В українські суди надходить все більше позовів від громадян про скасування штрафів ТЦК за порушення правил військового обліку, які сягають від 17 тис. до 25,5 тис. грн. на основі аналізу реальних найсвіжіших кейсів та відповідей юристів з’ясовує, коли суди стають на бік громадян, а коли залишають штрафи ТЦК чинними.
У яких випадках суди скасовують штрафи ТЦК: реальні кейси
«Постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн скасувати, провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити», – саме такі рішення часто виносять українські суди у справах про оскарження штрафів ТЦК.
В судових рішеннях, які проаналізував , ситуації у позивачів різні. Наприклад, одного з них мобілізували в день перевірки документів, а потім заочно оштрафували за відсутність паперового військового квитка, хоча позивач і пред’явив «Резерв+». На той момент паперовий військовий квиток чоловіка знаходився у ТЦК, оскільки йому вже вручили повістку. Суд виніс рішення про скасування штрафу через грубі порушення процедури. Адже пред’явлення витягу з «Резерв+» має таку саму юридичну силу, як і паперовий військовий квиток.
Військовозобов’язаному виписують повістку. Фото: УНІАН
Інший кейс: чоловіка зі статусом звільненого в запас військовослужбовця оштрафували за начебто неоновлення облікових даних, хоча у ТЦК й без того мала бути уся потрібна інформація. Суд визнав накладення штрафу неправомірним через порушення процедури і брак доказів.
Наступний приклад: чоловіка, який сам прийшов до ТЦК для оформлення на службу за контрактом, оштрафували за неявку за повісткою, яку раніше відправляли поштою і не знайшли адресата. Через це на момент оформлення на службу позивач мав у «Резерв+» статус «у розшуку». У цій ситуації суд також визнав штраф незаконним. А в іншому випадку позивач вдало оскаржив штраф 25 тис. грн за неявку до ТЦК, посилаючись на відсутність належного вручення повістки та наявність чинної відстрочки.
Застосунок «Резерв+». Фото: УНІАН
Як узагальнює Віолетта Монастирьска, адвокат Legal Strategy, у більшості випадків суди залишаються на боці позивачів та скасовують штрафи ТЦК. Співрозмовниця виділяє три основні причини скасування штрафів:
- недотримання ТЦК процедури накладення штрафу;
- відсутність переконливих доказів вчинення порушень громадянами;
- накладення штрафів за період, коли нові норми ще не набули чинності.
«Також суди скасовують постанови про накладення штрафів і у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, – каже Данило Трясов, адвокат АО Leshchenko & Partners. – Це означає, що фактично військовозобов’язаний не вчиняв ніяких протиправних дій, тобто не порушував правила військового обліку, які передбачені постановою КМУ №1487. У випадку, якщо особа не є суб’єктом правопорушення, штраф можливо оскаржити: наприклад, коли намагаються оштрафувати невійськовозобов’язаного або чоловіка, який був виключений з військового обліку».
Коли суди стають на бік ТЦК і залишають штраф у силі: приклади рішень
Проте військовозобов’язаним, які отримали штраф від ТЦК, не варто сподіватися, що суд обов’язково стане на їхній бік. Адже серед рішень, які проаналізував , є й інші кейси.
Наприклад, один з позивачів оскаржував штраф в 17 тис. грн за порушення правил військового обліку, посилаючись на проблеми зі здоров’ям і те, що ТЦК за потреби міг отримати його дані через реєстри. Але суд встановив, що позивач не виконав обов'язок самостійно оновити дані у встановлений законом термін, відхилив позов і залишив штраф чинним.
Наступний кейс: позивач оскаржував штраф у розмірі 17 тис. грн за неявку до ТЦК за повісткою, посилаючись на неналежне вручення поштового повідомлення, хворобу та догляд за батьком. Але суд встановив, що повідомлення про виклик здійснено належно, а докази поважних причин неявки відсутні. Тому штраф визнали законним.