Facebook Pixel

Пільги на ввезення енергообладнання – експерти оцінюють, скільки і на чому можна заощадити

В Україні з 27 липня 2024 року діють нові пільги на ввезення енергообладнання. Отже, громадяни уважно придивляються, які зарядні станції або генератори можна придбати дешевше і коли для цього з’явиться найкраще вікно можливостей. The Page з’ясовує, що тепер можна ввезти в Україну без мита і ПДВ і як нововведення вплине на ціни на зарядні станції, генератори та інші популярні товари.

Як ввозити в Україну енергообладнання без мита і ПДВ

Пільги на ввезення енергетичного обладнання введені законами №3853-IX від та №3854-IX від 16.07.2024, які набули чинності 27 липня 2024 року. Ярина Паш, молодший юрист АО «Місечко та Партнери», уточнює, що з цього моменту Кабінет Міністрів у місячний термін має прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цих законів.

Quote«Отже наразі [станом на першу декаду серпня] ми можемо тільки припускати, що ввезення електрогенеруючого обладнання здійснюватиметься за письмовим декларуванням. Тобто особа буде зобов’язана сформувати митну декларацію, вказавши у ній код УКТЗЕД та найменування товару. При цьому, на нашу думку, декларації про відповідність та нанесення на товар або на його упаковку знаку відповідності технічним регламентам вимагатися не будуть».

Оскільки митні пункти ще не отримали інструкцій від Держмитслужби щодо порядку пропуску через кордон обладнання, звільненого від ПДВ та ввізних мит, на думку співрозмовниці The Page, це може стати підставою для відмови у застосовуванні пільг. Також є ризик, що на митниці будуть вимагати додаткові документи (декларації про відповідність тощо), як підставу для застосування пільги. Залишається сподіватися, що усіх цих ризиків остаточно вдасться уникнути, щойно Кабмін і Держмитслужба виконають належну нормативно-правову роботу і митні пункти отримують роз’яснення.

Між тим Іван Маринюк, юрист, керівник практики податкового права юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», пропонує наступний алгоритм дій для застосування пільги при ввезені обладнання для енергонезалежності:

  • перевірити, чи співпадає код товару, який плануєте замовляти, з кодом УКТ ЗЕТ та його характеристики з правилами звільнення від ПДВ та мита при його імпорті;
  • правильно зазначити найменування товару при заповненні відомостей про нього на поштових сервісах;
  • своєчасно та в повному обсязі надавати підтверджувальні документи на товар для митного оформлення на запит митниці чи митного брокера.

Також варто нагадати, що митне декларування навіть до прийняття згаданих законів взагалі не було потрібне у випадку з такими товарами:

  • вартістю до 500 євро, вагою до 50 кг у багажу;
  • до 150 євро у міжнародних поштових відправленнях.
Сонячні панелі на балконі київської багатоповерхівки. Фото: Depositphotos

Сонячні панелі на балконі київської багатоповерхівки. Фото: Depositphotos

Як отримати поштою зарядну станцію з-за кордону без податків

Відповідно до нового законодавства пільги розповсюджуться у тому числі на товари, які переміщуються (пересилаються) на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях для вільного обігу. Тобто, як пояснює Ярина Паш, під час покупки відповідного електрогенеруючого обладнання у іноземних інтернет-магазинах і доставки до українського покупця поштою застосовуватимуться пільги щодо звільнення від сплати ПДВ та ввізних мит. Співрозмовниця The Page уточнює, що при цьому товари вартістю понад 150 євро та менше 10 тис. євро підлягатимуть декларуванню з використанням митної декларації М16. Останню подає митний брокер служби, яка здійснює доставку.

Quote«Пільговий режим поширюється на товари, які переміщуються на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, – підтверджують The Page у пресслужбі Нової пошти. – Це дозволить приватним особам та малим підприємствам імпортувати необхідне обладнання без додаткового фінансового навантаження.

Щоб не сплачувати мито та ПДВ при ввезені в Україну, потрібно декларувати товари під відповідними кодами УКТЗЕД».

В Новій пошті стверджують, що завдяки запровадженим пільгам лише на миті та ПДВ на товари вартістю більше 150 евро заощадити вдасться до 30% (без урахування ціни доставки). Для наочності в пресслужбі Нової пошти наводять такий приклад:

Купуємо бензиновий генератор в Польщі на Allegro

  • ціна в Польщі: 2399 PLN (≈25 тис. грн);
  • вартість розмитнення до 27 липня 2024 року: 6,1 тис. грн (10% мито + 20% ПДВ для товарів дорожче 150 евро);
  • вартість розмитнення після 27 липня 2024 року: 0 грн;
  • доставка з Польщі в Україну: 120 PLN (1,2 тис. грн).
  • загалом до 27 липня: 32,3 тис. грн;
  • загалом з 27 липня: 26,2 тис. грн (-18,9%).

Проте Ярина Паш попереджає, що у випадку якщо митниця самостійно класифікує товари за іншим, ніж вказаний, кодом УКТЗЕД, цілком можливе нарахування ввізного мита та ПДВ. Отже вибирати товари треба дуже уважно.

