Окупанти шантажують всю Європу ядерною катастрофою. Фото: defence-ua.com
ООН закликає демілітаризувати ЗАЕС, Київ звинувачує москву у ядерному тероризмі, а зерно з України відправляють у голодні райони Африки.
Тим часом лідера Сербії Александара Вучича обурило порівняння його з Володимиром Путіним, Велика Британія збирає коаліцію для посилення допомоги Україні, а у Дональда Трампа могли шукати документи про ядерну зброю.
The Page пропонує дайджест західних ЗМІ, що закінчує робочий тиждень 8-12 серпня.
ООН закликала демілітаризувати ЗАЕС
Гутерреш закликав Україну та росію припинити бої навколо ЗАЕС. Фото: Getty Images
ООН вимагає зробити Запорізьку АЕС демілітаризованою зоною на тлі того, що найбільша в Європі атомна станція знаходиться під обстрілами та контролем росіян, які, зі свого боку, звинуватили в обстрілах...Україну.
11 серпня ЗАЕС зазнала п’яти ударів, зокрема поблизу сховища радіоактивних матеріалів, пише Reuters.
Окупанти запевняють, що це саме Україна обстріляла станцію двічі. В результаті на засіданні Ради безпеки ООН генеральний секретар Антоніу Гутерреш закликав обидві сторони припинити всі бойові дії поблизу станції.
Вимогу підтримала також представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, закликавши МАГАТЕ відвідати станцію. Представник кремля Васілій Нєбєнзя пообіцяв допустити експертів МАГАТЕ на станцію вже у серпні.
Україна: росія — ядерний терорист
Росія пробила дно в історії тероризму — Зеленський. Фото: president.gov.ua
Україна вимагає від росії не тільки вивести війська зі станції, а й повернути АЕС під контроль України, заявив президент Володимир Зеленський.
«Російська влада сама робить все, щоб ризик ядерної катастрофи став максимальним, і бреше усьому світу, що винні нібито хтось там інші», — підкреслив він, додавши, що росія перетворила АЕС на поле бою.
Зеленський зазначив, що російські війська не можуть не знати, що ставлять всю Європу під загрозу ядерної катастрофи.
«Ми переконані, що траєкторія крилатих російських ракет невипадково пролягає над українськими АЕС. Все це прояви російського ядерного тероризму. Росія тримає в заручниках атомні станції і шантажує усіх ймовірною ядерною катастрофою», — додав він.
За словами президента України, тільки повний відхід росіян і повернення контролю України над ЗАЕС гарантують відновлення атомної безпеки для всієї Європи.
«Росія вкотре пробила дно у світовій історії тероризму», — підкреслив він.
Цікаво, що вимогу Зеленського підтримали в МЗС Франції, підкресливши, що дії російських збройних сил поруч з АЕС суттєво збільшують ризик аварії з потенційно жахливими наслідками.
Зерно з України везуть голодним країнам Африки
Українське зерно попрямує до голодної Африки. Фото: vesselfinder.net
У п’ятницю 12 серпня в Україну прибуває перше судно від ООН для перевезення українського зерна до охоплених голодом районів Північно-Східної Африки, повідомляє The New York Times.
Балкер Brave Commander має пришвартуватися в порту «Південний», де його завантажать 23 тис. тонн зерна, закупленого ООН для країн, які найбільше постраждали від світової продовольчої кризи, пояснює речник програми Стів Таравелла.
Справа в тому, що досі жодне з 14 суден із зерном, які вийшли з України, не прямує до таких країн.
Незабаром на іншому судні планується відправити ще 7 тис. метричних тонн.
За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, Brave Commander прямуватиме до Ефіопії.
Частина зерна, за словами Таравели, також призначена Кенії та Сомалі.
Розблокування українських портів уже призвело до падіння світових цін на продовольство, повідомив речник офісу генсека ООН Стефан Дюжаррік.
Сербія запевнила, що не хоче війни на Балканах
Вучича образило порівняння з Путіним. Фото: Getty Images
Лідера Сербії Александара Вучича обурило те, що його називають «маленьким Путіним», пише The New York Times у іншому матеріалі.
Вучича підозрюють у намірі здійснити агресію проти сусідів на Балканах — зокрема, таку заяву зробив у квітні прем’єр-міністр Косова Альбін Курті.
Західні дипломати також стурбовані, що росія використає Сербію для розпалення нового конфлікту у колишній Югославії, щоб відвернути увагу НАТО від війни в Україні.
