В понеділок, 26 травня, у Брюсселі презентували «Білу книгу: Майбутнє європейського лідерства в економічному стримуванні агресії». Вона закликає ЄС стати рушієм санкційної коаліції та посилити економічний тиск на росію.
Про це повідомляє Рада економічної безпеки.
У Брюсселі презентували Білу книгу, що закликає ЄС стати лідером санкційного тиску на рф
Цей документ підготувала Національна санкційна коаліція за координації РЕБ. Також його погодила Експертна група з питань санкційної політики при Кабміні.
Автори проаналізували досягнення та вразливі місця санкційної політики Європейського Союзу і запропонували практичні інструменти для зміцнення економічної безпеки блоку — як у відповідь на російську агресію, так і для протидії майбутнім загрозам.
Серед них:
- створення єдиного санкційного органу ЄС;
- впровадження аналога американського списку санкційних суб’єктів (entity list);
- посилення контролю за експортом високоризикових товарів;
- запровадження екстериторіальних (вторинних) санкцій за сприяння обходу обмежень;
- збереження санкцій проти російського оборонного сектору та критичної інфраструктури навіть після завершення бойових дій.

Санкції проти росії. Фото: depositphotos
Виконавчий директор РЕБ Денис Гутик зазначив, що санкційні інструменти, запропоновані у Білій книзі, спрямовані на якнайшвидше припинення російської війни в Україні — через скорочення доходів рф і обмеження її військово-промислового потенціалу.
Водночас вони мають і довгострокові цілі:
- відновлення територіальної цілісності;
- справедливу компенсацію завданих збитків;
- зміцнення колективної безпеки Євросоюзу.
Крім того, підтримку комплексним підходам, викладеним у Білій книзі, висловив Томаш Шінделар, заступник керівника підрозділу санкцій Європейської служби зовнішніх справ (EEAS).
На прикладі протидії «тіньовому флоту» росії він пояснив, як вже еволюціонували санкційні інструменти ЄС.
За його словами, спершу Євросоюз фокусувався виключно на суднах. Однак останній аналіз показав, що навколо «тіньового флоту» існує ціла екосистема операторів — страхові компанії, флот-менеджери, постачальники послуг.
Шінделар наголосив, що якщо ці суб’єкти також серйозно вражені санкціями, це дозволяє порушити роботу всього механізму, водночас зберігаючи тиск на сам флот.
«17-й пакет санкцій став першим, де ми застосували такий комплексний підхід. Ми більш ніж удвічі збільшили кількість суден під санкціями і вперше включили до обмежень не лише самі судна, а й пов’язаних операторів — не лише в росії, а й у третіх країнах», — каже він.
Окрім цього, конструктивні пропозиції Білої книги відзначив і співробітник дипломатичної служби США Джим Маллінакс. За його словами, вони здатні посилити тиск на росію та путіна. Водночас представник Держдепу визнав ключову роль ЄС у санкційній політиці.
Повний текст «Білої книги: Майбутнє європейського лідерства в економічному стримуванні агресії» доступний за цим посиланням.
Нагадаємо, 22 травня 2025 року ЗМІ повідомляли, що Київ підготував 40-сторінкову Білу книгу з вимогою до ЄС посилити тиск на росію, оскільки президент США Дональд Трамп відмовився від посилення санкцій.