Facebook Pixel

Які штрафи за порушення можуть отримати військовозобов'язані у 2023 році

Які штрафи за порушення можуть отримати військовозобов'язані у 2023 році

Які штрафи за порушення можуть отримати військовозобов'язані у 2023 році

В Україні військовий стан та мобілізація було продовжено до 18 серпня 2023 року. Згідно з новими правилами військового обліку, всі чоловіки віком від 18 до 60 років вважаються військовозобов'язаними та мають бути зареєстровані на військовому обліку. Їх можуть мобілізувати за допомогою призовних повісток.

Проте не всі відповідально відносяться до вимог військового обліку. The Page розповідає, на якы суми можуть оштрафувати порушників.

Види військового обліку в Україні

За Постановою № 1487 передбачається, що військовий облік будуть вести:

  • територіальні центри комплектування та соціальної підтримки;
  • роботодавці;
  • дипломатичні установи за кордоном;

Також існує план запровадження військового обліку для жінок в Україні, який передбачається розпочати з 2026 року. Відповідно до цього плану, жінки реєструватимуться на військовому обліку на останньому курсі медичних університетів, а потім у Територіальних центрах комплектування та контролю (ТЦК) за місцем проживання та на місці роботи. Крім того, жінки можуть добровільно стати на військовий облік.

В Україні проводиться військовий облік призовників, резервістів та військовозобов'язаних. На військовий облік приймаються:

  • Призовники віком від 16 років (на рік досягнення 17-річного віку) до 27 років.
  • Військовозобов'язані та резервісти, які не досягли граничного віку перебування у запасі.

Україна планує знизити граничний призовний вік від 27 років до 25 років в Україні. Відповідний законопроєкт підтримав уряд. Зміни будуть внесені до статей 15, 18, 18−1, 37 Закону України про військовий обов’язок та військову службу.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.

Які штрафи за порушення можуть отримати військовозобов'язані у 2023 році

Які штрафи за порушення можуть отримати військовозобов'язані у 2023 році

Штраф за пропуск оновлення особистих даних в ТЦК

В Україні всі військовозобов'язані, включаючи призовників та резервістів, зобов'язані самостійно підтримувати актуальні особисті дані у Територіальних центрах комплектування та контролю (ТЦК). Це важлива частина військового обліку.

Через сім днів після зміни будь-яких даних військовозобов'язані та резервісти повинні оновити дані у таких пунктах:

  • прізвище ім'я по батькові
  • дата та місце народження
  • стати
  • місце проживання та перебування
  • відомості про батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників та інших представників
  • відомості про сімейний стан людини та членів її сім'ї
  • реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон
  • відомості про громадянство
  • відомості про документи, що підтверджують смерть особи або визнання особи померлою або безвісно відсутньою
  • відомості про визнання особи недієздатною або поновлення дієздатності
  • відомості про зайнятість (код підприємства, місце роботи, посада)
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків
  • оцифрований зразок обличчя
  • відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України
  • відомості про освіту та спеціальність
  • відомості про стан здоров'я, які збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку
  • відомості про притягнення до кримінальної відповідальності
  • відомості про розгляд судом кримінальної справи, вирок, який набрав законної сили
  • відомості про наявність (відсутність) судимості
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності)
  • відомостей про право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації

У разі непідтримання актуальних особистих даних у ТЦК військовозобов'язаними в Україні передбачено покарання. За перше порушення може бути накладено штраф від 30 до 50 тис. грн. Повторне порушення протягом одного року може спричинити накладення штрафу у розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів. Враховуючи поточний розмір неоподатковуваного мінімуму, який становить 1 342 грн, мінімальний штраф коливатиметься в діапазоні від 40 000 до 134 000 грн.

Штраф за ухилення від призову

В Україні в період воєнного часу, за неявку до військкомату, передбачено штраф, який може становити до 3400 гривень. Одночасно з цим, ухилення від призову на службу в такий період може бути караєм позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Quote«Відповідно до статті 210-1 КУ про адміністративні правопорушення в разі незʼявлення за викликом територіального центру комплектування та соціальної підтримки для визначення призначення у воєнний час тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 — 3 400 гривень)».

Представники Нацполіції також мають право затримувати громадян, які підлягають військовій службі у разі порушення законодавства, пов'язаного з мобілізаційною підготовкою та мобілізацією. Вони доставляють затриманих до територіального центру комплектування відповідно до положень статті 259 та статті 262 Кодексу про адміністративні правопорушення, а також частину 3 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

Не лише це, а й стаття 336 Кримінального кодексу України також встановлює кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Це стосується випадків, коли особи з числа резервістів призиваються на військову службу у особливий період. Відповідно до цієї статті, особи, які ухиляються від призову у такий період, підлягають кримінальному переслідуванню.

Штраф за порушення вимог до ведення військового обліку на підприємстві

Відповідно до встановленого Порядку, роботодавець зобов'язаний здійснювати персональний військовий облік для кожного чоловічого працівника, за винятком осіб, виключених з військового обліку. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їхнього проживання.

При прийомі на роботу роботодавець повинен отримати від працівника відповідний військово-обліковий документ. Завдання роботодавця полягає у перевірці наявності позначки про взяття працівника на військовий облік у територіальних центрах комплектування (ТЦК), органах Служби безпеки України (СБУ) чи підрозділах Служби зовнішньої розвідки.

Відповідальність за порушення правил ведення військового обліку визначає Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП) — стаття 210-1 «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Розмір штрафу визначений у неоподатковуваних мінімумах доходів громадян. Так, він становить:

  • для фізичних осіб (відповідальних осіб за ведення військового обліку) від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 — 3 400 грн);
  • для посадових осіб (керівників) — від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3 400 — 5 100 грн).

Якщо правопорушення вчинене повторно протягом року або у особливий період (воєнний час) штраф складатиме:

  • для громадян фізичних осіб (відповідальних осіб за ведення військового обліку) від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3 400 — 5 100 грн);
  • для посадових осіб (керівників) — від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 100 — 8 500 грн).

За нехтування вимогами до ведення військового обліку штраф можуть накласти на керівника підприємства. За порушення порядку ведення військового обліку — як на керівника підприємства, так і на особу, відповідальну за ведення військового обліку відповідно до наказу.

Подякувати 🎉