Facebook Pixel

Як Україна через демографічну кризу до 2036 року перетвориться на країну самотніх бабусь — прогноз

До 27,6 млн осіб має скоротитись населення України у 2036 році. Це на 4,1 млн (12,9%) менше, ніж у 2023 році (31,7 млн осіб). Таким є песимістичний сценарій Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України.

Про це йдеться у дослідженні «Прогнозне оцінювання чисельності та статево-вікової структури населення України», яке презентували на стратегічній сесії за підсумками першого етапу розроблення Стратегії реформи профільної середньої освіти. В фокусі дослідників передусім була молодь і діти. Адже цей демографічний прогноз необхідний для реформи старшої школи — побудови мережі академічних і професійних ліцеїв.

Демографічна криза в Україні поглибилася через повномасштабну війну

Отже, на думку експертів, Україна вже стикається з низкою демографічних проблем від падіння народжуваності до утворення статевої диспропорції.

За словами Дмитра Шушпаноа, завідувача відділу демографії Інституту демографії та соціальних досліджень, населення України скорочуватиметься і старішатиме, у тому числі й через обвальне падіння народжуваності. Для порівняння: у 2021 році народилося 267 тис. українців, а у 2023 році — лише 187 тис. (майже на 30% менше).

Шушпанов також уточнює, що рівень народжуваності в Україні сьогодні становить лише 0,8-0,9 дітей на одну жінку. Для порівняння: у 2020 році цей показник становив 1,2 на одну жінку, тоді як рівень, що забезпечує відтворення населення, є 2,2.


Quote«Скорочення народжуваності, масова міграція населення молодших вікових груп тільки ще більше посилює старіння населення, яке розпочалося ще до повномасштабного вторгнення, а сьогодні до цього додалися ще й статеві диспропорції через те, що виїхала велика кількість жінок. Якщо ж говорити про повернення мігрантів в Україну, то кожен місяць продовження війни зменшує вірогідність їх повернення на 2%», — попереджає Дмитро Шушпанов.
Кожен місяць продовження війни зменшує вірогідність повернення українців з-за кордону на 2%. Фото: freepik

Кожен місяць продовження війни зменшує вірогідність повернення українців з-за кордону на 2%. Фото: freepik

У своєму прогнозі науковці з Інституту демографії та соціальних досліджень розглянули кілька сценаріїв — базовий, помірно-песимістичний та песимістичний. The Page наводить головні цифри.

Як в Україні до 2036 року зменшиться чисельність молоді до 35 років

 • базовий сценарій: 10,9 млн осіб (-7,6% в порівнянні з 2023 роком);
 • помірно-песимістичний: 10,1 млн осіб (-14,4%);
 • песимістичний: 8,7 млн осіб (-26,3%).

Як скоротиться кількість дітей шкільного віку 6-17 років

 • базовий сценарій: 3,4 млн осіб (-8,1% в порівнянні з 2023 роком);
 • помірно-песимістичний: 3,2 млн осіб (-13,5%);
 • песимістичний: 2,7 млн осіб (-27%).
В українських школах буде все менше учнів. Фото: Depositphotos

В українських школах буде все менше учнів. Фото: Depositphotos

Чи зміниться у 2036 році медіанний вік громадян

Жінки:

 • базовий сценарій: 48 років (+3 роки в порівнянні з 2023 роком);
 • помірно-песимістичний: 49 років (+4 роки);
 • песимістичний: 50 років (+5 років).

Чоловіки:

 • базовий сценарій: 43 роки (+4 роки в порівнянні з 2023 роком);
 • помірно-песимістичний: 44 років (+5 років);
 • песимістичний: 45 років (+6 років).

Якою буде статево-вікова піраміда населення України у 2036 році

Для графічного зображення розподілу населення за статтю та віком демографи, зазвичай, використовують статево-вікові піраміди. Такі графіки наочно демонструють співвідношення статево-вікових груп.

Наприклад, зростаюча піраміда має широку основу й нагадує трикутник. Цей тип свідчить про високу народжуваність і смертність у молоді роки. Натомість, коли населення скорочується і старіє, у піраміди починає звужуватися основа. Найкращим типом є омолоджувальний, який притаманний країнам із стабільною народжуваністю та високою якістю і, відповідно, тривалістю життя. Тоді сторони піраміди стають схожими на паралельні прямі.

Інститут демографії та соціальних досліджень презентував очікувану статево-вікову піраміду населення України у 2036 році за трьома сценаріями. Тобто через 14 років від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.


Вплив війни на силует статево-вікової піраміди України у 2036 році важко не помітити. Адже через різке і обвальне падіння народжуваності вона нагадує дерево, яке тримає на своєму стовбурі розлогу крону. Тобто 14-річних виявляється в рази менше, ніж 50-річних і т.д.

Також характерної рисою очікуваної статево-вікової піраміди населення України у 2036 році є асиметрія її верхньої частини. Тобто її силует нагадує похилене дерево. Це свідчить про нижчу тривалість життя і високий рівень передчасної смертності серед чоловіків.

В нещодавно оприлюдненому Мінсоцполітики проєкті Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року це явище пов’язують із масовою зайнятістю чоловіків в шкідливих і небезпечних умовах, потраплянням у ДТП, зловживанням алкоголем, психоактивними речовинами та тютюнопалінням тощо.

На думку авторів стратегії, дія цих чинників багаторазово посилилась через збройну агресію російської федерації, яка спричинила численні смерті військових та цивільного населення, включно з дітьми. В результаті у 2023 році у порівнянні з 2020 роком середня очікувана тривалість життя чоловіків скоротилась з 66,4 до 57,3 років (-13,7%), а жінок — з 76,2 до 70,9 років (-7%). Таким чином розрив між тривалістю життя чоловіків і жінок в Україні збільшився, тоді як в усьому світі розрив у довголітті між статями скорочується.

В Україні поглиблюється старіння населення. Фото: freepik

В Україні поглиблюється старіння населення. Фото: freepik

Демографічні проблеми позначатимуться на багатьох сферах життя, у тому числі — на освіті.

Під час стратегічній сесії за підсумками першого етапу розроблення Стратегії реформи профільної середньої освіти Дмитро Завгородній, заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, розповів, що у 2029-2030 роках вперше в Україні розпочнеться етап, коли випускатися з закладів освіти учнів буде більше, ніж вступати. Тобто через демографічну кризу розпочнеться спад учнівського контингенту, який триватиме невизначений період.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