За підсумками 2022 року, внаслідок повномасштабного вторгнення росії обсяг будівельного ринку України в гривнях зменшився більш ніж удвічі. Попри допомогу з боку держави у вигляді програм «єВідновлення» та «єОселя» і значних замовлень на відбудову інфраструктури, а також зростання попиту з боку інвесторів, нині показники будівельної галузі досить далекі від результатів 2021 року, коли будівельний ринок сягнув 258 млрд грн (8 млрд євро).
Підсумки 2024
У 2024 році обсяг будівельного ринку України у гривнях зріс на 20% порівняно з 2023 роком і становив приблизно 200 млрд грн (4,6 млрд євро).
Попит на ринку первинної житлової нерухомості у 2024 році зріс на 7%. Одним із важливих чинників цього було впровадження програми «єОселя», третина кредитів якої припала на новобудови.
Основними сегментами для інвестування у комерційну нерухомість стали складські, виробничі та торгові об’єкти. Водночас попит на складські будівлі, які зайняли половину ринку нової комерційної нерухомості, за рік зріс удвічі.
Приблизно 20% будівельного ринку зайняв сегмент відновлення та захисту об’єктів критичної інфраструктури.
За позитивної динаміки зростання український будівельний ринок може за 4-5 років вийти на рівень 2021 року.
Ціни
За 3 роки повномасштабного вторгнення собівартість будівництва у гривнях зросла на 70%. Водночас лише за 2024 рік вартість будівельних матеріалів та послуг зросла приблизно на 24%.
Хто будуватиме?
Нестача кваліфікованих будівельників робітничих спеціальностей зростає впродовж останніх трьох років. На деякі позиції доводиться шукати фахівців до 6 місяців.
Нестача кваліфікованих кадрів та значна інфляція змушують роботодавців піднімати зарплати та впроваджувати нові програми лояльності для співробітників. У середньому з 2022 по 2024 роки зарплати у будівельній галузі щорічно зростали на 20%.
Сьогодні будівельні компанії активно залучають жінок та людей старшого віку для виконання робіт, які не потребують значного фізичного навантаження: інженери, виконроби, оператори будівельної техніки, водії, зварювальники тощо.
Кадровий голод стимулює українські компанії розглядати можливість залучення фахівців будівельних спеціальностей з країн Азії.
Зміни законодавства
29 липня 2022 року набув чинності Закон України № 2486-IX, який регламентує вимоги до влаштування бомбосховищ під час зведення нових будівель. Це підвищить безпеку житлових та комерційних об’єктів, проте призведе до збільшення вартості будівництва від 1% до 7%.
1 вересня 2022 року набув чинності ДБН В.2.6-31:2021 «Теплова ізоляція та енергоефективність будівель», який підвищив вимоги до енергоефективності огороджувальних конструкцій будівель в середньому на 28%.
1 січня 2023 року набув чинності Закон України «Про надання будівельної продукції на ринку», він же Регламент ЄС 305, який істотно підвищує вимоги до безпеки і якості будівельних матеріалів.
Відбудова
За оцінкою Світового банку, Європейської комісії та ООН, протягом наступних десяти років на відновлення України знадобиться 524 млрд дол. Повоєнна Україна матиме багато напрямів для інвестування у: розмінування, енергетику, житло, аграрний сектор, оборонну і транспортну сфери, торгівлю, логістику та промисловість.
Більшість інвесторів готуються до відбудови України і активно прораховують вартість будівництва, проте очікують на закінчення воєнних дій для запуску нових проєктів. Водночас бізнес вже інвестує у відновлення зруйнованих об’єктів, робота яких критично важлива.
Міжнародні фінансові організації та будівельні корпорації планують долучитися до відбудови і поступово заходять на ринок України, налагоджуючи співпрацю з державними органами та формуючи партнерство з надійними українськими будівельними компаніями.