Facebook Pixel

За неявку за повісткою загрожують заочні великі штрафи без суду — роз’яснення юриста

Новий закон про мобілізацію 18 травня 2024 року набуває чинності. Мова йде про закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» 3633-IX.

The Page у відеоінтерв’ю з Катериною Аніщенко, адвокаткою юридичної компанії «Ріяко і партнери», заступницею голови військового комітету Асоціації правників України, зокрема з’ясовує, які санкції загрожують за порушення норм військового обліку і мобілізації.

Повне відеоінтерв’ю з Катериною Аніщенко про новий закон про мобілізацію

Як збільшили штрафи за ігнорування повістки і неуточнення даних

Катерина Аніщенко попереджає, що за першу неявку за повісткою для громадян тепер передбачені штрафи від 17 тис. грн до 25 тис. грн. Для порівняння: в минулій версії закону штрафи становили від 1,7 тис. грн до 5,2 тис. грн.

Співрозмовниця The Page зауважує, що законодавство не містить чітких роз’яснень, від чого залежатиме такий розбіг і чому у одному випадку сума штрафу сягає 17 тис. грн, а в іншому — 20 тис. грн або 25 тис. грн.

Проте заплатити штраф і далі жити своїм звичайним життям громадянам не вдасться. Адже, як пояснює Катерина Аніщенко, зняття арешту з майна і карткового рахунку відбудеться саме за поданням працівників ТЦК лише після того, як особа з'явиться до ТЦК.

Як будуть розглядати справи порушників військового обліку і мобілізації у 2024 році

Нагадаємо, з 18 травня повістка вважається врученою відразу після її відправки поштою. Тобто громадянин, який її свідомо проігнорує або не отримає, бо не перебуває за місцем реєстрації, все одне відповідатиме за порушення правил військового обліку.

Quote«По суті, це буде безліч судових справ. Хоч і передбачено, що такі справи будуть розглядатися в короткому режимі майже без повідомлення сторін, тобто протягом 30 днів, але ми добре розуміємо, що вже зараз суди не справляються навіть з цивільними справами», — коментує Катерина Аніщенко.

Співрозмовниця The Page додає, що з урахуванням окупації частини території України деякі суди розглядають справи з кількох областей, і до всього цього не вистачає працівників суду. Проте Верховна Рада 9 травня 2024 року проголосувала в цілому за законопроєкт №10379, який серед іншого передбачає заочні штрафи за порушення правил військового обліку та ухилення від мобілізації. Станом на 16 травня 2024 року документ очікує підпису президента.

Quote«Тому я можу припустити, що заочне притягнення до відповідальності, по суті, покликано трішечки розвантажити судову систему. Бо якщо даний закон буде опубліковано в «Голосі України», це дає право начальнику ТЦК без рішення суду виносити протокол про притягнення до відповідальності, який вже по суті буде виконавчим документом», — пояснює Катерина Аніщенко.

Співрозмовниця The Page тут проводить аналогію з санкціями за порушення правил ПДД. Адже інспектор поліції має можливість притягнути до відповідальності, виписуючи відповідну постанову, або це відбувається автоматично під час фіксації правопорушення камерами спостереження. Про таке громадяни часто дізнаються лише тоді, коли не можуть скористатися своїм картковим рахунком.

Подякувати 🎉