Велика Британія, Франція та США надали Збройним силам України високотехнологічні ракети дальньої дії для підтримки у протистоянні російській агресії. Водночас українські військові й надалі гостро потребують німецьких ракет Taurus. Про це пише УНІАН.
Чим Taurus кращі за свої аналоги
Крилаті ракети Taurus, які запускаються з винищувачів, за розмірами та вагою приблизно відповідають британській Storm Shadow і французькій Scalp-EG. Проте головною перевагою німецької ракети є її високотехнологічна система Mephisto.
На відміну від звичайних боєголовок, що вибухають після певного часу, Mephisto здатна пробивати кілька шарів укріплень, а її детонатор можна точно запрограмувати на підрив у заданий момент, що дозволяє завдавати критичних ушкоджень стратегічним об'єктам — таким як мости чи бункери.
«Taurus має вищу «ймовірність ураження», оскільки система детонатора дає змогу боєголовці з більшою ймовірністю руйнувати складні конструкції, як-от мости, порівняно зі Storm Shadow/Scalp-EG», — каже Фабіан Гоффманн, доктор наук із ракетних технологій з Університету Осло, у коментарі Financial Times.
Ракета також обладнана турбовентиляторним двигуном, який забезпечує їй більшу дальність польоту порівняно з Storm Shadow та Scalp-EG, що використовують турбореактивні двигуни. За словами Хоффмана, Taurus здатна уражати цілі на відстані приблизно на 250 км далі, ніж її британські та французькі аналоги. Завдяки стелс-технологіям і аеродинамічній конструкції ракета може летіти на висоті всього 50 метрів, ефективно уникаючи виявлення радарами.

Водночас, як зазначає Крістіан Меллінг, фахівець з оборони з аналітичного центру «Німецьке товариство зовнішньої політики», обговорення в Німеччині зосереджене не стільки на військовому потенціалі ракети, скільки на можливій реакції росії.
Хто виробляє Taurus
Ракетна система Taurus була розроблена спільним підприємством, яке об’єднує німецький підрозділ найбільшого європейського виробника ракет MBDA та шведську компанію Saab. Боєголовку Mephisto виготовляє баварська компанія TDW — дочірнє підприємство MBDA Deutschland. Ракети Taurus перебувають на озброєнні в Іспанії, Південній Кореї та Німеччині, однак жодна з цих країн не застосовувала їх у бойових діях.
Виробництво фактично зупинене: востаннє ракети виготовляли у 2019 році для Південної Кореї. Нині на підприємствах у Шробенхаузені займаються лише модернізацією вже поставлених виробів. За оцінками експертів, вартість однієї ракети становить приблизно 1,5 мільйона євро, залежно від обсягу партії.
Ракети Storm Shadow/Scalp-EG виробляються компанією MBDA у Великій Британії та Франції. У Франції діє єдина виробнича лінія Scalp-EG, яка наразі працює над замовленням для Греції. Афіни закупили додаткову партію ракет у межах оборонного контракту на винищувачі Rafale від Dassault Aviation. Скільки саме ракет було передано Україні, офіційно не повідомляється ані британською, ані французькою сторонами.

За підрахунками Хоффмана, перед передачею Storm Shadow Україні Велика Британія мала на складах приблизно 850 таких ракет. Французький запас Scalp-EG перед постачаннями до Києва оцінювався у 460 одиниць.
Наприкінці 2023 року США почали постачати Україні балістичні ракети ATACMS. Створені компанією Lockheed Martin, ракети запускаються з наземних пускових установок і мають максимальну дальність 300 км — хоча Київ отримав ракети з дальністю 165 км.
Скільки часу треба для відновлення виробництва Taurus
Йоахім Кнопф, керівник компанії Taurus Systems, зазначив, що виробництво ракет можна швидко відновити, якщо надійде відповідне замовлення. Водночас аналітики вважають, що на виготовлення ракет Taurus знадобиться приблизно два роки.

«Збільшення або відновлення виробництва крилатої ракети не може бути зроблено відразу: ланцюжок постачань також повинен збільшити випуск або відновити виробництво компонентів, і все це вимагає часу», — говорить Дуглас Баррі, старший науковий співробітник з військового аерокосмічного комплексу Міжнародного інституту стратегічних досліджень.
Будь-які ракети, які можуть бути передані Україні, ймовірно, надійдуть із запасів Бундесверу, де зберігається близько 600 ракет Taurus. Втім, як зазначив Хоффман, лише приблизно половина з них перебуває у справному стані. Своєю чергою, Меллінг зазначив, що основною складністю стане технічна адаптація ракетної системи до українських літаків, хоча, за його словами, подібна інтеграція вже мала місце — наприклад, у випадку зі Storm Shadow та Scalp.
Taurus, технічні характеристики:
- Вага фугасного заряду разом із корпусом – 400 кг.
- Загальна вага бойової частини – 480 кг.
- Дальність дії – 500 км.
- Вага – 1400 кг.
- Довжина – 5 м.
- Швидкість польоту – 0,6-0,95 маха.