ЗСУ вже другий тиждень проводять операцію в Курській області рф із застосуванням кількох бригад і значної кількості західної техніки. Про операцію з офіційних українських джерел досі відомо небагато.
Проте Володимир Зеленський 19 серпня заявив, що операція в Курській області рф має на меті створити «буферну зону», щоб вберегти Сумську область та місто Суми від обстрілів російської армії.
Тим часом західні медіа продовжують активно писати про події на Курщині, але до аналітики бойових дій і позицій сторін додалися розлогі розповіді про російських біженців і військовополонених.
Що ЗМІ розповідають про зірвані мирні переговори між Україною і росією
The Washington Post вирішив піти кроками The Wall Street Journal, де нещодавно вийшов резонансний матеріал про «Реальну історію саботажу газопроводу «Північний потік», в якому стверджується, що тодішній Головком Валерій Залужний, попри заборону Зеленського та США підірвав «Північний потік 1-2».
Тобто у WP так само із посиланням виключно на анонімні джерела стверджують, що наступ України на Курщині начебто зірвав переговори, на яких сторони мали домовитись про заборону обстрілів енергетичної інфраструктури. Зустріч української та російської таємних делегацій нібито мала пройти в Катарі.
Головними джерелами WP виступили «дипломат» без жодної прив’язки до країни, «український дипломат» без уточнення посади та «російський академік, який має тісні зв’язки з високопоставленими російськими дипломатами». До речі, саме останній «дав зрозуміти, що путін не буде готовий укладати угоду після наступу на Курськ».
Ба більше, «академік» додав, що росія може бути більш схильною розглянути угоду щодо енергетичної інфраструктури, як спосіб втягнути Київ у ширші переговори про припинення вогню. Інакше, за словами науковця, москва була би менш вмотивованою, оскільки вважає, що здатна завдати більшої шкоди українській енергетичній інфраструктурі, ніж ЗСУ – російським нафтопереробним заводам.
Вже інший «український чиновник, знайомий із потенційною угодою» сказав, що ми говоримо з партнерами і це не буде угода один на один із росією в разі її реалізації.
Як російські біженці з Курщини постають у світових ЗМІ

Саме таку фотографію The Wall Street Journal обрав для обкладинки їхнього матеріалу про російських біженців на Курщині. Чи-то «ми русскіє, с намі бог», чи0то все так погано, що світла немає
The Wall Street Journal, який нещодавно писав про Залужного і підірваний газопровід, тепер описує поневіряння нещасних біженців у Курській області. Якщо змінити декорації, тобто імена та локації, то теоретично тими ж словами WSJ міг би описати біженців із українських Покровська, Сумщини чи Херсонщини.
У цій публікації також ідеться про лист путіну, який написали матері полонених «срочников»: «Петиція на ім'я путіна від матерів російських призовників з проханням уберегти своїх синів від боїв на кордоні зібрала в мережі майже 8 тисяч підписів».
На противагу в кінці статті WSJ пише начебто про готовність місцевих без вагань взятися за зброю: «Ми чекаємо свою армію, – каже Вікторія. – Але якщо знадобиться, ми самі підемо воювати».
За іронією долі, тим часом російський «воєнкор», пропагандист, що знаходиться біля місця подій, 19 серпня опублікував звернення до курських чоловіків, які втікають з області, зі словами: «Ви, бл*дь, кінчені! Зупиніться!».
Пише про мешканців Курщини і The New York Times: «Зараз у Курську злість витає у повітрі. Її можна відчути. Зляться на місцеву владу. Центральну владу вголос не згадують, тільки зляться, що «по телевізору показують не те, що є».
Наприклад, видання повідомляє про 66-річну Людмилу Брахмову, яку армія рф евакуювала з Суджі 7 серпня разом із сином – 43-річним Миколою, інвалідом другої чеченської війни. «Це просто нестерпно, – сказала вона, додавши про руйнування, завдані українськими військами місту, – я не розумію, чому тут стільки ненависті».
«Мирних переговорів бути не повинно», – каже інша героїня публікації – жінка з Рильського району, що за кілька кілометрів від кордону, яка, побоюючись репресій, назвала лише своє ім’я – Тетяна. «Тепер ми повинні йти до Києва», – додала вона щодо російських військ.
Проте з матеріалів західних медіа можна чітко почути розпач звичайних росіян через їх владу. Наприклад, це підкреслює і Guardian: «Багато жителів Курська звинувачують уряд і державні ЗМІ в тому, що вони тримають їх у невіданні перед обличчям смертельної небезпеки».
Бо вони ж, як вищезгадана пані з Курська, «були певні, що російська армія їх захистить».
Що західним ЗМІ відомо про росіян, полонених на Курщині

