Facebook Pixel

Власний досвід: як оновлюють дані та проходять медкомісію в ТЦК

Зараз у багатьох виникла необхідність оновити дані, стати на облік, пройти медкомісії в Територіальних центрах комплектування (ТЦК) — колишніх військкоматах. Мені теж довелося пройти через це.

Я упевнився на власному досвіді, що процедура організована, м’яко кажучи, не ідеально: ніколи в житті мені не доводилося стільки часу проводити в чергах. Якби я знав деякі особливості процесу, міг би зекономити час. Також я побачив, що серед «ухилянтів» трапляються навіть ті, хто отримав поранення на фронті. Але давайте про все по черзі.

Четвер

О 7:40 біля ТЦК Голосіївського району Києва вже є велика черга. На парапеті лежить листок, де всі записуються. Я пишу своє прізвище, додаю номер у черзі — 36.

На паркані та воротах установи лише номери телефонів чергового ТЦК та НАЗК, щоб повідомляти про прояви корупції, розклад днів прийому з різних питань.

Розклад застарів. Військові, що чергують на вході, пояснюють, що всіх військовозобов’язаних приймають з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00. Також є папірець з розкладом подій, які заплановані у храмі Святого Романа Солодкоспівця.

Оголошення на паркані ТЦК

Оголошення на паркані ТЦК

Немає жодних оголошень щодо документів, які треба приносити для уточнення даних, постановки на облік тощо. Проте черга і так все знає. Багато чоловіків приходять уже не вперше, вони пояснюють новачкам, що краще взяти з собою такі документи та їхні копії:

  • військовий квиток;
  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • свідоцтва про народження дітей;
  • свідоцтво про шлюб;
  • переселенцям — довідку ВПО;
  • два фото 3х4.

Черга не рухається. За ворота пускають лише тих, хто отримав повістку. Ближче до перерви на обід (з 13:00 до 14:00) страж воріт виходить до натовпу і каже, що зараз список всіх, хто прийшов, заберуть, а завтра зранку по ньому почнуть пропускати для оформлення документів.

- Як цей список працює? — запитують його.

- Його забирають і потім по ньому викликають. Зараз вчорашніх обробляють, тому чекати не варто, приходьте завтра на 9:00, — рекомендує він, зачиняючи ворота.

- Ага. Тобто так працює: сьогодні записався, а завтра проходиш, — каже мій сусід по черзі іншому. — А як узнати, що вже прийшла твоя черга?

- Хз, — роздратовано каже той.

На завтра я прийти не можу, у мене вже давно на цей день заплановано інтерв’ю.

Понеділок

Перший день тижня в моєму робочому графіку теж напружений, тож я вирішив спробувати цю схему: приїхав до ТЦК близько 7:30, записався у списку під номером 35, поїхав в редакцію на планерку. Повернувся до військкомату після 12:00, щоб перевірити, що там з моєю чергою. Папірця зі списком на парапеті немає, черги теж, але пройти уже не можна.

Quote- Приходь завтра, краще з самого ранку, — рекомендує охоронник біля воріт. — Тут люди з шостої займають.

Вівторок

Я приїжджаю до ТЦК о 6:20. Біля воріт усього троє чоловіків. Я зрадів цьому, але зарано. Вже ніяких списків не складають, тепер треба записуватися на прийом через електронну чергу.

- Ось куар-код, — показує охоронник на свіже оголошення з підписом «Реєструйся онлайн. Не стій у черзі!».

- Цього вчора тут не було, — кажу я.

- Його після другої повісили, — пояснює охоронник.

Так виглядає застосунок, де можна записатися до електронної черги

Так виглядає застосунок, де можна записатися до електронної черги

Код веде на сайт Міноборони, де з’явився розділ «е-Черга». Після реєстрації і запису з’являється повідомлення: «Чекаємо на вас 22.05.2024 о 9:15».

Середа

Я приїжджаю до ТЦК о 9:00. Виявляється, що на 9:15 записано багато людей. Ворота відкриваються, всіх по одному пропускають у двір. Там співробітник перевіряє документи, записує прізвища і кожному ставить одне питання: «Де бажаєте проходити службу: ЗСУ, Нацгвардія, прикордонником?»

- Навіщо це? — цікавлюсь у нього.

- А щоб журналістам показувати, — охоче пояснює військовий. — Вони тут крутяться, питають, чим ми займаємось, з…бали вже.

Майже всі люди мають потрапити до одного кабінету, хоча питанні у всіх різні: облік, уточнення даних, бронювання. В коридорі я нараховую близько 35 людей.

QuoteЕлектронна черга не працює: всі, хто щойно зайшов, займають «живу». Єдиний плюс — у помешканні є туалет, на вулиці з цим були проблеми, всім доводилось шукати його десь поблизу.

Черга просувається повільно: на людину йде приблизно 10 хвилин. До того ж процес уповільнюють люди, які вже бували в цьому кабінеті і тепер доносять якісь папірці, а також «ухилянти», яких привозять у супроводі поліції — таких пропускають поза чергою.

Приблизно через чотири години я нарешті потрапляю до кабінету. Доброзичливий капітан дивиться на мої документи і виписує направлення на ВЛК.

Комісію треба проходити в сусідній поліклініці. Спочатку я йду здавати аналізи та на рентген — результати будуть готові завтра після 14:00.

Четвер

О 9 ранку у поліклініці уже багато людей. До кожного лікаря — окрема черга: пройшов хірурга, займаєш до психіатра.

