Останнім часом Україна переживає безпрецедентний повітряний терор: росія запускає тисячі безпілотників та сотні ракет. Якщо більшість БПЛА та крилатих ракет вдається збивати, то від балістики набагато важче захиститися. Наприклад, в ніч на 25 травня росія вдарила по Україні дев’ятьма балістичним ракетами – жодну не вдалося перехопити.
Можливо, це сталося через брак ракет для системи Patriot, яка здатна перехоплювати балістичні цілі. Проте проблеми з боєприпасами існують не тільки для американської системи. Схожі труднощі відчуваються і з французько-італійським SAMP/T та німецьким IRIS-T.
розповідає, що заважає західним партнерам збільшити поставки ракет для ППО.
Чим Сили оборони збивають дрони
Варто розуміти, що в Україні ніхто не збиває російські «Шахеди» системами ППО Patriot, SAMP/T, IRIS-T. Головний аргумент тут – ціна. До прикладу, одна ракета для системи Patriot коштує від $1 млн до $4 млн, залежно від її комплектації. Тим часом один Shahed-136, за останніми даними, коштує близько $50 тис.
Кожна ракета SAMP/T коштує близько $2 млн. Звісно, є менш «потужні» системи, які мають меншу зону ураження. До прикладу, на озброєнні Сил оборони є щонайменше кілька десятків систем HAWK із радіусом перехоплення в 40 км. Одна ракета цієї системи коштує вже $250 тис.

Система ППО SAMP/T: які вона має характеристики
Саме через таку математику для знищення ворожих дронів Сили оборони використовують мобільні групи, що озброєні кулеметами та переносними зенітно-ракетними комплексами (ПЗРК). Проте одна ракета для ПЗРК FIM-92 Stinger коштує близько $120-150 тис. Навіть один постріл із ще радянського ПЗРК «Ігла» коштує не менше $60 тис.
Так сталося тому, що всі ці комплекси були розроблені для протистояння гелікоптерам, літакам і ракетам різного типу. У цьому випадку співвідношення вартості засобів ППО та уражених цілей повністю виправдане.
Тому економічно прийнятною для збиття дронів зброєю залишається робота мобільних вогневих груп. Вони озброєні великокаліберними кулеметами, а також самохідними ЗРК більш великого калібру: пострадянські ZSU-23-4 «Шилка» та «Тунгуска», німецький Gepard та швейцарський Skynex.
Збивають дрони також гелікоптери та літаки за допомогою не тільки ракет, але й гармат. До прикладу, F-16 має гармату M61 Vulcan, яка легко може впоратися з цим завданням.
Проте є цілі, що, до того ж є найбільш руйнівними, які майже гарантовано можуть збити лише Patriot: це балістичні ракети.
Patriot – єдина система, здатна збивати балістику
З крилатими ракетами (Х-101, «Калібри», Х-55, Х-59) можуть впоратися системи від «Ігли» (хоча оператор і має бути вкрай майстерним) та Stinger до SAMP/T, IRIS-T та інших. Для перехоплення балістичних ракет («Іскандер-М», Х-47М2 «Кинджал», С-300/400) існують спеціалізовані системи протиракетної оборони, як-от Patriot, THAAD або Aegis. Україна має на озброєнні лише першу з них.

