Слідство проти п’ятого президента Петра Порошенка у так званій «вугільній справі» завершено. Політику інкримінують держзраду. На цей час вирішується питання, в якому суді розглядатимуть справу.
Про це йдеться в матеріалі видання «Українська правда».
Справа проти Порошенка: що відомо
Джерела «УП» у владі повідомили, що в мотиваційній частині щодо санкцій йшлося про «участь Порошенка» в підготовці так званих Харківських угод та організацію ним разом із проросійським політиком та олігархом Віктором Медведчуком «вугільної схеми».

Зокрема, йдеться про викриту в 2016 році схему, за якою замість вугілля з ПАР в Україну заїжджало вугілля з окупованих шахт Луганської і Донецької областей.

Петро Порошенко. Фото: УНІАН
Видання зазначає, що у грудні 2021 року в рамках цього провадження Державне бюро розслідувань оголосило Порошенку підозру в держзраді. А 2 вересня 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення рф, в ДБР заявили, що закінчили розслідування історії про контрабанду вугілля.
«Відтоді до весни 2025-го жодних рухів у «вугільній справі» навіть видно не було», — йдеться у матеріалі.
Однак після запровадження санкцій Печерський райсуд Києва обмежив захисту п’ятого президента термін ознайомлення з матеріалами справи до 15 квітня.
Адвокат Порошенка Ілля Новіков розповів журналістам «УП», що наразі вирішується, в який із судів Києва справа буде призначена до розгляду.
При цьому захист політика звертає увагу на те, що Медведчуку та іншому фігуранту справи в ході слідства змінили формулювання в підозрах. Однак щодо Порошенка як чинного нардепа це може зробити тільки генеральний прокурор, якого після звільнення Андрія Костіна досі немає.
«Тому слідчі в обвинувальний акт взяли старий текст підозри, без урахування будь-яких даних захисту. Хоча після того, як було внесено зміни в підозрах інших фігурантів, це суперечить здоровому глузду», — зазначають журналісти.
Також, як зазначає видання, одного з головних фігурантів справи, Віктора Медведчука, 21 вересня 2022 року обміняли на понад 200 українських військовополонених, а тодішній міністр енергетики Володимир Демчишин уже кілька років, як виїхав з країни.
В Офісі генпрокурора і СБУ натомість заявили, що «свідчення Медведчука проти Порошенка» задокументовані, а кейс Демчишина вивели в окремий епізод і передали справу в суд без нього. Тому, як зазначає видання, «хто має стати головним винуватцем, сумнівів не лишається».
«Але, мабуть, найбільш невигідний для слідства аспект «вугільної справи» в тому, що в цій великій історії про «торгівлю на крові» немає грошей. Тобто Порошенку інкримінують не збагачення чи корупцію, а державну зраду і сприяння терористам «Л/ДНР», — йдеться в публікації.
Нагадаємо, увечері 12 лютого 2025 року РНБО ввела санкції проти Порошенка. Вони стосувалися позбавлення державних нагород, блокування активів, обмеження на торгівлю та виведення капіталу з України.
27 березня Марина Порошенко звернулася до суду з проханням поділити майно з експрезидентом Петром Порошенком.
17 квітня відбулося перше засідання Верховного Суду у справі про персональні санкції, застосовані РНБО за указом президента Володимира Зеленського, проти Петра Порошенка.
13 травня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду задовольнив клопотання Петра Порошенка щодо витребування доказів з ОП, які стали підставою для запровадження проти нього санкцій.
16 травня Крижопільський районний суд закрив провадження у справі за позовом Марини Порошенко до Петра Порошенка про поділ майна. Причина — відсутність предмета спору.