Минулого року Дональд Трамп пообіцяв, що закінчить війну в Україні «за 24 години». Минулого тижня він заявив, що вона не буде вирішена доти, доки він і президент росії володимир путін не зможуть «зустрітися» і обговорити її особисто. Про це пише BBC.
У понеділок ситуація знову змінилася. Після двогодинної телефонної розмови з путіним Трамп заявив, що умови мирної угоди можуть бути обговорені лише між росією та Україною — і, можливо, за допомоги Папи Римського.
Втім, президент США не втратив оптимізму щодо перспективи миру, написавши в соціальних мережах, що бойовики «негайно почнуть» переговори про припинення вогню і закінчення війни.

Такі настрої дещо розходилися з російською позицією. путін лише заявив, що його країна готова працювати з Україною над розробкою «меморандуму про можливу майбутню мирну угоду». Розмови про меморандуми та «можливе майбутнє» миру навряд чи є тим міцним підґрунтям, на якому можна швидко досягти довготривалих домовленостей. Путін знову підкреслив, що будь-яке рішення має бути спрямоване на усунення «першопричин» війни, якими росія у минулому називала прагнення України до тісніших зв'язків з Європою.
В ефірі телеканалу Truth Social після дзвінка Трамп заявив, що росія і Україна «негайно розпочнуть переговори» про припинення вогню, додавши, що «умови для цього будуть обговорюватися між двома сторонами».
Але існує ймовірність, що остання позиція Трампа щодо війни в Україні може бути ознакою того, що США зрештою покинуть стіл переговорів.
Пізніше в понеділок Трамп заявив, що не відійде від посередництва в переговорах між двома країнами, але визнав, що у нього є «червона лінія в голові».
«Тут задіяні великі его, але я думаю, що щось станеться. А якщо ні, то я просто відступлю, а їм доведеться продовжувати», — сказав він.
Такий крок, однак, супроводжується низкою запитань і ризиків.
Якщо США вмивають руки від війни, як погрожували віцепрезидент Джей Ді Венс і держсекретар Марко Рубіо, чи означає це, що США також припинять будь-яку військову і розвідувальну підтримку України? І якщо це так, то це може бути розвиток подій, який росія, з її більшими ресурсами порівняно з Україною, відрізаною від американської підтримки, вітатиме.
Цієї перспективи достатньо, щоб занепокоїти Володимира Зеленського.
«Для нас усіх дуже важливо, щоб Сполучені Штати не дистанціювалися від перемовин і досягнення миру, бо єдиний, хто в цьому зацікавлений, — це путін», — сказав він у понеділок після телефонної розмови Трампа і путіна.
Трамп висловив розчарування як путіним, так і Зеленським, оскільки зусилля з врегулювання трирічного конфлікту затягуються. На вибуховій зустрічі в лютому в Овальному кабінеті він звинуватив українського лідера в «грі з Третьою світовою війною», а в квітні заявив, що був «дуже злий» і «розлючений» на путіна після того, як переговори продовжили пробуксовувати.
Трамп обіцяє послаблення санкцій проти росії, а також нові торговельні угоди та економічні інвестиції як спокусу, що підштовхне путіна до мирної угоди. Він знову згадав про це у своїх коментарях після дзвінка. З іншого боку, не обговорювалися будь-які негативні наслідки, такі як нові санкції щодо російського банківського сектору та експорту енергоносіїв.
Минулого місяця президент США попередив, що не потерпить, щоб путін «підтакував», і заявив, що росія не повинна націлюватися на цивільні райони. Але днями росія завдала найбільшого за час війни удару безпілотниками по українських містах, а понеділкова розмова двох світових лідерів чітко показала, що будь-яке припинення вогню чи мирна угода все ще залишаються далеко за горизонтом.