Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків Нацбанку 28 квітня ухвалив рішення про небездоганну репутацію Петра Порошенка. Це ускладнить роботу одного з його активів – Міжнародного інвестиційного банку.
Адвокат п’ятого президента Ілля Новіков зазначив, що НБУ за власною ініціативою розглянув питання репутації Порошенка на основі указу президента України про санкції, хоча законодавство цього не передбачає. Ба більше, адвокат стверджує, що Нацбанк діяв всупереч нормам Конституції.
Також попри оскарження Порошенком рішення РНБО у Верховному Суді України, НБУ вирішив не чекати рішення суду. Тим часом НБУ повідомив, що під час засідання, на якому ухвалили це рішення, була спроба тиску з боку представників Порошенка.
розповідає про деталі справи та реакцію на неї.
Які додаткові обмеження отримає Порошенко після рішення НБУ
Петро Порошенко є основним бенефіціаром Міжнародного інвестиційного банку (МІБ). 7 квітні 2025 року НБУ оштрафував МІБ на 20,5 млн грн за порушення законодавства щодо запобігання відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом. Крім того, банк був позбавлений ліцензії на торгівлю цінними паперами.
Санкції РНБО та рішення НБУ щодо Петра Порошенка можуть призвести до зниження прибутковості МІБ та втрати клієнтів. Крім того, визнання небездоганної ділової репутації ускладнює можливість Порошенка працювати у фінансовому секторі.

Рішення НБУ застало Порошенка на саміті Європейської народної партії у Валенсії, де він зустрівся із Комісаром ЄС з питань оборони та космосу Андріусом Кубіліусом. Фото: Петро Порошенко
Нагадаємо, що санкції РНБО проти голови «ЄС», запроваджені 12 лютого 2025 року, включають 17 обмежувальних заходів, які суттєво впливають на його фінансову, політичну та бізнесову діяльність.
Насамперед Порошенко тимчасово позбавлений права користуватися та розпоряджатися власними активами. Також обмеження РНБО передбачають заборону на користування радіочастотним спектром України, що може вплинути на діяльність медіаресурсів, пов’язаних з Порошенком, насамперед телеканалу «Прямий».
Як відреагували на справу Порошенка
«У відповідності до якоїсь інструкції, яку НБУ написав собі сам, абсолютно за надуманими приводами, в межах політичного переслідування була здійснена спроба не просто завдати шкоди репутації Петра Порошенка, а завдати конкретної шкоди банкові, його вкладникам і загалом стану демократії в Україні», – сказав депутат від «ЄС» Ростислав Павленко у спільному відеокоментарі з адвокатами п’ятого президента.
Адвокати Порошенка підкреслюють, що одного з представників команди захисту просто не допустили до засідання, а другого – вимкнули з онлайн-відеоконференції. Вони також поскаржилися на відсутність будь-яких аргументів від НБУ для надання п’ятому президенту України статусу особи з небездоганної діловою репутацією.
«В результаті НБУ потішив авторитарні амбіції Зеленського і разом із замовником політичного рішення завдали шкоди допомозі ЗСУ, яка фінансувалася через банк, де співвласником є Порошенко, і тепер цей банк через правові наслідки виконання замовлення буде мати великі проблеми», – написав депутат від «ЄС» Володимир Ар’єв.

Петро Порошенко майже щомісяця має зустрічі з провідними політиками за кордоном, проте ми досі не бачимо багато згадок про санкції проти Порошенка в міжнародній пресі. Такий витік міг би вдарити по репутації всієї країни. Фото: Петро Порошенко
Сам Петро Порошенко вкотре підкреслив, що жодних порушень, за які він міг би отримати санкції від РНБО, не було, а рішення НБУ «свідчить про серйозні проблеми з репутацією самого Нацбанку». Порошенко робить висновок, що дії влади свідчать про «активну підготовку до виборів» шляхом створення проблем для опозиції.
Про це каже і Ірина Геращенко, співголова фракції «ЄС» у парламенті. Загалом депутати від «Європейської Солідарності» вважають, що мета санкцій – вибити Порошенка з політичного процесу.
На відміну від представників «ЄС», депутати «Слуги народу» ігнорують додаткові обмеження щодо діяльності лідера опозиції. Голова депутатської фракції Давид Арахамія, спікер парламенту Руслан Стефанчук, очільниця партії Олена Шуляк – жоден із відомих нардепів президентської партії ніяк не прокоментував події.
Як санкції вплинули на політичну кар’єру Порошенка
Ще під час введення санкцій РНБО публіцист Юрій Богданов привітав Петра Порошенка з відродженням політичної кар’єри. Він вважає, що головною задачею цих дій є концентрація протестних виборців навколо зручного для Володимира Зеленського політичного опонента.
«Хочу нагадати наступне. 2017-2018, коли до номінування Зеленського у президентському рейтингу було чотири лідери – Порошенко, Тимошенко, Бойко і Гриценко, багато хто в тодішній Адміністрації президента теж носився з планом вивести у другий тур саме Бойка. Бо тільки його Петро Олексійович впевнено перемагав завдяки антирейтингу останнього. Його ж саме тоді ніжно вивели з-під справи «вишок Бойка», щоб він раптом судимість не отримав. Але при цьому саме Бойко розганявся як головний «проросійський кандидат» і прямим pr самого Бойка, і «чорним pr» проти Бойка, який насправді був компліментарним для його аудиторії. Що характерно, план не спрацював, бо зʼявився Зеленський. І цього разу не спрацює, звісно. Ця історія мала б чомусь навчити команду самого Зеленського, але ні», – написав Богданов.
Справді, санкції та розголос навколо них за останні два місяці стали непоганим фундаментом для команди п’ятого президента, аби нагадати про себе не тільки всередині власної бульбашки, але й перед ширшою аудиторією. Проте наразі немає актуальних публічних вимірів рейтингу Петра Порошенка, щоб точно сказати, чи додало це йому прихильників.
«Я вважаю, що тут великою помилкою з боку влади є санкції проти Порошенка. Ми бачимо порушення основних демократичних засад, і звичайно, це призводить до критики. Але деяких депутатів опозиції теж явно заносить», – підкреслив на початку квітня в розмові з
професор політології Олексій Гарань.
Ба більше, деякі політологи вважають, що такими діями Офіс президента сам відкривається для цілком справедливої критики, що навряд чи підсилює позиції вже самого президента Зеленського.
Тому, можливо, правий нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк, який хотів би вірити, що у цих подіях є «хитра стратегія, яку мало хто розуміє… але ні».