Минулого тижня такі страхи підсилилися через суперечку щодо номерних знаків між Сербією та Косово, а також масових протестів, встановлення блокпостів і стрілянини в її результаті.
Тим не менш, посол США в Сербії Крістофер Хілл запевняє, що, попри вплив рф на енергетичний сектор Сербії, країна бачить своє майбутнє з Європою та Заходом.
Цікаво, що високопоставлений член партії Вучича Владімір Джуканович просуває ідею Сербії як месника, який «буде змушений почати денацифікацію Балкан».
Але сам Вучич публічно засудив заяву Джукановича як «дурну та безвідповідальну»:
«Ми не зацікавлені в тому, щоб вступати в будь-які конфлікти з нашими сусідами».
Водночас Вучич нарікає, що на нього щодня тиснуть, аби Сербія приєдналася до санкцій проти рф на тлі залежності країни від російських енергоносіїв. За його словами, цього не станеться, поки нема зрушень щодо поданої 13 років тому заявки Сербії на приєднання до ЄС.
Україні пообіцяли більше допомоги від Європи для перемоги
Уоллес зібрав союзників, щоб посилити допомогу Україні. Фото: Getty Images
Данія готова надати більше допомоги Україні, як це пропонує зробити Велика Британія, пише Independent.
На конференції в Копенгагені 11 серпня британський міністр оборони Бен Уоллес підкреслив, що вторгнення росії в Україну похитнулося й почало провалюватися, але бої та втрати ще тривають.
За словами Уоллеса, кривавий диктатор Володимир Путін розраховував, що до серпня 2022 усім набридне війна, і світова спільнота розійдеться в різних напрямках.
«Сьогоднішній день доводить протилежне. Ми вийшли з цієї зустрічі, пообіцявши більші обсяги фінансової допомоги, навчання та військової допомоги», — запевнив він.
Уоллес додав, що все це спрямовано на те, щоб допомогти Україні перемогти й гарантувати, що амбіції президента Путіна зазнають краху.
Міністр оборони зазначив, що союзникам доведеться незабаром закуповувати зброю в інших країнах або розміщувати замовлення на заводах, аби збільшити постачання боєприпасів до України.
Британську програму підтримали також Канада, Швеція, Фінляндія та Нідерланди.
Чому удар по авіабазі в Саках важливий для України
Вибухи в Криму стали символічними для України
Знищенням бойової авіації в Криму Україна здобула величезну пропагандистську перемогу, пише The Guardian.
Аналіз супутникових знімків з авіабази Саки в окупованому Криму свідчить про знищення дев’яти російських винищувачів.
«Хоча це не перша українська атака в Криму, вона є найзначнішою не лише тому, що відбулася за 177 км від лінії фронту, а й тому, що вона відбулася на очах у тисяч туристів», — пише видання.
На думку авторів матеріалу, знищення бойових літаків у Саках порівнювано з затопленням крейсера «Москва» в квітні.
За словами аналітика Королівського інституту оборони та безпеки Джастіна Бронка, тепер російські ВПС будуть менш впевнені у своїх можливостях захисту в межах кількох сотень кілометрів від лінії фронту.
Російським військам доведеться виділити більше військ, техніки та зусиль для захисту авіабаз, або використовувати авіабази на значно більшій відстані, що збільшить витрати та зменшить ефективність.
Спроможність російської морської авіації внаслідок українського удару значно знижена, вважає й Міноборони Великої Британії.
У Трампа могли шукати документи про ядерну зброю
Трамп міг забрати додому документи про ядерну зброю. Фото: Getty Images
Серед предметів, які шукали агенти ФБР у резиденції експрезидента Дональда Трампа у Флориді, були секретні документи, що стосуються ядерної зброї, пише з посиланням на свої джерела The Washington Post.
Люди, знайомі з розслідуванням, не уточнили, чи ця інформація стосується ядерної зброї США чи іншої країни.
Генеральний прокурор Меррік Гарленд 11 серпня відмовився обговорювати розслідування, проте підтвердив, що особисто затвердив рішення звернутися до суду за дозволом на обшук.
Сам Дональд Трамп 12 серпня назвав інформацію про дотичність справи до ядерної зброї обманом і звинуватив ФБР у підкиданні доказів.
За словами експертів, матеріали про ядерну зброю зазвичай доступні невеликій кількості урядовців, а оприлюднення подробиць про американську зброю може допомогти розвідці супротивників.
Тим більше, розкриття ядерних секретів інших країн може бути сприйняте ними як загроза.