Український оборонно-промисловий комплекс (ОПК) завантажений лише на 60%, а на решту 40% не вистачає фінансування. Про це сказав нещодавно президент Володимир Зеленський і додав: «Сьогодні ми справді сильно розширилися. І нашій обороноздатності дуже допомогло б, якби ми знайшли фінансування на всі 100% наших виробничих можливостей виробництву».
За офіційними даними, за час повномасштабної війни українська оборонна промисловість зросла у 35 разів, досягнувши річного потенціалу виробництва зброї на $35 млрд. розбиралося, як фінансується ОПК та яка значимість оборонного сектору для промисловості України.
Хто фінансує ОПК України
Насамперед ОПК фінансує держава, яка виділяє кошти з держбюджету на закупівлі. 2025 року Міноборони планує закупити 4,5 млн FPV-дронів українського виробництва – на це виділили 110 млрд грн
Частково бюджетні кошти спрямовують і на розробку нової зброї. Держава інвестує головним чином у ракетні програми та виробництво боєприпасів.
Бізнес, що працює в оборонці, вкладає власні та позикові кошти у виробництво. Ощадбанк, Укргазбанк та ПУМБ у четвертому кварталі 2024 року видали кредит на суму 2,8 млрд грн підприємству ОПК за Програмою підвищення обороноздатності держави та задоволення невідкладних потреб ЗСУ. Це перший у кредитуванні вітчизняного ОПК приклад консорціумного кредиту.
Індекси промислової продукції до попереднього року

Індекси промислової продукції до попереднього року
Джерело: Держстат
Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк та ПУМБ у 2024 році надали 11 кредитів під державні гарантії підприємствам ОПК за вищезазначеною програмою на суму 21 млрд грн. Роком раніше Ощад надав за цією програмою під держгарантії кредит на 6,09 млрд грн., Укрексімбанк – на 5,98 млрд грн.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 9 травня повідомив, що Євросоюз офіційно оголосив про намір виділити 1 млрд євро на закупівлю зброї за так званою «датською моделлю» – безпосередньо в українських виробників.
Підприємства ОПК наполегливо просять уряд дозволити їм експорт частини своєї продукції, яка не потрібна в Україні. Виручені кошти вони б використали для розвитку. Але політичне керівництво країни не поспішає давати такий дозвіл, обіцяючи, що «ось-ось вивчить це питання».
Динаміка промислового та оборонного виробництва в Україні
У січні 2025 року всієї промислової продукції реалізували на суму 335 млрд грн. Основний внесок – переробної промисловості (172 млрд грн). ОПК – це частина переробної промисловості.
У зведеннях Держстату явно оборонними є дві позиції: «виробництво зброї та боєприпасів» та «виробництво військових транспортних засобів». У січні продажі першої з них становили 5,6 млрд грн, а другий – 2,5 млрд грн. Решта продукції ОПК включається до «цивільних» видів діяльності.
Індекси промислової продукції за видами діяльності у січні 2025 року
Джерело: Держстат
Обсяг промислової продукції у 2024 році зріс на 4,6% у річному вираженні. У січні цього року – впав на 4,8%. При цьому окремі види діяльності зросли на десятки відсотків:
- видобуток каменю, піску та глини – 98,8%;
- виробництво сухарів, сухого печива тощо. – 23%;
- консервування фруктів та овочів – 11,7%;
- виробництво одягу – 72,4%;
- виробництво виробів із бетону – 23,6%;
- обробка металів – 43,7%;
- виробництво батарей та акумуляторів – 39,8%.
Велика ймовірність, що у цих видах діяльності є значна оборонна складова.
Структура реалізованої промислової продукції за видами діяльності у січні 2025 року

Структура реалізованої промислової продукції за видами діяльності у січні 2025 року
Джерело: Держстат
Чисто військові види також значно зросли:
- виробництво зброї та боєприпасів – 38,3%;
- виробництво військових транспортних засобів – 22,8%.
До «військових» видів діяльності хотілося б віднести і «виробництво суден і човнів», що зросло у січні на 23,4%, підозрюючи, що там заховано виробництво морських дронів. Але аналіз даних Держстату змушує відмовитись від цього припущення. Обсяг виробництва там лише 105 млн грн та 83% продукції відправлено на експорт.