Facebook Pixel

Чому відбудова України – це гра в довгу

Матьйо-Марі Арден
голова благодійного фонду «Леруа Мерлен Солідарність»

Плани з відбудови України формуються вже сьогодні, попри те, що війна триває, а частина областей досі перебувають під тимчасовою окупацією. Хтось може сказати, що це фальстарт і не на часі, однак світовий досвід доводить: відновлення країни не може чекати, адже навіть після перемоги воно триватиме ще не один рік.

Ключове — житло та інфраструктура

Глобальна стратегія відбудови України вже добре відома: вона розрахована на 10 років та складається із щонайменше 17 національних програм. Від діджиталізації країни та зміцнення обороноздатності — до розширення логістики з ЄС та розвитку систем культури та спорту.

Утім дійсно ключовими та водночас найскладнішими етапами (і держава цього не приховує) є програми з відновлення житла та інфраструктури. Особливо в населених пунктах, які пережили терор окупантів. І це не лише Буча чи Ірпінь. А якщо ще точніше, таких Буч та Ірпінів, на жаль, десятки або й сотні. Сотні міст, які росіяни фактично намагалися стерти «під нуль». І подекуди їм це вдалося.

Ось чому відновлення й модернізація житла та соціальної інфраструктури регіонів — це фундаментальна і довга історія. І ось чому починати її — на часі. Адже якщо відкласти це «на перемогу», відтягнеться й увесь подальший розвиток повоєнної України та її інтеграція в європейську родину.

Допомагати тим, хто цього дійсно потребує

Саме тому завдання всіх, хто прагне підтримати відбудову України, — дослухатися до вже визначених програм та планів держави. Будь-яка підтримка в цьому контексті має втілюватися на умовах співпраці, а не у форматі «ось вам допомога, усміхніться на фото». На щастя, фонди, з якими ЛМС перетинається під час роботи, це також розуміють. І таких більшість, що не може не тішити.

Власне, за цим принципом до відбудови приєднався і наш благодійний фонд. Наша філософія доволі проста: допомагати необхідно тим, чого дійсно потребують.

QuoteУ контексті відновлення та модернізації житла ми сформували два повноцінні вектори допомоги: з одного боку, ми беремо на себе зруйноване житло, яке ще можна відновити, і відбудовуємо за допомогою власних матеріалів. З іншого — створюємо тимчасові помешкання, в яких люди можуть розміститися, поки їх питання з постійним житлом не буде розв’язане.

І якщо з тимчасовим помешканням все доволі зрозуміло та, скажімо так, уніфіковано, то з відновленням постраждалих від обстрілів будівель інакше. Кожна висотка, кожна школа чи лікарня — це завжди індивідуальний та особливий проєкт. Тому ми ніколи не відмовляємося, коли місцева влада пропонує не грати соло, а об’єднатися з іншими благодійниками. Зрештою, ми тут не для змагань «хто скільки відбудує», а для того, аби ця десятирічна програма відновлення України вклалася в терміни.

Те саме стосується і соціальної інфраструктури в громадах. Ми беремося за відновлення лікарень та шкіл не тому, що це просто і швидко. А тому, що це важливо й потрібно. Це також гра в довгу, але локального масштабу. Та якщо її не зіграти, деокуповані міста можуть просто втратити своїх жителів. Ось чому мало відновити висотки, завжди необхідно думати про школи, садочки та лікарні. Тобто відбудова — це завжди комплексно, багаторівнево, складно і точно не швидко. Та й ми не на спринті. Це марафон, який триватиме довго.

Найголовніше — не стіни, а люди

Бучанський міський ліцей, найвища багатоповерхівка Ірпеня, Ічнянська міська лікарня та десятки інших проєктів — ми взялися за них не через «легкість» чи «зрозумілість». Кожен із цих об’єктів по-своєму складний, кожен мав власну історію. Але всіх об’єднує один ключовий фактор — люди.

Іншими словами, ми обираємо проєкти не за бюджетом робіт чи тривалістю реалізації, а за потребами місцевих мешканців. Головне для ЛМС — це житло, здоров’я та доступ до освіти для тих, хто на власні очі побачив жахіття війни. І це не про пафос чи красиві заголовки в медіа. Ми не женемось за згадками фонду в заголовках чи виступах міських голів. Натомість ми женемося за людьми. За тим, аби вони поверталися додому та почувалися в безпеці.

Жоден з етапів відбудови, вказаних у державній стратегії, неможливий без людей. Відновлення, модернізація, реновація чи будівництво з нуля — це все про і для людей. Врешті-решт, кінцева мета всіх цих програм — українці. І дбати слід не лише про стіни, а й про моральний та психологічний стан тих, кого ці стіни зігріватимуть.

У довгій грі не обійтися без партнерів

Повторюся, відновлення країни — це гра в довгу. І десять років, заявлені в глобальній стратегії, — це фундамент, який забезпечуватиме подальшу й не менш тривалу розбудову України. Саме тому я закликаю всі благодійні фонди та організації, місцеве самоврядування, волонтерів та локальних активістів об’єднуватися та гуртуватися. Тут немає місця змаганням, відбудова — це не про призові місця, а про конкретний результат.

Простий приклад: наша співпраця з ГО «Громадський промінь майбутнього». ЛМС міг би будувати модульне житло самостійно, самостійно шукати родини та допомагати із заселенням. Але ж коли мова йде про людей, що буквально залишилися на вулиці, зволікати не можна. Партнерство значно підвищило нашу ефективність, та дозволило зробити все необхідне вдвічі швидше.

Замість висновків

Благодійність — це завжди складно. Передусім через надмірну кількість стереотипів та упереджень. На жаль, благодійники не всесильні, кількість запитів на допомогу все ще перевершує реально доступні ресурси. І вкрай важливо правильно розподіляти ці ресурси, мати конкретний план дій та дотримуватися цього алгоритму.

Тому маю одну, але вкрай важливу пораду для колег. Усвідомте рівень своєї відповідальності. За кожну копійку, залучену на благодійність. За кожен проєкт, під яким ви ставите свій підпис. Перевіряйте постачальників, контролюйте якість матеріалів, комунікуйте з місцевою владою та завжди говоріть із людьми, для яких це все робиться. Будьте чесними і визначайте свої помилки, якщо такі трапляються. І ніколи не відмовляйтеся від допомоги. Разом можна зробити значно більше, аніж самотужки.

І, безумовно, подбайте про команду, з якою плануєте братися за новий проєкт. Можна довго говорити про експертність та обізнаність ваших працівників, утім заміню довгочит своєю улюбленою цитатою — вам не потрібна команда зірок, вам потрібна зіркова команда.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]