Facebook Pixel

Закон про мобілізацію набув чинності. Названо ключові зміни, які стосуються мільйонів українців

Резонансний закон про мобілізацію 3633-IX, який Верховна Рада схвалила 11 квітня, набув чинності 18 травня 2024 року. Напередодні The Page у відеоінтерв’ю з Катериною Аніщенко, адвокаткою юридичної компанії «Ріяко і партнери», заступницею голови військового комітету Асоціації правників України, з’ясував, які головні зміни очікують військовозобов’язаних.

Повне відеоінтерв’ю з Катериною Аніщенко про новий закон про мобілізацію

Військовий квиток має бути з собою

Катерина Аніщенко наголошує, що з 18 травня 2024 року військовозобов'язані повинні мати при собі паспорт громадянина України і військовий квиток. У разі, якщо військово-облікового документа не буде при собі, з 18 травня представники Територіальних центрів комплектації (ТЦК) можуть виписати повістку.

Наразі останній документ є лише у паперовій формі у вигляді книжечки, яка легко псується. Це додає громадянам, які вже звикли до електронних документів у застосунку «Дія», додаткові незручності. Проте згодом у застосунку від Міністерства оборони України «Резерв+» має з'явиться військово-обліковий документ з інформацією з реєстру «Оберіг», який матиме таку ж силу, як паперовий. Застосунок «Резерв+» після опівночі 18 травня вже став доступний для завантаження.

Військовий квиток. Фото: Вікіпедія

Військовий квиток. Фото: Вікіпедія

Працівники ТЦК перевірятимуть документи без поліції

Катерина Аніщенко підкреслює, що закон про мобілізацію з 18 травня надає право працівникам ТЦК перевіряти документи громадян без супроводу поліції. Раніше військовозобов'язані мали право показувати свій паспорт лише на запит поліцейського.

Працівники ТЦК. Фото: відкриті джерела

Працівники ТЦК. Фото: відкриті джерела

Уточнити облікові дані необхідно за 60 днів

З 18 травня розпочинається відлік 60 днів, які новий закон про мобілізацію 2024 надає військовозобов’язаним для оновлення даних в ТЦК. Останній день цього терміну припадає на 16 липня.

Quote«Військовозав'язаними є чоловіки з 18 до 60 років, які мають стати на військовий облік у ТЦК за місцем своєї реєстрації. Вимушені переселенці, або ті, хто тимчасово проживають в іншій місцевості, можуть зробити це за адресою місця свого перебування. Крім того, в законі прописана можливість оновити свої військово-облікові дані через електронний кабінет, а також у ЦНАПі», — зазначає Катерина Аніщенко.

Проте напередодні 18 травня оновити дані військовозобов’язані могли лише в ТЦК. За відгуками чоловіків, щоб потрапити туди, чергу доводиться займати з 6-ї ранку. Інакше місія виявиться нездісненною.

У Міністерстві оборони електронний кабінет військовозобов’язаного пообіцяли запустити 18 травня. А вже 17 травня пресслужба відомства представила новий мобільний додаток «Резерв+», який стає доступним в App Store та Google Play Market з 18 травня. Дійсно, після опівночі додаток вже з'явився онлайн.

Щоб отримати доступ до власних даних, потрібно зробити наступні кроки:

  • авторизуватися за допомогою BankID;
  • внести актуальні мобільний номер, електронну пошту та адресу проживання.
Застосунок Резерв+. Скріншот

Застосунок Резерв+. Скріншот

ЦНАПи теж мають розпочати прийом військовозобов'язаних громадян для оновлення даних з 18 травня 2024 року.

Повістка вважатиметься врученою у момент відправки

Раніше поширеною практикою серед чоловіків було уникнення отримання повістки власноруч і ігнорування вимоги з’явитися у ТЦК. Але з 18 травня цей номер не пройде. Адже новий закон про мобілізацію 2024 року передбачає, що повістка є отриманою з моменту її передачі до пошти.

Quote«Таким чином, направлення повістки на адресу місця реєстрації, без фактичного підпису особи, що вона її отримала, буде належним повідомленням і надалі буде слугувати доказовою базою для суду, щоб таку особу притягнули до відповідальності», — пояснює Катерина Аніщенко.