QuoteВсі швидко зорієнтувалися, зайняли черги до всіх і бігають від кабінету до кабінету, намагаючись всюди встигнути.

Тим, хто має проблеми зі здоров’ям, до лікарів треба приходити зі всіма папірцями, які підтверджують діагнози, знімками, результатами попередніх обстежень, медичними висновками. Варто зробити копії, бо всі папірці лікарі підшивають до картки медичного огляду.

До лікарів треба приходити зі всіма папірцями, які підтверджують діагнози

До лікарів треба приходити зі всіма папірцями, які підтверджують діагнози

Тут так само, як і у військкоматі, постійно поза чергою проходять «ухилянти» у супроводі співробітників ТЦК. Люди різні. Є пом’яті алкаші, є гарно вдягнені здорові хлопці. Поруч зі мною стоїть чоловік років тридцяти, поруч з ним — військовий у пікселі. «Ухилянт» каже, що як завжди зранку їхав на роботу, зупинили на вулиці, виявилося, що він у розшуку, хоча про це навіть не знав. Цей хлопець живе не за адресою реєстрації, а саме туди направляли повістки. Тепер його «за руку» водять по лікарях, після чого мобілізують.

- Всюди придатний, — каже мій співрозмовник, невесело посміхаючись.

Близько 14 години я нарешті пройшов всіх лікарів, крім терапевта, який також має статус голови ВЛК. До цього лікаря знову велика черга.

Приблизно о 15:00 з кабінету виходить жінка.

- Комісія працює до 15:30! — голосно каже вона.

QuoteПереді мною семеро людей, прийом кожного з них займе мінімум 10 хвилин. Я розумію, що сьогодні знов не встигну завершити ВЛК.

П’ятниця

На годиннику 8:30, в черзі до терапевта уже понад десятка людей, серед них кілька жінок — лікаркам тепер теж треба ставати на облік ТЦК.

У черзі скаржаться на те, що все влаштовано так по-ідіотськи: могли б додати лікарів, щоб скоротити черги.

QuoteЖартуючи, чоловіки кажуть, що заздрять «ухилянтам»: тих всюди проводять без черги.

До терапевта входжу о 12:45. Мені нарешті пощастило: з 13:00 до 14:00 у комісії перерва, я встигаю зайти до неї.

У моєму військовому квитку зазначено, що я обмежено придатний до служби під час війни через хронічну хворобу. Тепер мій діагноз не має ніякого значення.

- Є скарги на здоров’я? — питає терапевтка, вона ж — голова ВЛК.

- Ну ось взимку вийшов камінь з нирки, УЗД показало, що їх у мене ще багато… — кажу я, протягуючи папірець з результатом дослідження.

- Пиши: «придатний, ДШВ», — звертається лікарка до асистентки.

- Ще кіста знайшлася на нирці, — продовжую я.

- «ДШВ» не пиши. Просто — «придатний», — реагує терапевтка.

- ДШВ зараз в пріоритеті? — питаю.

- Так, — каже лікарка.

Мені дають розписатися на довідці з результатами ВЛК і знов направляють до ТЦК.

Там перерва і велика черга у той самий кабінет, де я уже був. Мені стає трохи ніяково, я розумію, що це ще на кілька годин. На щастя, дівчина у військовій формі каже, що з результатами ВЛК можна заходити поза чергою. Хлопці в черзі цьому не раді.

Уже знайомий капітан забирає мої папірці та воєннік, складає їх у файл і каже, що тепер мені треба прийти за військовим квитком 25 червня.

- А що мені робити, якщо ваші колеги з ТЦК на вулиці зупинять? — цікавлюсь.

- Просто скажіть їм, що ваші документи тут, — пропонує він.

Це мені здається дивним, і я радію, що про всяк випадок сфотографував документи ВЛК перед тим, як їх здати.

«Я радію, що про всяк випадок сфотографував документи ВЛК перед тим, як їх здати»

«Я радію, що про всяк випадок сфотографував документи ВЛК перед тим, як їх здати»

Кілька висновків

За підсумками цієї епопеї я зробив кілька висновків.

Перше: якщо давно не були в ТЦК, не проходили ВЛК, варто закладати на процедуру не менше ніж чотири дні. В черзі я бачив людей, які витрачали на це понад тиждень. Краще заздалегідь попередити про це співробітників, щоб колеги вас не вважали ухилянтом від роботи.

Друге: якщо ви маєте право не служити згідно з переліком хвороб, треба заздалегідь зібрати документи, що підтверджують діагноз, і прослідкувати за тим, щоб найважливіші з них були у двох екземплярах, бо один заберуть лікарі ВЛК.

Третє: співробітники ТЦК, яких часто демонізують, поводять себе цілком коректно. Видно, що вони не в захваті від того, що їм доводиться полювати на вулицях.

Лише один із них, направляючись до бусика, щоб поїхати на вуличне чергування, справив враження виключення з цього правила.

- Дайте мені хоча б ПР (палка резиновая — так с радянських часів називають поліцейські кийки), — кричав він.

- «Покемона» (кулемет на військовому жаргоні) тобі не дати? — відповідали йому колеги.

Четверте: варто упевнитися, що з вашими обліковими даними все гаразд. В ТЦК бачив чоловіка, який уже відвоював, отримав інвалідність, а зараз потрапив у розшук. Про це він дізнався, завантаживши «Резерв+».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