У вересні 2024 року папа римський Франциск у листі Колегії кардиналів написав про необхідність реформи через обмеженість «економічних ресурсів, які є на службі місії». Мета — досягти «нульового дефіциту».
Папа — абсолютний правитель, але за його спиною активно діють багато впливових людей, інтереси яких далеко не завжди співпадають із декларованими цілями Католицької церкви. Тому і реформи, які Франциск наполегливо намагається провести у різних сферах діяльності церкви та Ватикану, просуваються насилу.
постарався розібратися в економіці Ватикану — одній з найзакритіших сфер його діяльності, яка іноді затьмарюється скандалами.
Довідка. Юридична конструкція, що визначає статус Ватикану, є досить складною. Статус його у міжнародному праві — допоміжна суверенна територія Святого престолу, резиденції найвищого духовного керівництва Римо-католицької церкви. Святий престол або Папський престол — офіційна збірна назва папи римської та Римської курії. Святий престол володіє містом Ватикан, яке управляється від імені римського понтифіка призначеним ним кардиналом. Саме Святий престол, а не Ватикан, представлений в ООН.
Тому дещо спрощуючи, державне утворення називається «Святий престол», воно розташовується на невеликій території усередині Риму, званій «Ватикан» . У неофіційних текстах ці поняття часто використовують як синоніми.
Планова економіка Ватикану
Ватикан має некомерційну планову економіку. Важливе джерело доходів — пожертвування католиків усього світу. Значну частину доходів забезпечує туризм (продаж поштових марок, ватиканських монет євро, сувенірів, плата за відвідування музеїв).
Основну частину робочої сили (близько 4800 осіб) — обслуговуючий персонал музеїв, садівники, двірники тощо — становлять громадяни Італії.
Ватикан має власний банк, який офіційно називається «Інститут релігійних справ».
Ватикан має у своєму розпорядженні резервну електростанцію. Ще у 2008 році розпочалося будівництво сонячної електростанції потужністю 100 МВт.
Промисловість Ватикану: поліграфічна, карбування монет та медалей, випуск поштових марок, виробництво мозаїки та уніформи персоналу.
Значну частину економіки становить всесвітня банківська та фінансова діяльність.
Ватикан сплачує податки до бюджету Італії. Наприклад, у 2020 році сплачено 5,95 млн євро єдиного муніципального податку і 2,88 млн євро податку на прибуток підприємств.
Цікаві факти про Ватикан
Святий престол — теократична виборна монархія, очолювана Папою Римським, який обирається колегією кардиналів — конклавом — довічно (цю процедуру докладно показали у фільмі «Конклав» 2024 року).
Урядом Святого престолу є Римська курія, яка складається з державного секретаріату (розділеного на дві секції — спільних справ та закордонних справ), комісій та конгрегацій.
До 1871 року Святий престол володів величезною територією, яка займала практично всю центральну частину Апеннінського півострова (Папська область або Папська держава). Після утворення Італії у папи відібрали цю територію. Після Латеранських угод, укладених у 1929 році за правління Беніто Муссоліні, Італія виплатила Святому престолу грошову компенсацію за відібрані землі.
Скандали, пов'язані з Банком Ватикану
Інститут релігійних справ (IOR) — фінансовий інститут Ватикану, заснований у 1942 році. Неофіційна назва — Банк Ватикану, але він не виконує функції центрального банку (які часто йому приписують).
Інститут створили для того, щоб стягувати плату та керувати ресурсами, що належать релігійним агенціям. Він дозволяє корпораціям, створеним для релігійних цілей, інвестувати кошти конфіденційно та без сплати податків.
Дані про діяльність та фінансове становище Інституту практично не розголошуються. Але відомо, що він належить до банків, які здійснюють великі інвестиції в банківську справу та торгівлю в Італії та в усьому світі.
Скандали, пов'язані з банком, що відбувалися у 1970–1980-х роках, лягли в основу сюжету третьої частини трилогії «Хрещений батько». Протягом багатьох років Ватикан звинувачували у сумнівних фінансових практиках, наприклад, у тому, що високопосадовці і багаті діячі (зокрема мафіозі) використовували банк церкви, щоб уникнути сплати податків.
Попри те, що в 2000-х роках Інститут вжив спеціальних заходів, щоб відповідати міжнародним стандартам боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму, йому все ж таки не вдається уникати скандалів. У вересні 2010 року фінансова поліція Італії вилучила з рахунку банку Credito Artigiano 23 млн євро, які належали Інституту, а також заарештувала двох керівників Інституту за звинуваченням у відмиванні грошей. У лютому 2018 року Банк Ватикану оголосив, що звинувачує колишнього президента банку та його адвоката в розкраданні 50 млн євро за допомогою шахрайських схем з нерухомістю та відмивання грошей.
У річному звіті за 2018 рік банк заявив, що досягає успіхів у скороченні відмивання грошей та підвищенні фінансової прозорості. Він повідомив про прибуток у розмірі $19,8 млн у 2018 році, що нижче за прибуток у розмірі $36 млн роком раніше. Активи банку, що оцінюються приблизно у $5,6 млрд на кінець 2018 року, складалися з інвестицій та депозитів майже 15 тис. власників рахунків. Серед них — католицьке духовенство, співробітники Ватикану та католицькі релігійні ордени по всьому світу.
2022 року папа Франциск видав рескрипт, в якому роз'яснив, що Інститут релігійних справ несе виняткову відповідальність за управління фінансовими активами Святого престолу та пов'язаних з ним установ. Директива наказувала переведення всіх фінансових активів, що зберігаються за межами IOR, до банку Ватикану протягом 30 днів.
Вважається, що Інститут зараз контролює активи на суму близько 5,2 млрд євро, пов'язані з Папою Римським, кардиналами, католицькими установами та іншими релігійними організаціями.