Більш того, за словами співрозмовниці The Page, кожна відправлена або вручена повістка вноситиметься в єдиний реєстр, де відмічатиметься кількість отриманих повісток. Ігнорування кількох повісток може призвести до адміністративного затримання порушника.

Повістка для уточнення військово-облікових даних. Зразок

Повістка для уточнення військово-облікових даних. Зразок

Штрафи за порушення військового обліку підвищили

Нагадаємо, 9 травня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №10379 про посилення відповідальності за військові правопорушення. Президент його підписав 17 травня. Відповідно до цього документу за порушення правил військового обліку, наприклад — неуточнення даних у відведений термін або неявку за повісткою, в особливий період, тобто у військовий час, накладатимуться штрафи від 17 тис. грн до 25,5 тис. грн.

Оштрафувати ухилянта зможуть позаочі без суду

Про накладення штрафу, співставного із середньою зарплатою по Україні, громадяни можуть дізнатися лише тоді, коли, наприклад, їм не вдастся розрахуватися банківською карткою. Бо, за словами Катерини Аніщенко, у законопроєкті №10379 начальнику ТЦК надається право без рішення суду виносити протокол про притягнення до відповідальності, який вже по суті є виконавчим документом. На його підставі виконавча служба почне арештовувати рахунки і майно громадян. Більш того, крім власне штрафів, ухилянтів очікує позбавлення водійского посвідчення.

Мобілізаційний вік знизили до 25 років

В 2024 році вік тих, хто підпадає під мобілізацію в Україні, знизили з 27 до 25 років. Відповідний закон про зниження призовного віку президент Зеленський підписав 2 квітня. Це стало відповіддю на доволі поважний середній вік українських військовослужбовців, який, за різними оцінками, сягає 40-45 років. Тобто можна припустити, що під час продовження мобілізації у 2024 році у ТЦК будуть фокусуватися на військовозобов’язаних молодше 40 років.

Статус обмежено придатних скасовано

В Україні 4 травня набув чинності закон №3621-IX який, зокрема, скасовує статус обмежено придатних. Відповідно, громадяни, яких раніше визнали обмежено придатними, мають пройти повторний медогляд. За його результатами їх визнають або придатними, або непридатними. Проте, для визнаних придатними передбачений поділ на кілька груп. В інтерв’ю ЗМІ директорка департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксана Сухорукова назвала такі категорії:

  • придатні (повністю);
  • придатні до служби у вищому військовому навчальному закладі, в ТЦК та СП, частинах забезпечення, установах, організаціях, але непридатні до служби в десантно-штурмових військах, морській піхоті, Силах спецоперацій, підрозділах спецпризначення, пливучий склад тощо;
  • придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до військового ВНЗ);
  • придатні для виконання специфічних завдань.

Для деяких студентів скасували відстрочку

Під час повномасштабного вторгнення в Україні спостерігалася нечувана жага до знань серед вже немолодих чоловіків. Це пояснювалося відстрочкою від мобілізації, яка надавалася в Україні усім студентам. Заради неї чоловіки, які вже мали диплом бакалавра чи магістра, знову сідали за студентську парту. Проте цю лазівку наразі прибрали.

Дорослі чоловіки сідали за парту щоб уникнути мобілізації. Ілюстративне фото: Deposiphotos

Дорослі чоловіки сідали за парту щоб уникнути мобілізації. Ілюстративне фото: Deposiphotos

Однією з важливих і резонансних новацій закону про мобілізацію 2024 стало скасування відстрочки для деяких студентів. Як раніше пояснив у коментарі The Page Сергій Савинський, адвокат, радник Gracers Law Firm, відстрочка відепер надається тільки тим студентам, хто здобуває освітній ступінь вищий, за раніше здобутий.

Quote«Якщо особа має ступінь молодшого спеціаліста або молодшого бакалавра, далі вона має право вступати, щоб здобути освітній ступінь бакалавра. А бакалаври, відповідно, мають право продовжувати освіту в магістратурі, магістри — в аспірантурі, аспіранти — в докторантурі», — пояснив Савинський.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