Facebook Pixel

Нові правила мобілізації та військової служби: деталі законопроєктів

Українські військові. Фото: Генштаб ЗСУ

Українські військові. Фото: Генштаб ЗСУ

Кабмін вніс до Верховної Ради законопроєкт №10378, який вносить суттєві зміни до порядку мобілізації, військового обліку та проходження військової служби. Одночасно внесено законопроєкт №10379, який вносить зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу. Депутати зараз на канікулах, тож у кращому разі проєкти у першому читанні можуть бути розглянуті 10-12 січня. Потім розглядатимуть запропоновані правки. Голосування у другому читанні – кінець січня. Потім підпис президента. Через місяць після публікації закони набудуть чинності.

Судячи з коментарів у соцмережах, проходження проєктів може бути складним, оскільки вони мають багато противників. Низка норм прописані погано, що завадить їх виконанню. Вето може накласти і президент, який не захоче розпалу пристрастей у суспільстві. The Page обрало із законопроєктів №10378 та №10379 найважливіші запропоновані зміни.

Що пропонується змінити у правилах військового обліку та призову

Сільська, селищна та міська влада повинна забезпечувати організацію призову громадян, доводити до них розпорядження про проведення мобілізації та виклик військовозобов'язаних до ТЦК і забезпечувати прибуття громадян на збірні пункти.

Підприємства та організації зобов'язані забезпечувати оповіщення та прибуття громадян, які призиваються, щодо мобілізації.

Поліція отримує додаткові повноваження щодо оповіщення військовозобов'язаних, поліцейські спільно з ТЦК мають право здійснювати адміністративне затримання та доставку до ТЦК призовників, які порушили законодавство про мобілізацію.

Громадяни будуть зобов'язані реєструватися в електронному кабінеті призовника (він має бути створений), проходити медогляд, прибувати за викликом у ТЦК у строки та місце, зазначене у повістці.

Усі військовозобов'язані повинні протягом 60 днів з дня оголошення мобілізації або протягом 20 днів з дати її продовження прибути до ТЦК, незалежно від отримання повістки.

Під час мобілізації всі громадяни (незалежно від їхньої статі) з 18 до 60 років повинні мати при собі військово-облікові документи та пред'являти їх до ТЦК.

Знижується нижня планка віку для мобілізації з 27 до 25 років.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 30 днів уточнити адресу проживання, номер контактного телефону, електронну пошту та інші військово-облікові дані:

  • у разі перебування на території України – шляхом прибуття самостійно до ТЦК або до центру надання адміністративних послуг;
  • у разі перебування за кордоном – шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або офіційний номер телефону, зазначені на офіційному сайті ТЦК за місцем перебування на військовому обліку.

Хто зможе отримати відстрочку від мобілізації чи бронювання – зміни

Особи з інвалідністю лише 1 та 2 груп, а також чоловіки, які доглядають дружину з такою інвалідністю. 3-ю групу забрали.

Жінки, якщо вони перебувають у відпустці до досягнення дитиною 3 років, або якщо дитина потребує догляду – до 6 років, а також вагітні жінки.

Лише чинні депутати Верховної Ради.

Студенти тільки денної або дуальної форми навчання, які отримують рівень освіти вище, ніж попередній рівень за тим самим напрямом, а також докторанти.

Педагогічні та науковці, якщо вони працюють на повну ставку.

Бронюються повністю лише чиновники категорії «А». Категорії «Б» та «В» — лише до 50% від загальної кількості військовозобов'язаних.

Що зміниться у правилах проходження військової служби

Скасується строкова військова служба, звільняються у запас усі строковики. Їх можуть мобілізувати через 6 місяців після звільнення.

Запроваджується базова загальновійськова підготовка тривалістю до 3 місяців всіх громадян віком від 18 до 25 років. Запроваджується базова військова служба за бажанням до 25 років для тих, хто не пройшов базової загальновійськової підготовки.

Можна буде звільнитися через три роки безперервної служби під час воєнного стану.

Існує норма про право військових на ротацію після 6 місяців на передовій. При цьому час перебування в тилу не може бути менше 2 місяців.

Військовослужбовцям, звільненим із полону, надається додаткова відпустка із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів.

Відповідальність за порушення у сфері мобілізації за новим законопроєктом

Для громадян, які порушили законодавство про мобілізацію, можуть бути застосовані такі «тимчасові заходи»:

  • заборона на виїзд за кордон;
  • заборона на проведення операцій з рухомим та нерухомим майном;
  • обмеження в праві керувати транспортним засобом та отримання посвідчення водія;
  • обмеження прав розпоряджатися коштами та іншими цінностями;
  • відмови у підписанні кредитних договорів;
  • зупинення отримання пільг та послуг від держави.

За порушення законодавства про військовий обов'язок може бути накладений штраф від 34 до 85 тисяч гривень, а в умовах особливого періоду – від 153 до 204 тисяч гривень.

Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації (у тому числі відмова від проходження медичного огляду), на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період — карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