Полоненого росіянина вивозять до Сумськох області. Фото: Le Monde
Журналісти французького Le Monde особисто зустріли перших полонених у Курській області, яких росіяни перекинули туди з Херсонського напрямку, аби закрити діру. А журналісту The Sunday Times навіть вдалося поспілкуватись із росіянами, яких взяли на Курщині у полон.
Один із полонених, Сергій Карімов, розповів, як його старший офіцер намагався додзвонитися до командира батальйону, коли їхній підрозділ потрапив під обстріл. Проте командир на той час утік. Таку ж історію переповів і прикордонник Сергій Заїкін. З його слів, коли до них підійшли ЗСУ, хтось зі строковиків вигукнув: «Будь ласка, не стріляйте, ми солдати строкової служби».
Інший полонений сказав, що намагався виконати наказ свого командира не здаватися в полон живим, щоб уникнути катувань. Проте після підриву під собою гранати його врятував медик ЗСУ.
ЗМІ підтверджують, що полонені росіяни мають всі умови для нормального проживання: чистий одяг, їжу, прогулянки два рази на день і навіть книжки, шахи та перегляд українських новин по телевізору.
Як ситуація на курському напрямку постає у світових ЗМІ

Фото з Суджі
За твердженням багатьох західних ЗМІ, на минулому тижні росіяни вивели близько 5 тис. військовослужбовців із України, аби закрити діру в Курській області. За інформацією вже згаданої WSJ, одна з бригад передислокувалася з Донецької області – наразі найгострішого напрямку для ЗСУ.
Проте за словами традиційно анонімного джерела WSJ серед чиновників рф, їм знадобиться близько 20 тис. військових, аби зупинити ЗСУ на Курщині. За підрахунками видання, кількість українських сил на Курщині наразі становить 6 тис.
Італійський Sky 24 виклав багато різних теорій у спробі розібратись у тому, який зиск можуть винести сторони із наступу на Курщину. Зокрема розглядаються наступні неочевидні версії:
- Курськ – пастка для ЗСУ, але зазначається, що цей наратив фактично є російською пропагандою;
- підтримка наративу путіна, що росії загрожує Захід в обличчі України та спроба підняти росіян на «народну війну» або ж провести на цій хвилі нову мобілізацію;
- сумнів у спроможності путіна захистити росію та ріст невдоволення серед росіян;
- втрата важливих і добре оснащених резервів ЗСУ у Курській області, що може зіграти злий жарт на сході України.
Цікаво, що інші італійські медіа, коли говорять про Курщину, постійно згадують про найважчий напрямок оборони ЗСУ – Покровський. Адже саме там іде великий наступ росіян, хоч і менш успішний, ніж українська операція на Курщині.
Китайська пропаганда тим часом продовжує наполягати на тому, що Україна «ескалює» війну, а конфлікт «може перерости у більш жорстокий і насильницький» і, звісно, це впливає на потенційні мирні переговори між росією та Україною.
Загалом всі медіа кажуть про сповільнення просування ЗСУ на Курщині, що можна побачити об’єктивно.