Facebook Pixel

Як очистити сільгоспземлю від мін і забруднення, скільки це коштує і хто за все заплатить

Через повномасштабне російське вторгнення Україну називають найбільш замінованою країною світу. Земля страждає і від механічного та хімічного забруднення. The Page з’ясовує масштаб проблем та вивчає шляхи їх подолання.

Яка площа сільгоспземель в Україні забруднена через війну

Зараз лунають різні оцінки обсягу постраждалих від війни сільгоспземель — від 0,5 до 8 млн га. Проте наразі важко зробити точну оцінку.

Олег Хоменко, генеральний директор «Українського клубу аграрного бізнесу» (УКАБ), нагадує, що є території, які зараз фактично не можна обстежити. Мова йде про 20-кілометрову зону прикордонних регіонів Сумської, Чернігівської, Харківської областей, а також усього кордону з Білоруссю, де землі заміновані, фортифіковані, через що важко оцінити, в якому вони стані.

Quote«Особисто з моїх розрахунків, ця цифра [обсягу замінованих сільгоспземель] становить до 2,5 млн га. Це землі на деокупованій території та на лінії бойового зіткнення», — уточнює Хоменко.

Землі, які гіпотетично можуть бути замінованими або знаходяться у зоні ризику, в Україні не обробляються.

Інтерактивна мапа територій, які потенційно можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами

Інтерактивна мапа територій, які потенційно можуть бути забруднені вибухонебезпечними предметами

Quote«Площа земель, яка вважається забрудненою, але насправді такою не є, настільки велика, що суттєво впливає на вартість розмінування. А це, своєю чергою, – на ціни на продовольство у світі та продовольчу безпеку, оскільки велика кількість землі, придатної для сільського господарства, не використовується», — наголошує Пол Геслоп, керівник Програми протимінної діяльності ПРООН (UNDP) в Україні.

На думку співрозмовника The Page, важливо якомога швидше підтвердити, безпечна чи небезпечна та чи інша земля, і почати її використовувати.

Чим забруднена земля після бойових дій

Олег Хоменко відзначає наступні складові забруднення полів через війну:

  • снаряди, які не розірвалися, що залишаються на певній глибині і можуть здетонувати;
  • міни, умисно встановлені росіянами під час відступу;
  • спалена техніка, яка виділяє метали, гази, масла, спричиняє забруднення хімічними речовинами, вибухонебезпечними засобами і не розірваними снарядами.
Спалена ворожа техніка теж забруднює українську землю. Фото: Марія Бабенко

Спалена ворожа техніка теж забруднює українську землю. Фото: Марія Бабенко

«Земля, яка зазнала артилерійського обстрілу чи бомбардування, міститиме нерозірвані боєприпаси, хімічне забруднення, залишки металобрухту і, ймовірно, буде густо вкрита вирвами. Від мін, які вибухнули, теж залишається осад від вибухівки в ґрунті», — каже Пол Геслоп.

Тіфейн Лукас, координаторка проєкту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) з очищення сільськогосподарських земель від вибухонебезпечних залишків війни, додає, що зараз в боях використовуються зброя та хімікати, які не піддаються розкладанню та можуть зберігатися в ґрунті століттями.

Quote«Основну загрозу становить забруднення вибухонебезпечними предметами, адже саме воно блокує діяльність аграріїв, потребуючи дорогого та тривалого очищення, — кажуть в «KSE Агроцентрі». — Але хімічне забруднення важкими металами від набоїв, уламків ракет та мін негативно впливає на якість та родючість ґрунтів. Потреба в інвестиціях у відновлення родючості створює додатковий фінансовий тягар для аграріїв».

Олександр Овсяник, директор агропромислового департаменту Групи «Агротрейд», розповів The Page, що 95% воєнних знахідок на полях Групи становлять гільзи, залишки вже розірваних боєприпасів, ще 4% припадає на вибухонебезпечні предмети (залишки касет, уламки збитих ракет), які опинилися в полі випадково, а 1% припадає на умисно встановлені міни, які мають серйозну загрозу.

Скільки втратив агросектор через російський екоцид

Від повномасштабної війни постраждали практично всі галузі сільського господарства в Україні.

Quote«Рослинництво стикається з забрудненням земель, знищенням інфраструктури, складів та елеваторів для зберігання зерна. Тваринництво — з розбитими комплексами. Садівництво — з втратою насаджень. Також спостерігаємо значне скорочення овочівництва через окуповані південні області та підрив Каховської ГЕС», — зазначає Олег Хоменко.

Тіфейн Лукас уточнює, що збитки, яких зазнало українське сільське господарство, оцінюються у $40,2 млрд, що включає втрату транспорту, обладнання, доступу до земель, складських приміщень, худоби, рибальства, аквакультури та багаторічних насаджень.

