За 9 місяців 2021 року український ринок будівництва зріс на 3,2%, а ринок будматеріалів — на 14,9% порівняно з аналогічним періодом 2020 року. Про це свідчать результати щомісячного аналітичного дослідження «Огляд розвитку будівельної галузі України» Інформаційно-аналітичного агентства Personal Analytical Unit (PAU).
Загальна тенденція — зростання ринку будіндустрії України та прискорення тенденції до зростання.
За даними агентства, обсяг виконаних будівельних робіт за січень — вересень 2021 року становив 149 млрд грн, а це на 3,2% більше порівняно з 2020-м.
Лідером у темпах зростання галузі стало житлове будівництво, яке на 18,4% перевищило минулорічний результат, комерційне будівництво продемонструвало падіння на 2%, а інфраструктурне будівництво збільшилося на 1,3%.
За показниками обсягу виконаних будівельних робіт лідирують інфраструктурні проєкти: дорожне будівництво, заміна шляхопроводів, аеропорти.
У топ-3 компаній за обсягами будівництва, за версією PAU, у сфері житлового та нежитлового будівництва увійшли: ТОВ «Моноліт будсервіс», ТОВ «БК «Інтергал-буд», АТ «Трест Житлобуд-1», у сфері інфраструктурного будівництва — ТОВ «Автомагістраль-Південь», ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл», ТОВ «РДС».
Як зазначив у коментарі директор із розвитку інформаційно-аналітичної агенції PAU Group Володимир Яримовський, з огляду на те, що ринок показав зростання на 2 місяці раніше порівняно з минулим роком, за умови збереження поточної динаміки можна очікувати збільшення українського ринку будівництва у 2021 році на 5-6%.
За словами аналітика, драйвери розвитку — нарощування темпів реалізації проєктів «Великого будівництва», запуск державної програми з іпотечного кредитування, а також початок роботи реформованої ДІАМ (колишня ДАБІ). Зіграли свою роль і дрібні програми «Велика реставрація» та проєкти з енергомодернізації.
«Були серйозні проблеми через на невизначену ситуацію з ДАБІ, у звязку з чим було призупинено низку будівельних проєктів. Але після її реформування галузь продемонструвала зростання близько 20%», — пояснив Яримовський.
Водночас ескперт зазначив, що за великих темпів розвитку ринку спостерігаються тенденції до подорожчання будматеріалів. Зокрема, небувале подорожчання газу в жовтні на європейському ринку може вдарити по багатьох виробниках, у зокрема будівельної продукції.
«Багато підприємств поки що не відчули на собі повною мірою стрибок цін на газ, адже промисловість в Україні купує газ за довгостроковими контрактами. За оцінками Нацбанку, частка енергії у виробництві будівельних матеріалів становить до 10%, із яких 60% припадають на природний газ», — зауважив Яримовський.
У вересні обсяг збуту будівельних матеріалів на ринку України становив 4,1 млн тонн (на 2,5% більше проти серпня 2021-го). За січень — вересень обсяг реалізації підвищився на 14,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року. У топ-3, за даними асоціації, у сфері постачання матеріалів для будівництва увійшли: ТОВ «Епіцентр К», ТОВ «Метінвест-СМЦ», ТОВ «АВ Метал Груп».
Підвищення цін за 9 місяців на будматеріали становило 3 — 8%. Зростання цін може пришвидшитися на початку 2022 року через жовтневе подорожчання природного газу та підвищення тарифу на вантажні перевезення залізницею з 1 січня 2022 року.