Пільги поширюються на бензинові генератори. Фото: Depositphotos

Пільги поширюються на бензинові генератори. Фото: Depositphotos

Які зарядні станції і генератори можна ввезти без мита, а які – ні

Анастасія Луук, співкеруюча партнерка юридичної компанії «АРМАДА», підкреслює, що законодавство звільняє від сплати мита та ПДВ при ввезенні в Україну такі товари:

  • електрогенераторне обладнання;
  • обладнання для вітрової та сонячної генерації;
  • акумулятори (крім акумуляторів малої потужності).

Отже, залишається з’ясувати, що саме з точки зору букви закону є «акумуляторами малої потужності».

Quote«Враховуючи, що відповідно до законів звільняються від оподаткування ввізним митом та ПДВ товари, які класифікуються за кодом 8507 60 00 00 УКТЗЕД (крім установок зберігання енергії потужністю менш як 300 Вт змінного та/або постійного струму та окремих літій-іонних комірок ємністю менш як 200 А/год), наприклад, портативна зарядна станція потужністю 200 ВТ, ємністю 151 Вт/год (40800 мАг) та повербанк потужністю 100 Вт та ємністю 40000 мАг не підпадають під дію вказаних законів. Водночас портативна зарядна станція потужністю 300 Вт, ємністю 256 Вт/год підпадає», – роз’яснює Анастасія Луук.
Енергетичне обладнання

Енергетичне обладнання

В Новій пошті уточнюють, що без мита і ПДВ можна ввозити саме бензинові генератори (окрім призначених для авіації) потужністю понад 7,5 кВ·А, але не більш як 375 кВ·А, тоді як дизельні обкладаються митом. Крім того, за інформацією Нової пошти, пільга діє для електричних двигунів та генераторів потужністю понад 750 кВ·А, тобто промислових електрогенераторів, а також обладнання для вітро- та сонячної генерації – інверторів будь-якої потужності, турбореактивних двигунів.

Отже, перед придбанням за кордоном відповідної техніки треба ретельно аналізувати, чи підпадає під дію пільг та чи інша модель.

Павербанки не підпадають під пільги. Фото: Depositphotos

Павербанки не підпадають під пільги. Фото: Depositphotos

Які товари для оборони і безпеки звільнили від мита і ПДВ

Крім власне енергообладнання, яке допоможе українцям переживати відключення електроенергії, мито та ПДВ при ввезенні в Україну також обнулили для низки товарів, важливих для безпеки і оборони.

Quote«Також від оподаткування звільнили обладнання для виготовлення засобів протидії технічним розвідкам та ремонту машин механізованого розмінування. Це включає, наприклад, тактичні навушники спеціального військового призначення (УКТ ЗЕД 8518 30 00 90), засоби радіоелектронної боротьби (товарна позиція 8543 згідно з УКТ ЗЕД) та інші засоби виявлення і протидії безпілотним літальним апаратам», – уточнює Анастасія Луук.

Співрозмовниця The Page додає, що пільги додатково поширюються на комплектуючі для виробництва та ремонту машин механізованого розмінування (товарні позиції 8427, 8430, 8479 УКТ ЗЕД) та активних засобів протидії технічним розвідкам (8517, 8525, 8543). Важливо, що період дії пільг охоплює весь період воєнного стану в Україні. Наразі Верховна Рада продовжила воєнний стан з 12 серпня до 9 листопада 2024 року.

Як пільги на ввезення енергообладнання вплинуть на його вартість

На думку опитаних The Page експертів, ефект від звільнення імпорту енергетичного обладнання від мита і ПДВ навдовзі має стати помітним для кінцевих споживачів.

Quote«У зв’язку з відкриттям контейнерної лінії в портах Одеси очікується надходження великих поставок електричного обладнання з Китаю, що призведе до перенасичення ринку та у подальшому, приблизно у місячний термін, зниження вартості цієї категорії товарів», – прогнозує Анастасія Луук.

За совами Ярини Паш, зниження цін на відповідну продукцію відбудеться тому, що ПДВ та ввізне мито є частиною кінцевої вартості товару, і коли ці податки скасовуються, імпортери можуть знизити ціну на обладнання для кінцевих споживачів. Проте співрозмовниця The Page радить враховувати, що реальний вплив ініціативи на ціни залежить від наступних факторів:

  • швидкість адаптації ринку, бо імпортери та продавці мають підлаштувати свої цінові політики до нових умов;
  • наявність товару на складі, адже запаси товарів, які раніше імпортували з податками, продовжуватимуть продавати за старими цінами до розпродажу;
  • конкуренція між постачальниками та продавцями товарів, рівень якої також впливає на швидкість і обсяг зниження цін.
Quote«Зазвичай, перші зміни можуть стати помітними протягом кількох тижнів після запровадження нових податкових умов, але для повного відображення нових цінових рівнів може знадобитися кілька місяців», – коментує Ярина Паш.

«Застосування пільг з ПДВ та мита може знизити ціни на енергетичні товари (наприклад, на зарядні станції) від 20%, – вважає Іван Маринюк. – Проте регулярні відключення світла, значний попит та бажання отримання підприємницького прибутку може не призвести до швидкого падіння цін для кінцевих споживачів. Зниження відбуватиметься поступово та з урахуванням рівня конкуренції».

Ритейлери, до яких звернувся The Page за коментарем щодо впливу пільги на роздрібні ціни, поки утримуються від коментаря.

Подякувати 🎉