За оцінками «KSE Агроцентру», найбільше постраждало рослинництво — його втрати внаслідок скорочення виробництва станом на квітень 2023 року оцінювалися в $14,3 млрд.

«Суттєва частка втрат спричинена мінним забрудненням і окупацією. Але повноцінне відродження рослинництва неможливе без відновлення експорту морем, оскільки за поточних умов рентабельність виробництва більшості культур відʼємна. У разі поновлення повноцінного морського експорту темп відновлення буде диктуватися швидкістю повернення земель до виробництва», — коментують в «KSE Агроцентрі».

Скільки землі встигли розмінувати

Україна станом на осінь 2023 року вже звільнила понад 40 тис. кв. км окупованих після 24 лютого 2022 року територій. За словами Олега Хоменка, сьогодні сільгоспвиробництво вже ведеться на деокупованих територіях Київщини, Чернігівщини, Сумщини і Харківщини.

Розмінування звільненої Харківщини. Фото: ДСНС

Розмінування звільненої Харківщини. Фото: ДСНС

Виходячи з заяви прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, наприкінці вересня з 470 тис. га сільгоспземлі, визначеною пріоритетною до розмінування, вдалося обстежити понад 200 тис. га, з яких 120 тис. га вже знову обробляються. Втім, в «KSE Агроцентрі» зауважують, що окрім проблеми мінування, аграріям заважають відновлювати діяльність значні фінансові втрати, які, за оцінкою KSE Institute, станом на червень цього року перевищили $49 млрд.

Цікавим досвідом з The Page поділились в Групі «Агротрейд». Дуже серйозна ситуація у компанії була на Чернігівщині, де з 10 тис. га 9,5 тис. були у снарядах, бомбах і ракетах.

Також залишками боєприпасів були «засіяні» понад 3,5 тис. га полів компанії поблизу Новомиколаївки на Харківщині. Але з їх очищенням вдалося впоратися за місяць.

Збір озимої пшениці з деокупованих територій Харківщини. Фото: Група «Агротрейд»

Збір озимої пшениці з деокупованих територій Харківщини. Фото: Група «Агротрейд»

Quote«Під час першої після розмінування посівної нам довелося поступитися деякими правилами і стандартами. Нам не вистачало добрив, тому ми переглянули норми їх використання, а в посівній структурі замінили на соняшник 3 тис. га кукурудзи — найбільшого споживача азотних добрив. Проте навіть за таких умов наші поля виглядають достатньо добре», — ділиться досвідом Олександр Овсяник.

Між тим, під інтенсивними обстрілами у Групи «Агротрейд» залишається частина територій у Харківському регіоні, де компанія поки не планує жодних робіт. Також ледь не щодня зазнають артилерійських атак поля у прикордонних громадах Сумщини.

Які технології пропонуються для обстеження, розмінування і очищення землі

«На деокупованих територіях землі можна обстежити різними методами: від супутникових та аерофотознімків до технічних оглядів за допомогою фахівців із розмінування, мінно-пошукових собак, спеціальних механічних засобів, а також використання новітніх компʼютерів та штучного інтелекту. Кожен метод має свою ефективність залежно від ситуації. Чим він простіший, тим дієвіший», — розповідає Пол Геслоп.

Патрон — собака-талісман ДСНС України у Чернігівській області. Фото: Вікіпедія

Патрон — собака-талісман ДСНС України у Чернігівській області. Фото: Вікіпедія

Найбільш надійним залишається ручне розмінування, але це найповільніший і найдорожчий метод. Тому в Україні шукають можливість звузити його застосування тільки до тих ділянок, де це дійсно необхідно.

Пол Геслоп розповів про низку ініціатив із залученням різноманітних технологій і нетехнічних дослідницьких підходів. У їх числі — пілотний проєкт між UNDP, Мінекономіки, KSE та Державною службою України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), в якому використовуються супутникові знімки та штучний інтелект. Разом з партнерами UNDP зараз тестує дрони та безпілотні апарати зі спеціальними датчиками для оцінки забруднення землі. Завдяки цьому до 1 тис. кв. км на тиждень можна буде очистити без фізичного втручання. Геслоп сподівається, що завдяки цьому близько 75% землі, яка поки вважається небезпечною, виявиться готовою для використання вже наступної посівної.

Техніка для розмінування. Фото: ДСНС

Техніка для розмінування. Фото: ДСНС

«Варто працювати з дронами, що мають спектральні камери та тепловізори, — пояснює суть технології Олександр Овсяник. — За рахунок швидкого обльоту вони оглядають ділянки і бачать теплові відмінності, визначають будь-який метал, пластик чи інший елемент, що відрізняється за температурою від ґрунту. Потім на основі цієї інформації треба зробити карту полів і надіслати спеціалістам».

