Виробничі потужності оборонно-промислового комплексу України у 2024 році збільшилися в 6 разів – це зафіксовано у дослідженні «Результати діяльності та розвитку оборонно-промислового комплексу України у 2024 році. Перспективи та подальші кроки». Галузеве дослідження було проведено Українським інститутом майбутнього (UIF) за підтримки Української Ради Зброярів.
У 2024 році загальний обсяг виробництва озброєнь становив $10 млрд, що втричі більше, ніж у 2023 році ($3 млрд) та вдесятеро більше порівняно з 2022 роком ($1 млрд). Однак, за словами виконавчого директора Української Ради Зброярів Ігоря Федірко, українські виробники завантажені лише на 30-40% від своєї загальної виробничої потужності. Потенціал для зростання закладено в планах на 2025 рік: вітчизняний ОПК планує виробити 30 тис. далекобійних дронів, 3 тис. крилатих ракет і ракет-дронів. Очікується, що загальний обсяг виробництва в наступному році досягне $30-35 млрд, що є втричі більше, ніж у 2024 році.
«Якщо говорити про броньовану техніку, то одна українська компанія виробляє більше, ніж весь оборонно-промисловий комплекс Європи. А таких компаній у нас тільки шість, і всі вони приватні. І так у кожному секторі. Крім того, ми зараз створюємо ті індустрії, які раніше не були представлені на ринку ОПК іноземних країн. Це, передусім, стосується радіоелектронної боротьби (РЕБ) та новітніх ракетно-артилерійських комплексів (НРК)», – підсумовує результати роботи вітчизняного ОПК Ігор Федірко.
Один з основних трендів оборонно-промислового комплексу у 2024 році – це локалізація виробництва та імпортозаміщення.
«Активно збільшується виробництво українських компонентів для безпілотних систем та систем радіоелектронної боротьби. Якщо раніше камери, що використовуються в більшості засобів, імпортувалися, то на початок 2025 року ми вже маємо виробників, які самостійно виготовляють камери та встановлюють їх на свої FPV-дрони. Також на початок 2025 року є виробники РЕБ, які створюють свої унікальні підсилювачі. Подібна ситуація і з двигунами, що тепер повністю виробляються в Україні», – йдеться у дослідженні. За словами Ігоря Федірко, локалізація в деяких виробах уже досягає 60%, і в 2025 році ця частка буде зростати.
У звіті зазначено, що минулого року частка українського виробництва в озброєнні Збройних Сил України досягла 30%. В окремих сегментах цей показник значно вищий. Так, у 2024 році вироблені в Україні дрони склали 96,2% усіх БпЛА, які використовувались Силами оборони. Українські підприємства виготовили та зібрали понад 1,5 мільйона FPV-дронів (разом з ДССЗЗІ), ударних коптерів-бомберів, літаків-камікадзе та далекобійних «Deep Strike» дронів.
Протягом 2024 року Міністерство оборони України кодифікувало та дозволило для використання у Силах оборони понад 200 зразків автотранспорту, з яких близько 50% – вітчизняного виробництва. У січні 2025 року Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони близько 130 нових зразків озброєння та військової техніки, з яких майже 100 були вироблені українськими зброярами. Серед кодифікованих зразків ОВТ найбільше безпілотних авіаційних комплексів – майже чотири десятки.
«Ми маємо приклади, коли російський танк вартістю $5 млн знищується роєм українських дронів вартістю $1,5-2 тис. Тобто за рахунок розвитку роботизованих систем Україна може змінити ландшафт ОПК», – додає Анатолій Амелін, виконавчий директор UIF.
За окремими позиціями українські виробники повністю зайняли нішу. Так, «Сили оборони використовують наземні роботизовані комплекси лише українського виробництва. Також застосовуються засоби РЕБ переважно українського виробництва, оскільки вони найбільш пристосовані до актуальних умов сучасної війни і постійно адаптуються виробниками на запит військових…Далекобійні ударні БпЛА – це винятково українська зброя, завдяки якій Україна завдає асиметричних ударів по логістиці та нафтобазах ворога».
Український оборонно-промисловий комплекс де-факто став ключовим гравцем на глобальному оборонному ринку. Станом на кінець 2024 року Україна підписала угоди з 40 закордонними оборонними компаніями. Опитування, проведене асоціацією «Технологічні сили України» серед 32 приватних компаній в оборонній галузі, показало, що представники 75% країн НАТО неодноразово звертались до українських оборонних компаній з пропозицією налагодити партнерство або постачання військової техніки. Найбільший інтерес до українських виробників виявили представники Литви – запити на співпрацю з цієї країни отримали 41% респондентів. Далі йдуть Велика Британія (28%), США, Чехія та Латвія (по 22%).