В Україні наразі на первинному ринку продається одночасно житло в 1700 нових житлових комплексах. Найбільше новобудов зведено у Києві, Київській області та Львові. Про це заявив сьогодні під час конференції "Building&Constructions forum 3.0» співзасновник порталу ЛУН Андрій Міма.
«Дніпро здав уже 20 житлових комплексів цього року, у минулих роках було по 10. Харків також дає зростання. Загалом в 2019 році було запущено 210 ЖК у країні. 2020 року — 330. 2021 року — 400 нових комплексів, які запускаються у продаж. Загалом станом на зараз в Україні продається житло в 1700 комплексах», — зазначив Міма.
За даними ЛУН, більшість із цих ЖК зведені в трьох регіонах: у Києві — 226 нових ЖК, в Київській області ще більше, Львів — 230, Одеса — 188 новобудов. Ще 800 житлових комплексів зведені в інших містах країни.
Показовою, за його словами, для активного ринку будівництва є і динаміка цін на новобудови. «За сім останніх років картина така: у гривні за 1 кв. м у Києві ціна була 24 — 25 тисяч. За 2020 рік ціна зросла на 15%, здебільшого через падіння курсу долара. За 8 місяців 2021 року вартість дала зростання 16%. Якщо оцінити у валюті, то за 2020 рік у доларах ціна не змінилася — приблизно $900, а за 8 місяців зросла на 22% — з $950 до $1200. Останні дані на жовтень — $1250 за 1 кв. м. Як видно з графіка, такого буму не було ніколи», — наголосив Міма.
Якщо ціни розбити за класах житла, квадратний метр у квартирі економкласу коштуватиме від $800, комфорт-класу — від $1000 і більше, бізнес-класу — $1800, преміум — $2800. Зростання ціни за 2021 рік за класами відбулося нерівномірно: економклас зріс найменше, а бізнес і комфорт-класи дали 25% зростання в ціні за 9 місяців цього року.
За словами Міми, незважаючи на пандемію, в Україні спостерігається високий попит на купівлю квартир в новобудовах. «Люди купують як на та старті будівництва, так і на етапі котловану, і готові чекати три роки до завершення робіт», — зазначив експерт.
На думку генерального директора ПБГ «Ковальська» Сергія Пилипенка, за останні два роки будівельний ринок працює як «ринок продавця». За його словами, після стресового локдауну на ринку позначився фактор відкладеного попиту, це дало стимул девелоперам до активного будівництва. На тлі активного попиту забудовники почали підвищувати ціну на квадратний метр.
Втім, він зазначив, що картина може кардинально змінитися, зважаючи на стрімке зростання собівартості будівельних матеріалів — метал, профіль, деревину, скло, цемент, щебінь. Це ще більше здорожчить будівництво й вартість житла найближчими роками. «У ситуації, коли житло буде дорожчати, а іпотечне кредитування буде відсутнім, це призведе до уповільнення темпів будівництва. Щоб цього не сталося, треба думати про стимули, які б компенсували майбутнє уповільнення», — наголосив Пилипенко.