Квадрокоптер із магнітометром для розмінування

Квадрокоптер із магнітометром для розмінування

Тим часом, ФАО та Всесвітня продовольча програма ООН (ВПП) у межах спільного проєкту з очищення земель сільгосппризначення від вибухонебезпечних залишків війни зосередились на оцінці її впливу на ґрунти та виробництво продуктів харчування.

Quote«Проєкт передбачає аналіз супутникових зображень високої чіткості за допомогою суперкомп’ютера та алгоритму, здатного ідентифікувати кратери, збурення ґрунту та ущільнення, пов’язані серед іншого з рухом транспорту. Типологія ґрунтів та їхній зв’язок з вододілами також розглядається для оцінки ризиків забруднення ґрунтових вод. Відбір проб ґрунту в уражених районах проводиться для уточнення оцінок потенційного хімічного забруднення», — розповідає деталі Тіфейн Лукас. Ця робота проводиться у співпраці з Товариством науковців України, Інститутом ґрунтознавства імені Соколовського та за підтримки ДСНС, Мінагрополітики та Мінекономіки.

Тіфейн Лукас ділиться результатами дистанційного аналізу, який поки обмежується частиною Харківської області, що перебувала під окупацією. Загальна площа цієї території становить 1,13 млн га, серед яких орних земель 492,8 тис. га та необробленої ріллі — 162,3 тис. га.

«Перш ніж фермери зможуть вважати ці землі безпечними, необхідне нетехнічне обстеження, щоб підтвердити відсутність небезпечних предметів. Лише після цього можна розпочати технічне обстеження чи очищення земель від вибухонебезпечних залишків війни», — каже Тіфейн Лукас.

Техніка ДСНС. Фото: ДСНС

Техніка ДСНС. Фото: ДСНС

За словами співрозмовниці The Page, попередні оцінки свідчать, що чутливими до хімічного забруднення виявилося менше 2% орних земель, тому головне занепокоєння викликає фізичне пошкодження цінних ґрунтів, таких як чорнозем. Бо лише в Харківській області виявили 1,3 млн кубометрів порушених ґрунтових екосистем.

Quote«Для очищення землі від наслідків обстрілів використовують рекультивацію — пошарове нанесення на земельні ділянки вивільненої або нової ґрунтової маси, що забезпечує відновлення продуктивності ґрунтів, — продовжують в «KSE Агроцентрі». — Але це не включає очищення від хімічного забруднення, бо не існує відповідних технологій, які використовуються в промисловому масштабі. Адже хімічні методи очистки грунту часто коштують кількасот доларів за кубометр».

Скільки коштує розмінування землі і хто цим займається

Як пояснили The Page в «KSE Агроцентрі», очищення землі від вибухонебезпечних предметів складається з таких етапів:

  • нетехнічне обстеження, що полягає у зборі інформації з місця потенційного забруднення, без використання технічних засобів, наприклад, міношукачів;
  • технічне обстеження, під час якого визначається наявність загроз за допомогою технічних засобів;
  • безпосереднє розмінування – очищення від вибухонебезпечних предметів за допомогою спеціалізованого обладнання.

За оцінками KSE Institute, за результатами інтерв’ю із національними операторами протимінної діяльності середня ціна цих послуг є такою:

  • нетехнічне обстеження: $6 за га;
  • технічне обстеження: більше $3 тис. за га;
  • очищення землі: майже $30 тис. за га.

У «KSE Агроцентрі» наголошують, що останній, найдорожчий етап застосовується до значно меншої частки від площі землі, що вважалася потенційно забрудненою до проведення нетехнічного та технічного обстеження.

«Вартість розмінування залежить від методів, які використовують, а також від того, чи дійсно забруднена земля, наскільки та чим саме. Перевірка за допомогою супутникових знімків коштує нижче $1 за гектар. А якщо земля забруднена нерозірваними снарядами та мінними пастками, вартість очищення вручну може сягати $100 тис. за гектар», — каже Пол Геслоп.

За його словами, наразі витрати на розмінування покладають на міжнародні організації, які на цьому спеціалізуються, урядові установи, як-от ДСНС, поліцію, Державну спеціальну службу транспорту (ДССТ), а також військових чи власників землі, які хочуть розмінувати їх якомога швидше.

У саперів ДСНС забагато роботи. Фото: ДСНС

У саперів ДСНС забагато роботи. Фото: ДСНС

Quote«Сільгоспвиробники Київщини, Чернігівщини, Сумщини і Харківщини на звільнених від окупації землях часто проводять роботу з розмінування власними силами на свій страх і ризик. Також на цих полях проводяться гуманітарні місії, здійснюють розмінування сертифіковані на відповідні послуги компанії та працюють іноземні фонди. За послугами державних органів (Укроборонпрому та ДСНС) вишиковуються черги — але попит шалений і фізично не вистачає людей, щоб покривати запити», — наголошує Олег Хоменко.

