Компанія з концерну «Укроборонпром», що займається постачанням для Міністерства оборони на 27 млрд, має 100 млн грн прибутку. Про це повідомив заступник гендиректора з фінансів «Укроборонпрому» Сергій Іванюта на події ЦЕС «Економіка військових потреб: що вдалося за рік і що в пріоритеті далі».
За його словами, більшість продукції продається за монопольною ціною. Міноборони встановлює граничну ціну на продукцію, користуючись водночас застарілими регуляціями минулих років. Такий підхід не відповідає практикам країн НАТО, де ціноутворення відбувається за ринкових умов.
«Як можна заробити на 1% складників, які ти поставив з-за кордону, коли в тебе податок 2%», — ставить питання експерт.
Ресурс на ринку дуже дорогий, а грошей обʼєктивно не вистачає. Залучати інвестиції ззовні теж важко через високі ставки за кредитами. За словами експерта, українська оборонна промисловість на сьогодні фактично має єдиного покупця – Міністерство оборони. Така ситуація може тривати ще кілька років після війни.
За словами гендиректора «Укроборонпрому» Юрія Гусєва, є кілька важливих чинників, які впливали на економіку оборонно-промислового комплексу у 2022 році:
- закрився експорт (експорт складав понад половину замовлень);
- збільшилися потреби ЗСУ, а отже, збільшилися контракти за обсягами та номенклатурі.
Водночас втрати, яких зазнали підприємства концерну, становили майже 120 млрд грн. Також на підприємствах загинули 10 осіб.
«Третє — це збільшення й наближення операцій наших підприємств ОПК до ОПК членів НАТО та країн, які нас підтримують. Це пов'язано з необхідністю ремонту техніки, що надходить в Україну», — розповів він.
Той обсяг виробництва, який може виробляти оборонно-промисловий комплекс (ОПК) України, — недостатній для забезпечення потреб ЗСУ. Водночас підприємства ОПК України за окремими видами озброєння військової техніки наростили обслуговування й виробництво до 8 разів проти 2021 року.
Постачання з-за кордону має велику кількість обмежень:
«По-перше, зброї на складах, наприклад у Європі, не вистачає. По-друге, вона має вписуватися в бюджети. Наприклад, США виділяють нам допомогу на $20 млрд. Цими коштами вони обраховують вартість техніки, що передається. Техніка в Америці надзвичайно дорога. Це набагато дорожче, ніж коштувало б у нас. Вигідніше робити в нас, наскільки це можливо», — розповів голова правління центру оборонних стратегій Андрій Загороднюк.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також