Військові США та Філліпін із пусковою установкою Patriot під час навчань у 2023 році. Фото: US Army
Офіційно задекларовано, що SAMP/T теж може збивати балістику, але тільки специфічними ракетами. Проте на практиці в Україні такого не було, а експерти сумніваються в успішності таких спроб, бо самі виробники хочуть випустити покращену систему саме для збиття балістичних ракет.
Ба більше, кожна система ППО має свою ймовірність успішного перехоплення: від 60% до 85%. За словами експертів, система Patriot є найефективнішою серед усіх, що має Україна.
F-16 також не здатні збивати балістичні ракети, на відміну від крилатих. Балістичні ракети, особливо на фінальних стадіях польоту, рухаються з гіперзвуковими швидкостями та на висотах, які виходять за межі можливостей ракет «повітря-повітря», що несуть F-16.
Хто чинить опір передачі ракет для Patriot
Попри те, що ракети для американської системи виробляються не лише в США, фактично від президента Дональда Трампа залежить доля будь-яких поставок до України. За умовами контрактів, країни не мають права поставляти розроблену американцями зброю без згоди США.
The Washington Post повідомляє, що, за словами шести українських і західних посадовців, Україна дедалі більше переймається питанням отримання додаткових Patriot і ракет для них, оскільки надіслані раніше запаси вичерпуються, а адміністрація Трампа чинить опір новим поставкам.
Західні медіа пояснюють небажання Білого дому допомогти зміною пріоритетів: для Трампа важливіша гіпотетична війна з Китаєм, ніж реальна війна в Україні.
Під час слухань у Сенатському комітеті з міжнародних відносин 20 травня на запитання щодо постачання додаткових систем держсекретар Марко Рубіо заявив, що їх «відверто кажучи, у нас немає». Він сказав, що натомість США «заохочують» союзників по НАТО передавати ракети і системи Patriot зі своїх запасів, але «жодна з цих країн не хоче відмовлятися від своїх систем».
За даними компанії-виробника, наразі Patriot стоїть на озброєнні 19 країн, а усього існує понад 250 систем. Зараз у світі на рік виготовляється приблизно 550 ракет, але є плани збільшити цю кількість до 650 у 2027 році. Україна має щонайменше п’ять комплексів. За даними NYT, їх вісім, проте Володимир Зеленський заявляв, що Україні потрібно щонайменше 25 систем Patriot.

Найсучасніша з працюючих наразі ракет для Patriot PAC-3. Зазвичай дві ракети гарантовано збивають одну реактивну ціль супротивника. Фото: Lockheed Martin
При цьому в медіа вже кілька разів з’являлась інформація, що Raytheon досі не може вийти на потрібні після початку повномасштабної війни обсяги випуску. Водночас США мають тримати запас ракет для власного захисту.
Лише одного разу сам Трамп згадував про ракети для Patriot. 14 квітня він фактично відхилив прохання Зеленського про купівлю американських систем, звинувативши президента України в тому, що він «завжди прагне придбати ракети». До цього Зеленський сказав, що держава готова купити 10 комплексів Patriot американського виробництва.
3 травня Держдеп США схвалив продаж Україні навчального та супутнього обладнання для F-16 на суму $310 млн. Багато хто сприйняв це, як гарний знак, що свідчить про можливість принаймні купити потрібні для знищення балістики ракети. Проте наразі жодних новин про зміну позиції адміністрації Трампа немає.
Час від часу європейські союзники, особливо Німеччина, надають Україні ракети до комплексу Patriot. Але якщо з постачання 30 одиниць Німеччина робить великий медійний подвиг, як це сталося у квітні, про ситуацію з ракетами точно варто задуматися.
Що відбувається з іншими системами ППО
Італійська газета Corriere della Sera 14 березня повідомила, що дві системи ППО SAMP/T, передані Україні Італією та Францією, майже вичерпали свої ракети. Італійські запаси ракет Aster-30, які використовуються в SAMP/T, досягли критично низького рівня, а залишки призначені для захисту власних чутливих об'єктів Італії.
Франція, хоч і має дещо більші запаси, також стикається з труднощами у закритті термінових запитів України на додаткові боєприпаси.
Офіційно невідомо, скільки ракет до системи виготовляється на рік, але у 2023 році у Франції анонсували програму оптимізації виробництва ракет Aster для скорочення виробничого циклу з 40 до 18 місяців до 2026 року за одночасного збільшення загального обсягу випуску на 50%. Передбачається виробництво 700 ракет Aster усіх типів протягом декількох років за контрактом вартістю €2 млрд. Тобто ситуація точно не краща, ніж з ракетами для Patriot.
Якщо ж говорити про IRIS-T, то станом на травень 2025-го Німеччина передала Україні 658 ракет для цього комплексу. Місцева компанія Diehl обіцяла вдвічі наростити виробництво ракет протягом 2025 року, проте наскільки це вдалося, поки невідомо.
Тим часом навесні на тлі переговорів росіяни наростили інтенсивність атак балістичними ракетами. За даними The Economist, кремль має в запасі близько 500 одиниць такої зброї. Зазвичай для перехоплення російської балістичної ракети потрібні дві ракети-перехоплювачі для Patriot PAC-3.