Святий престол і банкір Роберто Кальві
Голову Banco Ambrosiano Роберто Кальві преса прозвала «Банкіром Бога» через його тісні ділові стосунки зі Святим престолом. У червні 1982 року Кальві знайшли повішеним у Лондоні. Ця смерть викликала багато суперечок і після двох дізнань була офіційно визнана вбивством.
Народний поголос пов'язує смерть банкіра з корумпованими чиновниками Банку Ватикану, сицилійською мафією та континентальною масонською ложею Propaganda Due.
Banco Ambrosiano збанкрутував у червні 1982 року після виявлення боргів у розмірі від $700 млн до $1,5 млрд. Більшість грошей перевели через Банк Ватикану, якому належали акції Banco Ambrosiano.
1984 року Банк Ватикану погодився виплатити $224 млн 120 кредиторам Banco Ambrosiano як «визнання моральної причетності» до краху банку. Через відсутність доказів так і не було підтверджено, що Банк Ватикану безпосередньо замішаний у скандалі.
Цікаві факти про Ватикан
Ватиканська апостольська бібліотека — одна із найстаріших бібліотек світу, офіційно заснована у 1475 році, але фактично набагато старша. У ній зберігається значна колекція історичних текстів, включаючи 1,1 млн друкованих книг та 75 тис. кодексів (рукописних книг). Колекції бібліотеки були названі «найбільшою у світі скарбницею праць, що лежать в основі західної традиції».
Хоча Святий престол та католицька церква використовують в офіційних документах церковну латину, Ватикан у своїй поточній діяльності офіційно використовує італійську мову.
Звідки Святий престол отримує доходи
Структура доходів Святого престолу 2022 року виглядала приблизно так.
Доходи від комерційних інвестицій, управління нерухомістю та послуг (університетів, лікарень тощо) — 65% від $887 млн передбачуваного доходу. Традиційно Святий престол інвестував в основному в італійську промисловість, розподіляючи портфель між акціями та облігаціями та обмежуючи свою частку у компаніях 6%. Наразі інвестиції стали більш міжнародними, особливо у західноєвропейські валюти та облігації, з деякою активністю на Нью-Йоркській фондовій біржі.
Святий престол також інвестує в нерухомість у всьому світі, особливо в землю та будівлі соборів. Однак він ніколи не вкладатиме грошей у компанії, діяльність яких суперечать церковним цінностям. Яскравий приклад — фармацевтичні компанії, які виробляють протизаплідні засоби.
Адресні пожертвування, які можуть бути використані лише на конкретну справу. У 2022 році вони становили 24% доходу.
Пенси Петра (Peter's Pence) — особливий тип пожертвувань, що існує з VIII століття. Католики, від приватних осіб до єпархій, роблять пожертвування безпосередньо папі Римському у певний час щороку, Святий престол збирає їх через спеціальний відділ. Пенси Петра становили 6% доходу.
Туризм та Інститут релігійних справ принесли 5%. Найбільш важливими є доходи музеїв Ватикану та музейного комплексу Папських вілл. Сикстинська капела, базиліка Святого Петра та музеї щороку приваблюють мільйони туристів та релігійних прочан. Наразі квиток у музеї Ватикану коштує 20 євро для дорослих та 8 євро для дітей від 7 до 18 років. Ще 5 євро можна заплатити на офіційному сайті для того, щоби пройти без черги.
Нагляд за фінансами Ватикану поділено між різними організаціями. Секретаріат економіки, який очолює кардинал, відповідає за фінансові питання. Рада економіки, що складається з кардиналів та світських експертів, також контролює фінансові операції. Зовнішні аудитори, такі як PricewaterhouseCoopers (PwC), перевіряють фінансову звітність Ватикану.
Цікаві факти про Ватикан
Іноземні посольства та представництва, акредитовані при Святому престолі, через малу територію Ватикану розміщені в Римі (включаючи і посольство Італії, яке, таким чином, знаходиться у своїй власній столиці).
Дипломатичні місії престолу називаються апостольськими нунціатурами та очолюються апостольськими нунціями (статус надзвичайного та повноважного посла).
Святий престол — найстарший (з 1942 року) дипломатичний союзник Китайської республіки (Тайваню) і нині є єдиним суверенним суб'єктом міжнародного права в Європі, який формально визнає Китайську республіку.
Дипломатичні відносини між Україною та Святим престолом встановлені 8 лютого 1992 року.
Економічні проблеми Ватикану
Станом на грудень 2024 року Святий престол продовжує зазнавати економічних труднощів, його керівники реформують фінансову систему, щоб зрештою досягти нульового дефіциту бюджету.
Дефіцит існує давно. У 2012 році його оцінювали в 18,4 млн євро.
У 2021 році через глобальні обмеження, пов'язані з коронавірусом, Франциск затвердив бюджет з дефіцитом у розмірі 49,7 млн євро.
Хоча папа Франциск (а до нього Бенедикт XVI) доклали зусиль, щоб зробити Ватикан більш прозорим, його фінанси все ще залишаються великою загадкою. інсайдери та вчені стверджують, що дефіцит бюджету не викликає особливого занепокоєння у Ватикану завдяки значному обсягу резервів та великим активам (включаючи безцінні витвори мистецтва).
Згідно з першим балансовим звітом, опублікованим у 2021 році, Ватикану належить 4051 об'єкт нерухомості в Італії та ще 1120 по всьому світу.
Що ж до знаменитого великого золотого крісла папи, на якому він сидить, коли вітає відвідувачів на аудієнції в Римі, то це дерев'яне крісло, вкрите тонкими шарами листового золота, які не можуть коштувати надто багато.