у 2026-му, до 6,5%, вважають у ІЕД.

Подякувати 🎉