Facebook Pixel

Папа Лев ХІV хоче приїхати в Україну: як новий понтифік змінює політику Ватикану

Італійська та міжнародна преса здивована активністю нового Папи Римського Лева XIV, який став головним героєм несподіваного дипломатичного повороту Ватикану у сприйнятті російсько-української війни. Новому понтифіку знадобилося лише кілька днів, щоб зайняти чітку позицію, його попередник Франциск так і не спромігся відверто осудити агресію росії.

Ще до вступу на святий престол Роберт Превост у 2022 році заявив: «Це справжнє вторгнення імперіалістичного характеру, коли росія прагне захопити територію України з міркувань сили… Доведено, що в Україні скоюються злочини проти людяності».

Папа та Володимир Зеленський вже встигли провести телефонну розмову. Тепер стало відомо, що Лев XIV може відвідати Україну в найближчому майбутньому. The Page розповідає, як може змінитися позиція Ватикану щодо України та чому це важливо.

Як позиція нового Папи відрізняється від минулого

Якщо Франциск звинувачував НАТО у «гавканні» на кордонах росії і закликав до миру без будь-яких умов, то новий понтифік не вагався казати про «справедливий мир», який має покласти край війні в Україні.

QuoteМинулого року покійний Папа викликав обурення, коли припустив, що Україна повинна здатися, щоб швидко покласти край кровопролиттю. «Коли ви бачите, що ви переможені, що справи йдуть недобре, вам потрібно мати мужність вести переговори», — сказав Франциск і припустив, що Україна повинна «мати мужність підняти білий прапор».

Крім цього, його критикували за організацію ходи українки та росіянки з хрестом в Страсну п'ятницю 2022 року, за назви сторін війни «братами» та багато інших спроб примирення, яке виглядали недоречно, принаймні для багатьох українців.

Новий Папа Римський Лев XIV разом із кардиналами. Фото: Vatican News

Новий Папа Римський Лев XIV разом із кардиналами. Фото: Vatican News

Італійські медіа зазначають, що телефонна розмова між новим Папою і Зеленським відбулася за ініціативою Лева XIV та була першим офіційним дзвінком до лідера іншої країни. Президент України назвав розмову «дуже теплою» та заявив про домовленість «спланувати особисту зустріч найближчим часом». Ватикан підтвердив факт розмови, але відмовився надати будь-які подробиці про її зміст.

Під час своєї першої промови 11 травня новий Папа сказав: «У моєму серці страждання улюбленого українського народу. Нехай буде зроблено все можливе, щоб якнайшвидше досягти справжнього, справедливого і тривалого миру. Нехай усі полонені будуть звільнені, а діти повернуться до своїх родин».

Чи приїде Папа Римський до України

Італійське видання La Repubblica сприйняло пост Зеленського за перше офіційне запрошення відвідати іншу країну для Лева XIV.

Папа Франциск хотів поїхати до Києва, не оминаючи також Москви, Папа Лев повинен буде вирішити, чи приймати запрошення та що робити з минулою політикою «нейтральності». Видання зазначає, що першим лакмусовим папірцем його геополітичного бачення стане аудієнція з акредитованими при Святому Престолі послами 16 травня, а вже завтра він прийме представників Східних Церков.

Попри це, скоріше за все першою країною для візиту стане Туреччина, де відзначатимуть річницю Нікейського собору 325 року, що має велике значення для об'єднання християн.

Загалом італійська преса підкреслює, що навіть такі невеликі кроки Папи стали несподіванкою для багатьох у Ватикані, тому ставлення Понтифікату до війни може змінитися на користь України.

Чому зміна риторики Папи Римського може бути важливою

Попри різницю між ставленні місцевих кардиналів до тих чи інших подій саме Папа веде церкву, тому його думки будуть ключовими. На фото молитва Папи Лева XIV навпроти поховання Франциска. Джерело: Vatican News

Попри різницю між ставленні місцевих кардиналів до тих чи інших подій саме Папа веде церкву, тому його думки будуть ключовими. На фото молитва Папи Лева XIV навпроти поховання Франциска. Джерело: Vatican News

За останнім даними Ватикану, католицька церква має понад 1,4 млрд вірян станом на 2023 рік та демонструє стабільне зростання на 1% щороку, особливо в Африці та Азії.

Кількість християн, включно з католиками, щороку зростає і в Китаї. Трек взаємодії з урядом КНР є одним із найнапруженіших в дипломатії Ватикану.

Зростаюча популярність католицизму помітна і в США. Там на останніх президентських виборах 56% католиків проголосували за Дональда Трампа, що стало значним розривом порівняно з багатьма іншими групами.

Якщо позиція церкви загалом зміниться в бік підтримки України, це, безумовно, вплине на думки сотень мільйонів католиків по всьому світу. Раніше Католицька церква була головною опозицією нацистам у Німеччині чи диктаторам у Південній Америці.

Тому голос Папи може бути вкрай важливим у намаганні достукатися до громадян далеких країн, а таким чином і до їхньої влади. Чітка підтримка українців може також мобілізувати додаткову гуманітарну допомогу.

Подякувати 🎉