Facebook Pixel

Зарплати в агросекторі України досі менші $10 на годину попри зростання

Згідно з щорічним дослідженням Agrohub HR360 Benchmarking, медіана загального доходу механізаторів, включаючи бонуси, зросла на 12% у порівнянні з 2023 роком і тепер становить 29,7 тисячі гривень. У дослідженні взяли участь 44 компанії, що загалом об’єднують 4200 фахівців.

Доходи механізаторів формуються з трьох компонентів: фіксованої частини, відрядної оплати, яка становить близько 74% загального заробітку та залежить від виду технічної операції, обсягу оброблених площ або відпрацьованих годин у полі, а також бонусу, частка якого складає близько 5%.

Серед усіх технічних операцій найвищу оплату у 2024 році отримували за збирання врожаю – 366 грн/год, що на 25% більше, ніж у 2023 році. Друге місце посідає обприскування, середня ставка якого зросла на 10% і склала 297 грн/год. За посів механізатори отримували в середньому 237 грн/год, що майже не змінилося порівняно з минулим роком. Найнижче оплачуваною операцією залишається коткування – 121 грн/год.

Рівень навантаженості та рівень зарплат механізаторів також залежать від їхньої кількості, яка у 2024 році майже не змінилася порівняно з 2023 роком і становить у середньому 27 осіб на кожні 10 тисяч гектарів.

Один із чинників впливу — вміння працівника виконувати різні технічні операції. Зокрема, 29% механізаторів задіяні в посівних роботах, 18% — в обприскуванні, а 14% — у збиранні врожаю. Частка тих, хто виконує і посів, і обприскування, становить 3,3%, обприскування та збирання — 3%, посів і збирання — також 3%. Лише 0,7% механізаторів залучені до всіх трьох операцій.

Окрім цього, близько 14% працівників не працюють безпосередньо в полі, а виконують допоміжні технічні завдання, такі як змішування добрив чи підготовка техніки. Важливо зазначити, що порівняно з 2023 роком ці показники змінилися лише на 1-2%, залишаючись стабільними.

На рівень заробітку механізаторів також впливає співвідношення використання власної техніки підприємства та орендованої. Зокрема, 87% усіх робіт виконуються за допомогою власної техніки компанії, а 13% передаються на аутсорс.

Найбільша частка власної техніки використовується для збирання врожаю — 64%, обприскування — 15%, внесення добрив — 10%. Посів та ґрунтообробка переважно здійснюються без залучення сторонніх підрядників. Аутсорсингові послуги компанії використовують здебільшого для збирання врожаю, щоб вкластися у встановлені терміни, які залежать від погодних умов і агротехнічного календаря.

Quote«Щороку ми проводимо дослідження, які допомагають відстежувати динаміку ключових показників людського капіталу: чисельність працівників, рівень заробітної плати, ступінь залучення до різних видів робіт тощо. За останні три роки ситуація стабілізувалася — підприємства адаптувалися до нових умов, що дозволяє їм підвищувати зарплати без відчутного кадрового дефіциту. Однак компанії не поспішають інвестувати у навчання працівників для виконання різних технічних операцій. Причини можуть бути різними: від нерозуміння перспектив і високої витратності цього процесу до того, що питання розвитку персоналу наразі не є для них пріоритетним», — зазначив керівник Agrohub HR360 Benchmarking Дмитро Лєбєдєв.
Подякувати 🎉