Facebook Pixel

Держава компенсує облаштування робочих місць для людей з інвалідністю — як працює система

В Україні лише кожна п’ята людина з інвалідністю працездатного віку має роботу, у Євросоюзі — кожна друга. Після повномасштабного вторгнення в Україні стало приблизно на 300 тис. людей з інвалідністю більше. Це як військові, так і цивільні. В країні зараз живуть близько 3 млн людей з інвалідністю. Дати їм роботу — це питання не тільки рівних прав та можливостей, а й економіки, адже на ринку праці зараз криза.

Держава запроваджує низку заходів для побудови безбар’єрного суспільства. Один із напрямів — можливість отримати компенсацію за облаштування робочого місця з урахуванням потреб людини з інвалідністю. Розповідаємо, як працює система.

Хто має право на компенсацію

У багатьох зі словом «безбар’єрність» пов’язана лише одна асоціація — пандуси. Але інвалідність буває різною і треба враховувати потреби такого працівника індивідуально: це може бути спеціальний стілець, клавіатура зі шрифтом Брайля, перекладач жестової мови, комп'ютерні програми тощо. На компенсацію облаштування робочого місця для людини з інвалідністю мають право:

  • роботодавці — за облаштування робочого місця для працівника з інвалідністю І або ІІ групи, а також робочого місця для ветерана з інвалідністю, який повернувся на свою роботу;
  • люди з інвалідністю І або ІІ групи, які є самозайнятими або ФОПами, — за облаштування свого робочого місця;
  • військовослужбовці, звільнені у запас/відставку з-поміж ФОП та самозайнятих осіб з інвалідністю I або II групи, які відкрили свій бізнес або відновили його — за облаштування свого робочого місця.
Підприємці можуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю. Джерело: depositphotos

Підприємці можуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю. Джерело: depositphotos

Процедура отримання компенсації

Насамперед людину з інвалідністю потрібно працевлаштувати. Не можна спочатку отримати гроші, а потім займатися облаштуванням, щоб найняти особу з інвалідністю.

Дата працевлаштування людини з інвалідністю має бути не раніше, ніж за 90 днів до дня подання заяви. На дату працевлаштування особа з інвалідністю має бути застрахованою. Компенсацію не отримає роботодавець, на якого особа працювала протягом 180 днів перед актуальною датою працевлаштування або до 29.08.2023.

Слід зазначити: якщо на конкретну людину з інвалідністю вже була така компенсація, але вона вирішила змінити роботу, то новий роботодавець не має права на компенсацію.

Для облаштування робочого місця слід обирати прилади та програми зі спеціального переліку, адже держава намагається підтримувати українського виробника і може відмовити у покритті витрат при закупівлі іноземного обладнання.

Далі потрібно подати заяву на компенсацію. Це можна зробити онлайн через портал «Дія» або офлайн у Центрі зайнятості за місцем провадження діяльності. До заяви треба додати документ про прийняття на роботу людини з інвалідністю або про повернення на робоче місце військового після служби, документи про придбання допоміжних засобів (квитанція, рахунок, накладна тощо) та дані про діяльність. Якщо роботодавець протягом останніх трьох років отримував незначну державну допомогу (до 200 тис. євро у гривні), про це теж слід вказати.

Скільки грошей можна отримати як компенсацію

Заява на отримання компенсації розглядається до 13 робочих днів. Після схвалення кошти прийдуть на офіційний рахунок підприємця протягом п’яти робочих днів.

Компенсація виплачується в розмірі фактичних витрат за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю, але не вище граничного розміру, а саме:

  • для осіб з інвалідністю I групи — не більше ніж 15 мінімальних заробітних плат згідно з законом на 1 січня календарного року, у якому ухвалюється рішення (близько 120 тис. грн);
  • для осіб з інвалідністю II групи — не більше ніж 10 мінімальних заробітних плат згідно із законом на 1 січня календарного року, у якому ухвалюється рішення (близько 80 тис. грн).

У компенсації відмовлять тим, хто має заборгованість зі сплати податків, із зарплатні, хто проходить процедуру банкрутства, а також якщо підприємство перебуває під санкціями або розташоване на тимчасово окупованих територіях.

Держава може компенсувати до 120 тис. грн. за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю. Джерело: depositphotos

Держава може компенсувати до 120 тис. грн. за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю. Джерело: depositphotos

Результати програми

Компенсацію за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю отримали понад 2500 підприємців, створено близько 3000 робочих місць, біля 200 млн грн. повернено за закупівлю обладнання.

«Цього року на реалізацію програми ми заклали в бюджет майже 400 млн грн, що дозволить облаштувати близько 5000 інклюзивних робочих місць. Пропонуємо роботодавцям активно користуватися програмою та спільно інвестувати у безбар’єрність робочого простору», — зазначила заступниця міністра економіки Тетяна Бережна.

Найчастіше компенсацію отримують підприємці у Київській, Черкаській, Івано-Франківській, Одеській областях та місті Києві. Середній розмір компенсації становить 79 тис. грн.

Подякувати 🎉