Наприклад, в Групі « Агротрейд», за словами Олександра Овсяника, поля змогли очистити за місяць, протягом якого плідно працювали з військовими. Співробітники компанії виїжджали у поля, оглядали їх та, при виявленні снарядів, залишали заявку на розмінування в ДСНС, а якщо бачили якісь уламки, які точно були безпечними — вивозили самостійно. Співрозмовник The Page підтверджує, що через велику кількість звернень рятувальники не завжди могли оперативно виконати заявки.

Quote«Витрати, пов’язані із землею, зазвичай лягають на того, хто її орендує. Варто розмежовувати поняття розмінування і очищення. Роботи з підривом можуть коштувати $1-5 тис. в день. У простіших випадках очищення коштує 5-10 тис. грн на гектар», — уточнює Овсяник.
Знахідки з полів Групи «Агротрейд». Фото: Група «Агротрейд»

Знахідки з полів Групи «Агротрейд». Фото: Група «Агротрейд»

За словами Олега Хоменка, країни-донори також готові вкладати кошти в розмінування українських земель. Проте такі ініціативи перебувають на початковому етапі, оскільки для їх реалізації держава має розробити порядок використання такого фінансування і відшкодування витрат підприємствам. Водночас Хоменко перелічує наступні організації, котрі вже знаходять іноземну донорську допомогу і надають послуги з розмінування фермерам:

  • Фонд протимінної діяльності;
  • Асоціація саперів України;
  • International Demining Group;
  • Demining Solution.

«Насамперед гуманітарним розмінуванням в Україні займається ДСНС, яка застосовує комплексні програми із обстеження та очищення земель, — продовжують в «KSE Агроцентрі». — Проте на 2024 рік у Держбюджеті вперше заклали фінансування на компенсацію вартості послуг із розмінування, придбаних аграріями на аукціонах Prozorro. Також існує чимала кількість ініціатив від іноземних партнерів та міжнародних організацій».

Насамперед, гуманітарним розмінуванням в Україні займається ДСНС. Фото: ДСНС

Насамперед, гуманітарним розмінуванням в Україні займається ДСНС. Фото: ДСНС

У приклад в «KSE Агроцентр» наводять ініціативу ФАО, Всесвітньої продовольчої програма (WFP) і Швейцарського фонду протимінної діяльності (FSD), які влітку оголосили про початок спільної програми із розмінування та якісного відновлення земель дрібних фермерів.

Quote«Необхідно створювати компанії, які матимуть тепловізійне обладнання та навчених саперів. Ці підприємства мають бути локальними, аби аграрії могли до них звернутися і отримати допомогу, — ділиться очікуваннями операторів агроринку Олександр Овсяник. — Ми наразі не маємо до кого звертатися – військові на війні, а рятувальники не встигають оперативно реагувати на всі виклики».

Скільки часу і грошей потребуватиме розмінування української землі

Оцінити загальні витрати на розмінування, очищення та відновлення сільгоспземель в Україні можна лише приблизно. Тим більш, ворог продовжує вчиняти екоцид в Україні.

«Найпростіший спосіб розрахунку — взяти кількість квадратних метрів землі, яка скоріш за все замінована, і помножити на долар за квадратний метр. Саме так отримані цифри, які цитуються у Швидкій оцінці завданої шкоди та потреб на відновлення України (RDNA) та розрахунках Світового Банку», — розповідає Пол Геслоп.

В «KSE Агроцентрі» посилаються на оцінки Світового банку, відповідно до яких вартість розмінування території України становить $37 млрд. Тобто, враховуючи, що дві третини земель в Україні є сільськогосподарськими, орієнтовно мова йде про $24,5 млрд.

Ручне розмінування — найдорожчий метод. Фото: ДСНС

Ручне розмінування — найдорожчий метод. Фото: ДСНС

Тим часом у UNDP, Мінцифри, Мінагрополітики, Мінекономіки та ФАО працюють над тим, щоб оцінити вартість забрудненої землі, а потім визначити пріоритетні землі для розмінування, найважливіші з економічної точки зору.

Quote«Якщо потрібні ресурси будуть доступні якнайшвидше, а земля з найвищою цінністю буде в пріоритеті, тоді економічний вплив мін та нерозірваних снарядів в Україні можна буде зменшити принаймні на 80% упродовж наступних 10 років. Хоча щоб очистити все до останньої міни, знадобиться ще багато років», — підсумовує Пол Геслоп.

При цьому співрозмовник The Page не виключає, що досвід, який отримає Україна впродовж наступних кількох років, зробить її світовим лідером з інновацій у гуманітарній протимінній діяльності.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